A Toynbee-átalakító

Huszonhárom hosszabb-rövidebb novella nem is akárkitől, mint Ray Bradburytől. Ez A Toynbee-átalakító, mely elvarázsol, megrémiszt, megnevettet, megdöbbent.

Már jó párszor írtunk Ray Bradbury könyveiről, ami persze nem csoda, hiszen rendkívül termékeny volt az amerikai szerző, akinek talán minden bizonnyal leghíresebb regénye a Fahrenheit 451. Nemrégiben ismét szóbahoztuk a kötetet, méghozzá annak kapcsán, hogy Fahrenheit 451 és más történetek címmel új kiadásban ismét megjelent. 
Regényei mellett több novelláskötetet is jegyez a kilencvenegy éves korában, 2012-ben elhunyt író, köztük például az Október vidék címűt. Az ebben olvasható történeteket lényegében egy fő metafora köti össze: az árnyékban meglepő szépségeket lehet felfedezni!
Meglepő dolgokat egy másik, jó pár éve megjelent novelláskötetében is bőven találunk. Az eredetileg 1988-ban a tengerentúli könyvesboltokba került Toynbee-átalakító című, Bradbury könyvet poroljuk most le. Nálunk 2014-ben jelent meg a kötet, melynek több novellájából is készült televíziós változat az HBO Bradbury Színháza című sorozatában. A Toynbee-átalakító egyébként egy olyan gyűjtemény, mely Bradbury régi és új olvasóit egyaránt megszólítja. A legtöbb történet nagyon is ismerős tájakon, alapgondolatból indul el, mintha saját emlékeinkben kezdődnének, de aztán persze egy hirtelen lendülettel a képzelet legtávolabbi pontjaiba jutunk. Közben Bradbury elvarázsol, megrémiszt, megnevettet, csavaros történettel megdöbbent. 
Köztük a világ egyetlen időutazójának történetével, aki száz év elteltével végre feltárja a titkát. Vagy az Orient Expressz különös utasával, aki egy kísértet, vagy azzal az öregemberrel, aki a rendezett múltján keresztül a végzetes jövőjét próbálja megváltoztatni.
A Toynbee-átalakító összesen huszonhárom hosszabb-rövidebb novellát tartalmaz, melyek eredetileg különböző magazinokban (Playboy, Woman’s Dayin…) jelent meg. Így egymáshoz képest kissé eklektikusak a történetek, ám egyik sem tagadhatja le Bradbury stílusát.