Teheráni könyves napok

Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunk egyik legkülönlegesebbjéhez érkeztünk, hiszen Iránról szinte minden nap olvashatunk, hallhatunk a médiában híreket, zömében háborús vagy meredeken politikai, diplomáciai vonalon, ám ezúttal a kultúra szép mezejéről tudósíthatunk amonnan. A Tehran International Book Fair (TIBF) 1988-tól létezik és minden év májusában tartják az ottani és más országokból érkező olvasók, szerzők, kiadók, könyvkereskedők legnagyobb örömére.

A TIBF-re hagyományosan mindig nagy az érdeklődés /kép forrása/

Irodalom és diplomácia

A TIBF, egy jelentős kulturális esemény mely mára a 34 egymást követő év után kijelenthető, hogy mérföldkőnek számít az iráni, közel-keleti, ázsiai kulturális színtéren. Az Iráni Könyv- és Irodalmi Ház által szervezett vásárt minden évben a helyszínen és az online térben összesen több millió látogató keresi fel. Az eseményt idén május 7. és 17. között rendezik, tehát írásunk elkészültekor még tart. Ahogy olvassuk a rendezvény célja az olvasás népszerűsítése és bővítése Iránban, de emellett egy könyvvásárnak a könyvek terjesztése, a könyvpiac fellendítése, a korábbi és új szerzők, új kiadók megismerése és úgy általában is, a jelenlegi könyvpiaci szektor bemutatkozása is cél. Ez utóbbi érveket erősíti az elmúlt évek statisztikája, mely szerint 9,6 millió dollárt forgalmaztak a könyvek, szolgáltatások eladásából. A szervezők hozzáteszik: „A TIBF nemzetközi szekciójának célja, hogy ösztönözze az Irán és más országok közötti kulturális cseréket, különösen az irodalom, a nyilvános diplomácia és a könyvipar fejlesztése terén.”

A fesztiválon a folklór is megtalálható volt /kép forrása/

Vendégek, programok

A 36. Tehran International Book Fair szervezői különféle csoportokat választották ki a TIBF-en való részvételre, ahol ezek alapján idén is ott voltak a nemzetközi szintű könyvvásárok szervezetei, cégei, a nagykövetségek, kulturális attasék és más kulturális intézmények, amelyek bemutatni kívánják országuk kultúráját, kulturális termékeit és könyvkiadását, díszvendég országok, illetve díszvendég ország fővárosa, és hogy kicsit haza is beszéljenek iráni irodalmi ügynökségek és kiadók, a perzsa irodalommal foglalkozó külföldi kiadók. A fentieken túl jelen voltak a 2025-ös eseményen a legkülönfélébb nemzetközi irodalmi ügynökségek is. 

A 36. Teheráni Nemzetközi Könyvvásár díszvendége a szomszédos ország, Irak volt. Mint erről olvashatjuk: „A rendezvény két gazdag kulturális örökséggel rendelkező nemzetet hozott össze, és lehetőséget kínált az Iraki Köztársaság és az Iráni Iszlám Köztársaság közötti kapcsolatok megerősítésére kulturális és tudományos területen, könyvek és kiadványok alapján.” Ez a nexus nem meglepő, a korábbi években kiemelt díszvendég volt Afganisztán és Omán is, vagyis olyan országok, nemzetek, ahol az iszlám a domináns vallási és politikai erő. 

A könyvfesztiválon nagyon sok program várta a közönséget, így többek között téma volt „a lefordított könyvek trendjének vizsgálata a társadalomtudományok területén”, a hadtudományok könyvei, szakértői találkozó az új információs technológiai eszközök szerepéről Irán könyvkiadása területén, a „Kulturális diplomácia a forradalom szélén” című könyv bemutatása, a Razavi szentély történelmi szokásai és hagyományai, a könyvkereskedésben rejlő komoly veszélyek, a versolvasás ünneplése, az „Elégia útja Iránban” című könyv bemutatója, az új generációk nevelésének témája és „Az áldozathozatal, a kedvesség és a társadalmi kihívások kultúrája a Szent Védelem veteránjainak szemszögéből” című előadás.

A nők itt is az iszlám által előírt ruházatban lehettek jelen /kép forrása/

Tilalmak és irányok

A TIBF-re külön viselkedési protokollt írtak elő a szervezők, melyek között érdekesnek tűnhet, az „alapvető fontosságú a diplomáciai ügyek tiszteletben tartása” vagy az, hogy tilos „az Iráni Iszlám Köztársaságban betiltott művek kiállítása, értékesítése és terjesztése”. 

Szintén jellegzetesen szigorú iszlám országbeli direktívacsomag, ami a kiadókra vonatkozik és amit a be kellett tartani a résztvevőknek. Ebben az előíráslistában többek között szerepelt, hogy az iráni kiadók könyveinek rendelkezniük kell az Iráni Kulturális és Iszlám Útmutatásért Felelős Minisztérium által kiállított engedéllyel, illetve a kiállítást, fórumot vagy workshopot tervezők, a kijelölt teremben tarthatták meg programjaikat, feltéve, hogy „a kérelmező tájékoztatta a hatóságokat a szükséges intézkedések megtétele érdekében”, jelentsen ez bármit is. 

A TIBF honlapja egy kellemes meglepetés, abban a tekintetben például, hogy az oldal alkotói nagyon sok információt tettek könnyen elérhetővé, átlátható, könnyen kezelhető felületen, igaz, a dizájnra már nem futotta a lelkesedésből annyira. A vizuális vonzalom ugyanakkor mégis kielégülésre találhat a site-ra látogatóban, ha megtekinti a képgalériát, illetve azokat a korábbi évek fesztiváljainak archívumait, ahol videók is nézhetők. Iráni barátaink is elkészítették könyvfesztiváljuk egyéni applikációját, mellyel még könnyebben lehetett a helyszínen tájékozódni, de az említett honlap fejléce gyakorlatilag kikezdhetetlen a TIBF-ről szóló minden infó tekintetében, egyben egy egész jó bepillantást enged a honlap az iráni kultúrába.