Milyen a könyvvásár, ha kínai?
Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunkban ezúttal a november 17-én tartott 11. Kínai Sanghaji Nemzetközi Gyermekkönyvvásár (CCBF) eseményéről adunk számot olvasóinknak. Tesszük ezt többek között azért, mert ha jól belegondolunk, a nemzetközi könyves események özönében talán pont a kínai fesztiválok állnak tőlünk – legalábbis információ tekintetében – távol, így itt az ideje, hogy megismerjük, hogy arrafelé milyen is egy könyvfesztivál.
Amerikából Ázsiába
Legutóbb egy amerikai gyermekkönyvvásárról tudósítottunk, így aki azt elolvasta, lesz némi összehasonlítási alapja ezzel a most közölttel. A 11. Kínai Sanghaji Nemzetközi Gyermekkönyvvásár a Shanghai World Expo Kiállítási és Kongresszusi Központban kapott helyet. Az eseményről kiadott kommünikében ezt olvassuk a szervezőktől: „A CCBF teljes egészében az ázsiai csendes-óceáni gyermekeknek szóló könyveknek és tartalmaknak szentelt vezető vásárként széleskörű platformként szolgál az iparági szakemberek számára, akik megoszthatják egymással tapasztalataikat, miközben élénk és lebilincselő olvasási élményt kínálnak a családok és a gyermekek számára egyaránt.” Tehát a könyv, avagy a gyerekkönyv minden ugyanazt a célt szolgálja és az azt középpontba állító fesztiválok sem mások Kínában, mint Európában vagy bárhol. Zömében ez a rendezvény is a könyvek, az olvasás, a szórakoztatás, az ismeretterjesztés „szent küldetésében” fogant és működött.
Grandiózus könyvvásár
A címbéli kérdésre – ti. Milyen a könyvvásár, ha kínai? – pedig az lehet az egyszerű válasz, hogy grandiózus, hiszen, mint kiderült: „Az idei kiállítás 25 000 négyzetméteres területen 497 kiállítót vonzott 32 országból és régióból, és több mint 20 000 új címet mutatott be. A szervezők előadás utáni statisztikái szerint a helyszíni könyveladások meghaladták a 20 millió RMB-t, több mint 1200 szerzői jogi kereskedelemmel. A vásár összesen 41 263 látogatót vonzott sikeresen, köztük 17 081 szakembert. A rendezvény ideje alatt 353 szakmai tevékenység, új könyvbemutatók, olvasásnépszerűsítő rendezvények zajlottak, teljes mértékben demonstrálva a gyermekkönyvpiac vitalitását és sokszínűségét.”
Hasonlóan más könyvfesztiválokhoz a CCBF-en is adtak át a hagyományaik szerint díjakat. Az idei CCBF 180 nemzetközi kiadói és kulturális szervezetet hozott össze öt kontinensről, bemutatva azok erős globális befolyását. A kiállítók között több díjnyertes kiadó is volt, köztük olyan rangos elismerések kitüntetettjei, mint az év legjobb gyermekkönyv-kiadójának járó Bologna-díj és a gyermekirodalmi Premio Strega-díj. A nevezetes résztvevők között szerepelt a japán Fukuinkan Shoten, az olasz Corraini Edizioni, az argentin Libros Silvestres, valamint a szintén olasz Edizioni EL és Terre di Mezzo.
A rendezvény több nagyobb csapásirány mentén működött, ezek egyike volt, hogy a megjelent cégek, szervezetek egy jót szakmáztak. A gyerekkönyvpiac barométereként az idei vásáron kilenc szakmai fórumnak adott otthont, mint írják: „elmélyülten a gyermekkönyvpiac jelenlegi tájképében és jövőbeli fejlődési trendjeiben.” Emellett kiemelkedő esemény volt a „Nemzetközi Gyermekkönyvkiadók Párbeszéde” című konferencia is, hol szintén a szakmai szempontok szerint tartottak előadásokat.
A királynő és a kereskedő
Számomra az egyik legérdekesebb, de inkább úgy mondanám, hogy legfurább program a „Divat, ruházat és szálak a gyermek képeskönyvekben” című rész volt. Itt a látogatóknak lehetőségük volt felfedezni II. Erzsébet királynő különböző évtizedekből származó ruháit, és felfedezni olyan híres divatikonok életrajzát és kreatív koncepcióit, mint Yayoi Kusama, Coco Chanel és Paul Smith. Ezenkívül a kiállításon kínai képeskönyvek is láthatók voltak, melyek kiemelték a szellemi kulturális örökséghez tartozó mesterségeket és etnikai kultúrákat. Nemkülönben különlegesnek mondható a fesztiválon berendezett „Marco Polo: Utazó, kereskedő, mesemondó” című kiállítás, melyen 50 képeskönyvet mutattak be, amelyek Marco Polo figyelemre méltó utazásainak történetét mesélik el, nem felejtve a nagy utazó, kalandor kulcsfontosságú szerepét a kulturális csere történetében és az emberi civilizációban betöltött hatást keltő életét.
A 11. Kínai Sanghaji Nemzetközi Gyermekkönyvvásár honlapja egy mértéktartóan színes felület, ahol tulajdonképpen könnyedén el lehet igazodni, szinte mondhatni a gyermekek képességeire fazonírozva. Az oldal a programokról, a kiállítókról, a fesztivál látogatói számára fontos plusz információkról (közlekedés, szállás, vendéglátás, stb) bőséggel kínáltak praktikus rovatokat.
Egypercesek
Írói naplók a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Hamarosan mozivászonra kerül a Szabó Magda meseregényéből készülő, Tündér Lala című egész estés animációs mesefilm
Megrongálták Csukás István síremléket