Könyvek és gyerekek
Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunkban ezúttal a tengerentúli Rochester-be kalauzoljuk el olvasóinkat, ahol a gyerekkönyvek játszották a főszerepet november közepén. A Rochester Children’s Book Festival (RCBF) a New York államban, s azon belül is Monroe megyében lévő Rochester megyeszékhelyen kapott helyet, melyet, mint a netlexikonban olvashatjuk: közel 200 ezer fő lakja és fontos fészke volt az amerikai nőmozgalmaknak.
Az olvasás öröme
Sorozatunkat figyelemmel követő olvasóink bizonyára észrevették már, hogy minden ilyen rendezvénynek megvan a maga karakterét megalapozó, arra utaló hitvallása. Ettől a Rochester Children’s Book Festival sem tér el, melynek szervezői így fogalmaznak egy helyen: „A fesztivál küldetése, hogy előmozdítsa az olvasás és írás izgalmát és örömét azáltal, hogy lehetőséget biztosít a gyerekeknek arra, hogy találkozzanak és kommunikáljanak szerzőkkel. Kezdettől fogva az volt a cél, hogy legyen egy olyan nap, ahol a gyerekek találkozhatnak és beszélgethetnek szerzőkkel, egész nap mesemondó, felolvasó és bemutató program lesz, és könyveket kínálnak eladásra – mindez teljesen ingyen. Ez az alapgondolat az évek során ugyanaz maradt.” A RCBF 1997 óta várja évente az érdeklődőket, és mint a fentiekből is kiderült a rochesteri gyermekkönyvfesztivál olyan eseménnyé vált, amelyet a családok, a szerzők és az illusztrátorok évről évre várnak.
A rendetlenség öröme
A Monroe Community College épületeiben elrendezett fesztiválon tulajdonképpen három fő helyszínre várták a gyereksereget. Az Empire Roomban többek között egy újfajta általános iskola klub, történetépítés, séta az erdőben, érzelmi kapcsolatok, szívvel komponált történetek és Rochester nevezetességei témákban tartottak foglalkozásokat, előadásokat. A Brighton Roomban egyebek mellett a szépirodalom, a könyvírás rejtelmei, a kreatív írásmód műhelytitkai, szörnyek a Marvel-világban, a csend és a rendetlenség öröme témákról szóltak előadások.
A létesítmény egy hatalmas terasszal is rendelkezik, ahol többek között írók, költők tartottak foglalkozásokat a kicsiknek, nagyoknak, vizekhez közeli erdők, éjszakai mulatságok, mecsetek világa, könyvtárak, gyermekszínjátszás témákban. A sokszínű programok mellett természetesen a gyerekeknek szóló könyvek garmadája is vásárra került.
A fesztivál eseményeiről ezt olvashatjuk: „Az írás és a tanulás szórakoztató, ingyenes ünnepe 10:00 és 16:00 óra között kerül megrendezésre, félóránként három különböző teremben tartanak előadásokat minden korosztály számára. Kézműves szobánk szórakoztatja gyermekeit a könyvekhez kapcsolódó kézműves alkotások készítésében. A legjobb az egészben az, hogy családja körülbelül 50 íróval és illusztrátorral léphet kapcsolatba, miközben meg is vásárolhatják a könyveket.”
Húsz év tapasztalata
A kezdetektől eltelt közel 20 év alatt kiderült, hogy a gyerekek szívesen találkoznak tehetséges szerzőkkel és illusztrátorokkal, akik életre keltik kedvenc karaktereiket, és ugyanezek a szerzők és illusztrátorok is élvezik, hogy látják, hogy munkájuk milyen örömet okoz a gyerekek életében. A Rochester Children’s Book Festival honlapja könnyen áttekinthető, egyszerű felület, melyet nem nehéz kezelni és ahol minden információ megkapható. A fejlécen megtalálható a „Szerzők és illusztrátorok”, a „Menetrend”, a „Rólunk”, a „Fesztiváltörténet” és a „Hitvallásunk” rovatok is. Külön rovatot kapott a minden évben átadott RCBF-díj, melyből megtudhatjuk, hogy mely szerzők és milyen művek, produktumok érdemelték ki ezt az elismerést.
Egypercesek
Írói naplók a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Hamarosan mozivászonra kerül a Szabó Magda meseregényéből készülő, Tündér Lala című egész estés animációs mesefilm
Megrongálták Csukás István síremléket