A HBF, az egyik legfegyelmezettebb skandináv könyvfesztivál
Nagy nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunk mostani részében a Helsinki Book Fair-t állítjuk középpontba. Az október 23-ától 26-áig tartó rendezvény tulajdonképpen nem kínált semmi olyat, ami más ilyen eseményeken ne lenne megtalálható, a többitől való eltérést leginkább a helyszín, a költőinek modern nagyváros, Helsinki adta háttér jelentette.
Régi és új
„A Helsinki Könyvvásár országos jelentőségű kulturális fórum, amely írókat, politikusokat, művészeket és szakértőket hoz össze, hogy megvitassák korunk főbb jelenségeit. A szólásszabadság, a tolerancia és az emberi jogok tiszteletben tartása a vásár egyik legfontosabb értéke.” Többek között ezekkel a szavakkal határozta meg magát a Helsinki Book Fair, ahol tényleg a klasszikus könyvfesztiváli elemek vonultak fel, így a hazai és nemzetközi írókkal való közönségtalálkozók, a gyerekeknek külön szervezett különleges programok, az egész HBF gerincének számító kiadói börze, avagy könyvvásár. Mindezeken túl – legalábbis számomra – különlegességnek számított, hogy a jó finnek valahol teljesen logikusan behozták a fesztiválba az antikvár könyvek és a bakelit lemezek kínálatát is, ami a magyarországi kereslet-kínálat tekintetében is számottevőnek mondható ma már.
1000 beszélgetés, 1500 részvevő
A fentiek közül kiemelkedő számokat mutat, hogy Idén közel 1000 beszélgetésre és szerzői interjúra került sor, több mint 1500 résztvevővel Finnországból és külföldről. Köztük több mint 30 nemzetközi vendégszerző színesítette az rendezvényt. A fesztiválon 17 különböző színpad elé várták a publikumot, mely színpadokat Helsinki kerületeiről nevezték el, s melyek között különlegességnek számított az Arabia nevű helyszín, ahol kézműves és hobbiirodalomra fókuszáltak, illetve a Busholmen, amelyet a svéd nyelvű gyermekprogramoknak szenteltek. A többi színpadnál többek között ezek a tematikák szórakoztatták a közönséget: gyermekirodalom, fantasy, tudomány és kutatás, fiatal, pályakezdő szerzők, non-fiction művek, írás- és publikálástechnika, egészséges életmód, társadalomtudomány, történelem.
Egyszerű és nagyszerű
A Helsinki Book Fair honlapja a finn főváros építészeti stílusaihoz igazodva, leginkább a praktikum jegyében készült. Nem díszítették túl, nem kavarták szét az oldalt, hanem nagyon egyszerű felületet alakítottak ki, ahol a legfontosabb információk könnyen és gyorsan megérthető logika mentén találhatók. Személyes kedvencem nem is maga a fesztiválról szóló korrekt információtömeg, hanem a négynapos rendezvényt kiszolgáló egyebekről árulkodó rovatok, ahol a közlekedésről, a helyszín leírásáról, a helyszínhez közeli szállásokról és vendéglátóhelyekről szóló rovatok. Ezen alapok mellett külön részek adnak információt a HBF területén található ATM-ek, értékmegőrzők, wi-fi-vel lefedett részek és a dohányzóknak kijelölt helyekről, de ugyancsak feltüntették, hogy hol található olyan helyiség, ahol elsősegély nyújtás, defibrillátor áll rendelkezésre, ahol gyermekmegőrzésre van lehetőség, hol lehet parkolni, milyen szabályok vonatkoznak a négylábú barátokra, továbbá arra is külön rovatot szántak, hogy részletekbe menően adjanak tájékoztatást a legkülönfélébb biztonsági protokollokról.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból