Izgalmas az őszi programok a PIM-ben
Hosszabbított nyitvatartással és új programsorozatokkal indítja az őszi szezont az idén hetvenéves Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ - Petőfi Irodalmi Múzeum.
Szeptember 26-án és októbertől minden hónap harmadik csütörtökje Kispénteka PIM-ben, amikor 12 órától 20 óráig tekinthetőek meg az állandó és időszaki kiállítások, illetve 18 órától extra, elsősorban kurátori tárlatvezetésekkel is készülnek. Szeptember 26-án az októberben záró K.I., aki voltam – Kormos István 100 kiállításban Tandori Dezső és Kormos István kapcsolatáról tart tárlatvezetést Tóth Ákos irodalomtörténész, a Tandori-életmű kutatója, olyan kérdéseket is érintve, mint például, hogyan indult egy fiatal költő pályája a hatvanas és hetvenes években.
Október 14-én kezdődik a PIM négy alkalmas kreatív írás kurzusa, új esztétikai értékek létrehozása helyett azzal a céllal, hogy a résztvevők a saját önismeretüket, figyelmüket fejleszthessék egy játékos írásélmény megtapasztalása által. Dr. Pesthy Orsolya pszichológus, irodalomterapeuta segítségével naplóvezetési technikákról tanulhatnak, fiktív- és valós megfigyeléseket tehetnek, természetrajzokat készíthetnek, és céltalan leveleket fogalmazhatnak.
A reformkori divatlapok köré épült Szépvilág kiállításhoz kapcsolódóan egy három alkalmas beszélgetéssorozat járja körbe, hogy az egykori és a mai öltözködéskultúra hogyan viszonyul a nyilvánosság kérdéseihez, milyen kommunikációs lehetőségeket rejt a divat és az öltözködés en bloc, valamint szó esik majd a divattal kapcsolatos kiállítások különleges helyzetéről is. A beszélgetések házigazdája Szentesi Réka társadalomtörténész, divatkutató. A következő alkalomra október 31-én, 19 órától kerül sor.
Ősszel folytatódnak a múzeum népszerű, már jól ismert eseménysorozatai is. Minden hónap utolsó szerdáján, a PIM Esti Extrán rendhagyó tárlatvezetéseken új szempontok és megközelítések mentén fedezhetik fel a kiállításokat a látogatók. Szeptember 25-én 17 órától Forgács Bálint pszichológus tárlatvezetésén Az álom vége? című kiállításban a klímanyelv hatásáról lesz szó a klímaváltozásra adott társadalmi, gazdasági vagy éppen politikai reakciókra, majd 18 órától Keszeg Anna kultúrakutató és Mészáros Zsolt kurátor a Szépvilág című kiállításon keresztül követi végig, hogy mi minden történt az arszlántól az influenszerig, a toalettől az outfitig, a divatrajztól a TikTokig.
A nyári fesztiválokról ismét beköltözik a Károlyi-palotába a Pilvax, hogy az időszaki tárlatok kínálta társadalmi kérdésfelvetéseket együtt vitathassák meg az érdeklődők. Október 2-án A halandóság törékeny arcai c. kiállítás apropóján arról gondolkodhatnak együtt a résztvevők, hogy miként tudnak a fotósok különböző művészi és technikai eszközökkel karaktereket teremteni. Október 16-án olyan kérdéseket vitathatnak meg, mint hogy miként kapcsolódhat korunk divatkultúrája a múlt kérdéseihez és jelenségeihez, hogyan képviselhető az egyéni, szubkulturális vagy nemzeti identitás a ruházaton keresztül. November 20-án pedig az irodalmi naplók, illetve a nyilvánosság és a privát szféra legbensőségesebb rétegei közötti kapcsolatot boncolgathatják.
További információk: https://pim.hu/programok
Egypercesek
A színész, aki önmagát is tudja alakítani
Rendhagyó mesemaratonnal köszönti a közmédia és a Csukás Meserádió Benedek Elek születésnapját
A kortárs erdélyi magyar irodalmat támogató programot indít az RMDSZ