Helló Teló!
Nem meglepő, de minden várakozást felülmúló eredmény született a Szent István Intézet és a váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) által szervezet nagyböjti okoseszközdetox néven meghirdetetett programban. „Az okoseszeszközök háttérbe szorításával szignifikáns csökkenést értek el a diákok a depresszió, a szorongás, a ridegség és az érzéketlenség terén, míg az érzelmi tudatosság, az empátia nőtt” – ismertette Hal Melinda, a Mathias Corvinus Tanuláskutató Intézet vezető kutatója.

A Helló Teló digitális böjt kihívás célja az volt, hogy tapasztalati alapon mutassák ki, mi történik, ha a gyerekek csökkentik vagy teljesen elhagyják az okoseszközöket és minden más, úgynevezett személyes képernyőhasználatát. A március 5-től április 7-ig tartó kihíváson összesen 117 diák vállalkozott arra, hogy öt héten keresztül lecsökkentse az okoseszközök használatát, amennyire csak tudja.
Hal Melinda, a programot vezető klinikai szakpszichológus a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta, hogy a böjt végén készített mérési eredmények minden várakozásukat felülmúlták: „Tíz százalékkal javultak a gyermekek kognitív funkciói, de jelentős mértékben nőtt az érzelmi intelligencia is, míg a depresszió, a szorongás mértéke csökkent”. A gyerekek figyelmi teszten elért eredményeik ugyancsak jelentős, 27 százalékos javulást mutattak a digitális tér visszaszorításának hatására. A kutató azt is elmondta, hogy az eredmények olyannyira jelentősek, hogy hamarosan publikálják majd a különféle szaklapokban.
Egypercesek

Mi történik a gyerekekkel, ha leteszik a telefont?
Irodalmi kvízzel, koncertekkel és szubjektív tárlatvezetésekkel is készül a PIM a Múzeumok Éjszakájára
Könyves hagyatékok, gyűjtemények feldolgozása áll a közelgő tanácskozás fókuszában