A szörny lett a legjobb

Juan Antonio Bayona Szólít a szörny című alkotása kapta a legtöbb, kilenc díjat a 31. Goya-gálán, a legfontosabb spanyol filmes díjkiosztón. A madridi ünnepségen a legjobb európai filmek között a Saul fia is versenyben volt, de végül Paul Verhoeven műve, az Elle nyert.  A spanyol filmművészet ünnepeként emlegetett díjkiosztót 31. alkalommal rendezték meg, az Oscar-díjhoz hasonló külsőségek között.

„Több női szereplőt”

A Marriott Auditoriumban látványos ruhakölteményekben vonult fel a vörös szőnyegen a dél-európai ország filmvilágának színe-java. Ahogy azon már csodálkozni sem lehet, ez a filmes szín és jav természetesen a filmvilágban uralkodó nemi alapú egyenlőtlenségekre hívta föl a figyelmet. Megjegyzem, én még emlékszem azokra az időkre, amikor hasonló vehemenciával küzdöttek a hírességek a világbékéért, később a szegénység felszámolásáért, majd – nem is olyan régen – a környezet védelméért. De hát az idők változnak, a divat divatot követ, s most az egyenjogúság a slágertéma. Cuca Escribano színésznő a trendnek megfelelően egy olyan stólát viselt, amelyre a „több női szereplőt!” feliratot hímezték, és azt mondta, hogy a spanyol filmekben a női szerepek aránya jelentősen kisebb, mint a férfiaké, ráadásul a női szereplők gyakran prostituáltként vagy csak kiegészítőként vannak jelen.
Erről az est házigazdája, Dani Rovira is beszélt, aki a gála egyik részében piros magas sarkú cipőt viselve jelent meg a közönség előtt, hogy kipróbálja „milyen a nők cipőjében lenni”. Rovira nemcsak a filmekben, hanem az élet minden területén több és felelősebb szerepet, illetve pozíciót követelt a nők számára.     

Szólít a szörny

És most, hogy így letudtuk a kötelező jogkövetelést – nem megfeledkezve egyébként a környezetvédelem, a szegénység felszámolása, illetve a világbéke sürgető feladatairól – lássuk, milyen filmeknek örültek a spanyolok!
A legjobb filmek járó elismerést Raúl Arévalo Tarde para la ira (Késő a haragra) című thrillerje nyerte el, amely egyúttal megkapta a legjobb első rendezésnek, a legjobb eredeti forgatókönyvnek és a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat is.
A legjobb rendező Juan Antonio Bayona lett a Szólít a szörny című fantasy filmmel, amely egyben az este abszolút győztesévé vált, mivel tizenkét jelöléséből kilencet váltott díjra. Egyebek mellett megkapta a legjobb operatőr díját és elismerésben részesült a speciális effektek, továbbá a filmzene kategóriában is. A Magyarországon is vetített és világszerte nagy sikert aratott film főbb szerepeiben olyan hírességek láthatók, mint Felicity Jones, Sigourney Weaver vagy Liam Neeson.

Két kitüntetés egyszerre
A legjobb európai filmnek járó kitüntetésre jelölték Nemes Jeles László Oscar-díjas alkotását, a Saul fiát, ám a győztesnek járó szobrot a holland Paul Verhoeven vehette át Elle című filmjéért. A jelöltek között volt még Michael Grandage-nek a Genius, és Ken Loach-nak az Én, Daniel Blake című filmje.
A gála idei érdekessége, hogy ugyanaz a színésznő, Emma Suárez vihette haza legjobb női főszereplőnek és a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat is. Előbbit Pedro Almodóvar Julieta című filmjéért, utóbbit a La próxima piel (A következő bőr) című filmért, amelyet Isaki Lacuesta és Isa Campo rendezett. Ez csupán egyszer fordult elő eddig a Goya-díj történetében. 1988-ban Verónica Forqué színésznőt jutalmazták a két kitüntetéssel egyszerre.