Mit forgatnak a fejükben a forgatókönyvírók?

Tizennyolc alkotó életinterjúját tartalmazza a Magyar forgatókönyvírók I. című kötet, amelyet Kollarik Tamás és Köbli Norbert szerkesztésében jelentetett meg a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete.

Kép forrása

A három éve alapított kutatóintézet ezzel a kötettel a harmadik könyvsorozatát indítja el: a Documenta Artis sorozat azt a célt tűzi ki, hogy az oral history eszközeivel örökítse meg a még velünk élő alkotók gondolatait – közölte a könyv bemutatóján Kocsis Miklós igazgató.
Kucsera Tamás, az MMA főtitkára elmondta, hogy a sorozat hasonló megközelítéssel vizsgálja majd a többi műfajt is, így a jövőben más művészeti ágakkal, például az iparművészettel foglalkozó köteteket is megjelentetnek.
Mint Köbli Norbert forgatókönyvíró megjegyezte, a most megjelent kötet előkészületei során szembesültek azzal, hogy szinte semmilyen szakirodalom nem létezik a magyar forgatókönyvírókról. „Eddig senki nem volt kíváncsi a forgatókönyvírók hangjára, gondolataira” – fogalmazott.
A kötet terve már több mint tíz éve megszületett a szerkesztők fejében: szerettek volna egy olyan munkát létrehozni, amely később támpontul szolgálhat a kutatók számára, megőrizve a forgatókönyvírók tudását, tapasztalatait. 
Csákvári Géza, Kovács M. András és Vincze Zsuzsanna interjúiban tizennyolc ma is aktív és a pályáról már visszavonult alkotó – mások mellett Bereményi Géza, Divinyi Réka, Fábry Sándor, Tasnádi István vagy Vámos Miklós – szólal meg. A könyv végén a szerkesztők a magyar forgatókönyvírás történetét tekintik át röviden. A tervek szerint a sorozat későbbi köteteiben további forgatókönyvírók is megszólalnak majd.
Ezzel a könyvvel azonban nem ért véget a munka, már készül a Magyar animációs alkotók I. című kötet, majd a kortárs magyar producerekkel folytatódik a sorozat.