Egy illusztris kötet az Arany-emlékévre

Hasonmás kiadásban adta közre Arany János Zichy Mihály által illusztrált balladáit a Kossuth Kiadó közösen az MTA Könyvtár és Információs Központtal, valamint az Országos Széchényi Könyvtárral.

Monok István, az MTA Könyvtár és Információs Központ főigazgatója a kötet bemutatása alkalmával úgy fogalmazott: a kiadvány a 19. század irodalmának és képi világának is fontos kordokumentuma. A Zichy Mihály által illusztrált Arany-balladák eredetileg 1895 és 1898 között jelentek meg négy külön kötetben Ráth Mór kiadásában. A 2017-es Arany János-emlékév nyitányára most megjelent kiadványban helyet kapott mind a huszonnégy Arany-ballada, kísérőszövegnek pedig Riedl Frigyes korabeli tanulmányát választották, amely mind a napig a legérvényesebb írás a témában – hangsúlyozta Monok István.
Nehéz döntés Arany balladáit eredeti nyelvezetükkel kiadni, hiszen manapság a fiatalabb generációk kevesebbet olvasnak, a harminc év alattiak aktív és passzív szókincse is drasztikusan lecsökkent. Ugyanakkor Zichy Mihály kiváló illusztrációi megkönnyíthetik a szöveg értelmezését.
Az Arany-balladák mellett a Kossuth Kiadó új, klasszikusokat megjelentető Arany Klasszikusok sorozatát is bemutatták, amelyet a magyar irodalom nagyjai előtti főhajtásnak szánnak. Reményi József Tamás, a kiadó szerkesztője elmondta: hosszú hagyománya van a klasszikus és kortárs szerzők aranyozott kötetben történő kiadásának, ezt folytatja a Kossuth Kiadó Arany Klasszikusok sorozata is.
A sorozat első négy kötete között – Ady Endre, József Attila és Arany János költeményei mellett  - szerepelnek Radnóti Miklós összegyűjtött versei is. Ez mindeddig a legteljesebb Radnóti-kiadás, hiszen helyet kapott benne egy mindeddig közreadatlan négysoros versdedikáció, amelyet a költő egy kamaszkori szerelmének írt 1937-ben – emelte ki Reményi József Tamás. A kiadó tervei szerint a sorozat évente két kötettel fog bővülni.
Kocsis András Sándor, a kiadó vezetője elmondta: a kivételes kivitelű, arany élmetszéssel díszített köteteket rendhagyó módon Kínában gyártják, mivel Magyarországon ilyen kiadványt nem lehet költséghatékony módon előállítani.