Invincible, végre magyarul is
Mindig nagy öröm azt látni, amikor egy világsikerű alkotás eljut odáig, hogy végre szeretett hazánk nyelvén is megjelenhessen. Ezúttal az itthon is nagyot robbant, Amazon animációs sikersorozatának, az Invincible-nek (Legyőzhetetlen) alapjául szolgáló, a tengerentúlon már hatalmas népszerűségnek örvendő képregény honosításának örülhetünk, hála a Szukits kiadónak. De lássuk miért is olyan nagy dolog ez.

Modern embernek modern szuperhőst
A szuperhős-láz továbbra sem látszik csillapodni a világban, ugyanakkor az idő előrehaladtával folyamatosan érik, átalakul. 2024-ben már nem elégszenek meg az emberek a korábbi, kétdimenziós felfogással, miszerint vannak a lelkük legmélyéig jóságos és igazságos szuperhősök (még ha néha el is bizonytalanodnak egy rövid időre), valamint velük szemben a velejükig romlott, ízig-vérig aljas szupergonoszok, a fény és a sötétség harcában pedig mindig előbbinek kell győznie. Ma már nem akarjuk elfelejteni, hogy az emberi – és akkor nyilván a szuperhősi – lélek nem ilyen egyszerű és polarizált, így árnyaltabb, komplexebb és életszagúbb karakterekre vágyunk akkor is, ha szuperfantasztikus történetbe csomagolják azokat. Ezt a hullámot tudta meglovagolni többek között az Invincible is, ami bár sok szempontból klasszikus szuperhős történet, mégse mondanánk átlagosnak, valamint fontos tulajdonsága, hogy egyértelműen nem gyerekeknek készült. A történet sem vizuálisan nyersen átadott brutalitásban, sem erkölcstelen összeesküvésekben, sem komplexen értelmezendő, nehéz lelki helyzetekben nem szenved hiányt. Valószínűleg épp ezek miatt lett annyira sikeres.

Eredet
Az Invincible három amerikai származású alkotó, Robert Kirkman író valamint Cory Walker és Ryan Ottley illusztrátorok keze munkája, amely 2003-ban látta meg a napvilágot az Image Comics gondozásában, természetesen az Egyesült Államokban. Sikeréről sokat elárul, hogy a széria több mint tizenöt évet megélt, mígnem 2018-ban végül lezárták Mark Grayson, a Legyőzhetetlen történetét. Az említett főszereplő a sorozat kezdetén még egyszerű középiskolás diák átlagos középiskolás problémákkal, mindössze annyi csavarral, hogy az apja az amúgy másik bolygóról származó Omni-Man, aki a bolygó vitathatatlanul leghatalmasabb és egyben legünnepeltebb szuperhőse. Az izgalmak akkor kezdődnek, mikor Mark maga is felfedezi saját örökölt szupererejét, amivel párhuzamban kiderül, hogy apja talán mégsem pontosan az az ünnepelt védelmező, akinek korábban hitték. A mű magja azonban nemcsak egy felnövéstörténet, hanem inkább azok a kérdések, hogy miként maradhat az ember önmaga, ha közben tudja, hogy ő az egyik legerősebb ismert entitás, és hogy a család és az emberi kötelékek időtállóbbak lehetnek-e mint a küldetéstudat, a többezer éves tradíció valamint az idő maga.

Végre magyarul is
Bár a keménykötésű képregénybúvárok már korábban megismerhették Mark Grayson kalandjait, a mű hazánkban akkor robbant be igazán, amikor az Amazon bemutatta 2021-ben a képregény alapján készített animációs sorozat első évadát. 2024-ben (sajnos) ki kell emelni, hogy mennyire különleges pozitívuma volt a sorozatnak, hogy szinte minden kulcspontban hű maradt az alkotókhoz és az eredeti történethez. Talán épp ez volt az egyik oka, hogy az Invincible rendkívül kedvező kritikai fogadtatásban részesült (a mértékadó IMDB-n például jelenleg 8.7 ponton áll a 10-ből). Onnantól pedig, hogy a hazai közönséget is meg tudta szólítani, már csak idő kérdése volt, hogy mikor jön az eredeti képregény magyar fordítása is. Erre mint kiderült már nem kell sokat várni, a főleg képregény és fantasztikus irodalom szcénában utazó Szukits kiadó ugyanis bejelentette, hogy sikerült megállapodniuk az Image Comics-szal, így már nagyban dolgoznak az első kötet fordításán. A közel négyszáz oldalas, keménytáblás kiadás már elő is rendelhető az oldalukon, a várható megjelenését pedig 2024 őszére datálták. A kiadó egyelőre csak az első kötet fordítását ígérte be, de ha a képregénynek sikerül lekövetnie a sorozat sikerét, akkor nem lesz kérdés a folytatás.
Egypercesek

Pályázatok sokaságával indul az emlékév
Bölcsészeknek és az égre föltekintve ábrándozóknak is ajánlja Rovelli könyvét a SAPERE AUDE PODCAST
Képregényeket és kisfilmeket is vár gyerekektől a Szabó Ervin Könyvtár