Burger-sztori
Úgy tűnik, minden nagy vállalati birodalom mögött csalás és ármány is található. Lehet, hogy itt az ideje, hogy ezt a kijelentést, tényként könyveljük el? A fiatalos facebook után ugyanis most a családi értékeket lándzsájára tűző McDonald’s történetéről készült el egy leleplező film, amely kicsit megsavanyítja a sajtburger ízét a szánkban…
Az Alapítók
Persze mindenki – ahogyan én is – rávágja, hogy ők a McDonald testvérek (meg a bohóc). Ami, mint kiderül a két órás filmből, valamilyen módon igaz is. Tényleg ők találták ki a módszert, amelyet ma „gyorséttermek” használnak. Tökéletes összhang a konyhában, precizitás a pult mögött, fél perc alatt teljesített rendelések. És ahogy az a film első perceiből kiderült, ez valóságos csodának számított az ötvenes évek Amerikájában. Mint ahogy az is zseniális ötlet volt, hogy bárhol el lehet fogyasztani az ebédünket a papírcsomagolásnak köszönhetően. Hát igen! Mac és Dick McDonald forradalmasította az amerikai konyhát a kicsiny San Bernardinoban 1954-ben. A kérdés már csak az, hogyan sikerült elindítani világhódító útjára a két testvér által kitalált módszert és az arany íveket.
Vérszagra gyűl az éji vad
Pontosabban egy utazó mixerügynök. Ő a másik főszereplőnk, az idősödő Ray Kroc, aki az évek során bejárta Amerikát, meggyőzve befolyásolható áldozatait, hogy szükségük van az éppen árult termékeire. Azonban most az egyszer ő lett lenyűgözve! Amikor meglátta a két testvér éttermét, megízlelte a hamburgerüket, minden ösztöne azt súgta, hogy itt valami kivételes dolognak a tanúja, ami megváltoztathatja a világot. És ha sikerül valahogy a részesévé válnia, akkor egy életre meg fog szabadulni az anyagi gondoktól. Minden rábeszélő tehetségét latba vetette hát, és rávette a fivéreket, hogy vegyék be társnak, és bízzák rá egy étteremlánc megszervezését. A végeredményt pedig ismerjük. A világ legeldugottabb szegletében is ehetünk már az amerikai csodából. De vajon mennyire volt göröngyös az az út, amely idáig vezetett? Tényleg érdemes a történteket egy filmben megörökíteni?
Minden kezdet nehéz
A film remekül bemutatja, hogy a kezdet kezdetén milyen nehézségekbe ütközhet egy kis, terjeszkedő vállalat. Hogy a vezetők szinte soha nem pihenhetnek meg, hiszen véget nem érő a munka: befektetők keresése, a személyzet betanítása, a rendszer és a minőség megőrzése a különböző éttermekben… és persze a haszon megszerzése, amely további éttermeket megnyitásához vezethet. Hatalmas feladat. És még nehezebbé válik, ha az is bonyolítja az ügyet, hogy a cég vezetőinek abszolút más céljai vannak! A McDonald fivérek álma ugyanis egy-két étterem létrehozása és vezetése lett volna. Egy olyan vállalkozás, ami megmarad családiasnak és átláthatónak. Azt szerettek volna, ha ők felügyelhetik az éttermüket, benne dolgozhatnak és örömet szerezhetnek a vásárlóknak. Kroc célja ezzel szemben az volt, hogy ő, az ötvenes éveit taposó, sikertelen utazó ügynök végre bizonyítson magának és mindazoknak, akik kinevették az évek során! Létre akarta hozni a világ legnagyobb és legsikeresebb étteremláncát. Bármi áron.
Kenyértörés
Persze mindenki szimpatizálni fog a filmet nézve a joviális, széplelkű és dolgos Fivérekkel. Ki ne tenné? Hiszen az ő sorsuk az, hogy családot alapítsanak, és szülővárosukban mindenki ismerje és szeresse őket. Ők a tehetséges emberek, aki bár többre hivatottak, mégis beérik egy átlagos álommal. Bájos vesztesek ők, akik önszántukból engedték magukhoz közel a farkast. Kroc ugyanis nem ilyen. Ő olyan, aki képes felépíteni egy birodalmat, kormányozni és folyamatosan sikeresebbé tenni. Soha nem elégszik meg az elért eredménnyel. Azért hogy előbbre léphessen, bármit hajlandó megtenni. Úgy alakítja személyiségét, ahogyan csak a szükség hozza. Amíg a Fivérek elismerésére van szüksége, addig ő is dolgozik az éttermekben. Majd amikor biztosnak érzi pozícióját, felhagyva ezzel a „családi vállalat” jelszavát szajkózva indul toborozni olyan megbízható menedzsereket, akikre nyugodt szívvel rábízhatja egy-egy étterem felügyeletét. És amint eléggé megnő a hatalma és befolyása… elveszi az áhított nőt, és kivásárolja a gyors változásokat ellenző üzlettársait a vállalkozásból. Ray Kroc az az ember, akit mindannyian megvetünk, mégis a lelkünk mélyén néha azt kívánjuk, hogy bárcsak lehetnénk annyira kegyetlenek és számítóak, mint ő. Olyan emberek, akiknek az életéről érdemes filmet készíteni. Sikeresek.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból