Egy keresztény nacionalista gondolatai a woke-ról

Vivek Ramaswam többek között arról vált híressé, hogy 2023. februárjában beszállt az elnökjelöltségi versenybe, hogy Donald Trump kihívója legyen. Az 1985-ös születésű, indiai származású amerikai milliomos konzervatív nacionalistának vallja magát, akinek Woke Rt. című könyve már magyarul is olvasható. 

Ha jól tippelem már lecsengett az első és talán már a második woke hullám is világszerte.

Olyannyira így van ez, hogy a woke-ról ma már, mint egy elavult politikai, társadalmi folyamatról, mozgalomról beszélhetünk, valamelyest köszönhetően a Donald Trump második elnöksége időszakának. Mindenesetre, ha valaki mégis lemaradt volna róla, íme egy majdnem hivatalos meghatározás by netlexikon: „Woke: Újraébredés, új, Amerikából indult szellemi áramlat. A woke ideológia (wokeness) követői és baloldali ideológusai radikálisan újraértelmezik az amerikai történelmet, és az afroamerikai polgárjogi mozgalom leple alatt és a társadalmi igazságtalanságok elleni harc jegyében vallásos hevülettel, a tömegben rejlő nyers erő kultuszával afroamerikai fajvédelmi akciókat hajtanak végre.” 

És most már könnyű nekünk, mert mások mellett itt egy író, aki részletekbe menve elemzi ki, hogy mi is (volt) az a woke. A hazai kiadó így ír Ramaswam Woke Rt. című és Az átverés, amit az amerikai vállalati világ társadalmi igazságosságnak nevez alcímet viselő kötetéről: „Vivek Ramaswamy, az indiai származású üzletember és cégvezető, 2024 elejéig republikánus elnökjelölt-aspiráns kötete bepillantást enged abba, hogy milyen cinikus módon működik az amerikai cégvilág, a woke kapitalizmus, azaz milyen üzleti megfontolások szerint vállalják fel a nagy cégek a folyamatosan frissülő baloldali agendát. A kötet alapvető állítása, hogy a kapitalisták „bevörösödése” pusztán számító érdekkövetés, még akkor is, amikor úgy tűnik, hogy a cégvezetők a legifjabb munkavállalói réteg vagy valamilyen jobbító szándékú mozgalom nyomásgyakorlásának engednek.  Ramaswamy belülről látta, miként működik a Woke Rt., és számos példával szemléltetve az olvasó elé tárja a kiábrándító valóságot.  Aki pedig azt gondolja, hogy ez csupán a távoli Amerikában probléma, azt ki kell ábrándítsuk: lehet, hogy nem ilyen nyilvánvalóan, de a woke kapitalizmus egyre nagyobb teret nyer hazánkban is. Ramaswamy az amerikai jelent, a közép-európai jövőt írja le – már ha tanulva a tengerentúli hibákból nem sikerül valamiképp a határokon kívül tartani az identitáspolitikára építő üzleti modelleket.” 

Ugyancsak ez a magyar kiadó így vall a szerzőről: „Vivek Ramaswam Ohio délnyugati részén született és nevelkedett első generációs amerikaiként. 2007-ben a Harvard Egyetemen biológiából summa cum laude diplomát szerzett, majd biotechnológiai befektetőként helyezkedett el egy nagynevű fedezeti alapnál. 2014-ben megalapította a Roivant Sciences biogyógyszeripari vállalatot, amely a tőzsdén és a gyógyszeripari fejlesztésekben egyaránt kiemelkedő sikereket ért el. Ezzel párhuzamosan elvégezte a Yale Egyetem jogászképzését. 2020-tól vált országosan ismert véleményvezérré, amikor felemelte a szavát a szólásszabadság korlátai, valamint a kapitalizmus és a woke-mozgalom összefonódásának visszásságai miatt. Számos szakcikk és véleménycikk szerzője, amelyek többek között a The Wall Street Journal, a National Review, a Newsweek és a Harvard Business Review hasábjain jelentek meg.”