Csillagszilánk és tövistörek

Az 1945-ben született és 2022-ben elhunyt Duray Miklós felvidéki politikusról talán nem tudja mindenki, hogy az irodalom jelese is, 1983-tól adott ki különböző műfajokban alkotásokat. Ezúttal egy 1993-ban írt, majd 2006-ban átdolgozott Csillagszilánk és tövistörek című mesekönyvét ajánljuk olvasóinknak.

A Csillagszilánk és tövistörek-et a Méry Ratio kínálatában még a rövid címmel találjuk meg, de a Duray Miklósról szóló Wikipédiában hozzáteszik a főcímhez, hogy „Cérna Géza meséi”. Sajnálatos, hogy a kiadói honlap nem sokat árul el a kötetről, pedig számos kötetnél találunk e helyen méltatást, kisebb elemzést, ajánlást a kötethez illesztve. Ezúttal csupán ennyi olvasható a Csillagszilánk és tövistörek-nél: „A mesék az 1970-es évek második felében és az 1980-as évek elején íródtak. A kötetbe keletkezésük ideje szerint lettek besorolva. Az eredeti kéziratot 1984-ben bűnjelként lefoglalta a kommunista államrendőrség.”

A további tájékozódásért egészen a Moly.hu-ig kellett menni, ők általában, a többi könyves honlaptól kissé elkülönülve, szakmailag és az olvasó szempontjait jelentősen figyelembe véve, alapos ajánlót, ismertetőt szoktak írni a könyvekről. E kiadványról ők így fogalmaznak: „Cérna Gézáról sokan azt hitték, hogy valóban egy távoli csillagról költözött a Földre, mert senkit sem szeretett jobban a másiknál, és ellenséget sem bántott soha. Nagy volt az ő emberekbe vetett bizodalma, s ettől olyan gazdag lett, hogy lyukas zsebbel járhatta be a világot. Az öregek azt jósolták, hogy halála akkor következik be, amikor az emberi gonoszság elhomályosítja a betlehemi csillagot, amikor elfogy a szeretet ereje, amikor kialszik a reménység szikrája, és hazugság kerekedik az igazság fölébe.”

A szerző valóban inkább ismert név a politika, illetve a felvidéki magyarság sorsa iránt érdeklődők körében. Ugyanakkor szembetűnő, hogy Duray Miklós író is, aki több műfajban is jeleskedett. Első könyve 1983-ban jött ki, a Tegnap alighanem bolondgombát etettek velünkSzépirodalmi tengődések már címében is utal az irodalmi területen is dolgozó szerző játékos, ironikus világára, de ennek az első kötetnek az is különlegessége, hogy azt Chicagoban adták ki az úgynevezett Szivárvány Könyvek sorozat részeként. Az író az akkor még new york-i székhelyű Püski Kiadó révén a 80-as években adhatta ki Kutyaszorító –  Önéletrajz és beszélgetések önmagammal, 1–2. című könyvét, és további munkáit. Ezek a szellemi emigrációs epizódok azért jól jelzik, hogy Duray Miklós számára akkoriban nemigen volt a kommunista vezetésű keleti blokkban íróként érvényesülni. A rendszerváltás után aztán minden megváltozott, több, mint egy tucat kötet jelenhetett meg pozsonyi és budapesti kiadóknál. Művei sorában a szlovákiai magyar közösségekről szóló tanulmányok, illetve politikai, politológiai és társadalomtudományi munkái, valamint a most kínált irodalmi témájú esszék és mesék találhatók.