Versek a lét megválaszolhatatlan kérdéseiről

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas Kiss Anna került legújabb könyvajánlónkba, aki a többiekhez hasonlóan a Kello Diákkönyvtár sorozatban kapott helyet. Ő a Hol van a világ vége? / Tükörképek című kötetével áll most a fókuszban. A költő, drámaíró, író ezt a két könyvét eredetileg a 80-as évek elején jelentette meg.

kép forrása

A Kello Diákkönyvtár összeállítói így fogalmaznak a kötetről: „Kis Anna verseinek és rövidprózai műveinek prózaverseinek adja át egy izgalmas gyűjteményét a mitikus, paraszti világ által megihletett, unikális hangon megszólaló költő, poétika világa iránt rajongó olvasóknak. A kiadvány első felében „A szavak” ciklusban kaptak helyet a rövidebb költemények, amelyek mind egyszavas címmel lettek ellátva, és olyan, a mindennapi élet meghatározó természeti és emberi jelenségeit járják körbe, mint az ég, a fa vagy a madarak. Kis Anna versei a gyermeki egyszerűségen keresztül közelítenek a lét összetett, a maguk teljességében megválaszolhatatlan kérdéseihez.”

Kiss Anna munkássága fontos része a magyar népi ihletésű irodalomnak, ugyanakkor talán kevéssé ismert a kortársaihoz képest, és talán éppen ezért is érdemes műveit, így akár a most ajánlott két összesítést is kézbe venni. 

Kiss Anna földműves és mesterember ősök leszármazottja, aki egyenes ágról ismeri a paraszti világ mindenségét. A Debreceni Orvostudományi Egyetemen, majd a Szegedi Tanárképző Főiskolán tanult. A 60-as és 70-es években nevelőként és tanárként dolgozott, versei a 60-as évektől kezdve jelentek meg. Első önálló kötete Fabábú címmel 1971-ben jelent meg, majd ezután 2-3 évente jelentkezett újabbakkal. Gyermekeknek szóló könyvei külön részt képeznek munkásságában. Ezekből 1978-tól adott ki eddig hét különbözőt. Műfajok tekintetében nem csupán a lírában alkotott, három meseregényt, öt hangjátékot, illetve három színpadra szánt drámát írt. 

A netlexikonban így írnak műveiről: „Költészetének forrása a folklór, a mese, az archaikus népdal, a ballada, a régi magyar költői nyelv. A népi kultúra, a paraszti-kézművesi lét motívumait felhasználva mítoszt teremtett.” Kiss Anna számos díj tulajdonosa. Elismerései között van 1974-ben a Móricz Zsigmond-ösztöndíj, 1975 és 1992-ben a József Attila-díj, 1990-ben Soros-ösztöndíj, 1993-ban Déry Tibor-díj, 2008-ban a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj és 2015-ben a Balassa Bálint-emlékkard is.