Mitikus képzettársítások versei
A Kello Diákkönyvtár sorozatunkban ezúttal a 20. század második felének egyik legfontosabb magyar szerzőjét, a prózában és lírában is kiemelkedő Csoóri Sándort ajánljuk gyerekverseket tartalmazó kötete által. Az Elmentem a falumba egy eddig máshol ilyen összeállításban meg nem jelent versgyűjteménye az alkotónak.
A teljes címén Elmentem a falumba – Gyermekversek című könyvet többek között így kínálja a kiadó: „A Kelló Diákkönyvtár sorozatában jelenik meg Csoóri Sándor vers válogatása, amelybe ez alkalommal kifejezetten a gyerekeknek az ifjúságnak szóló költeményei kaphattak helyet. A szinte tapintható, mindennapi élethelyzetekből kibontott költői képek, mitikus képzettársítások mellett a népköltészetből merített ihlet jellemzi Csoóri Sándor gyermekverseit.”
Az 1930-ban született és 2016-ban elhunyt, több, mint 70 kötetet megjelentető Csoóri Sándor számos díj, elismerés tulajdonosa volt. Munkásságáról érdemes megjegyezni, hogy már a Rákosi-korszakban rendszerkritikus hangvétellel fogalmazott műveiben, ezért úgynevezett szilenciumra, publikálástól való eltiltásra ítélték, ami viszonylag enyhe büntetésnek számított akkoriban. Érdekesség – és erre utalt az idézett kiadói ajánló szövege is – hogy „a hetvenes évekre alakult ki költészetének jellegzetes karaktere, amelynek legfőbb ismérvei: a képekből áradó metafizikai sugárzás, a váratlan és meglepő asszociációk sora, a mindenkor személyes hangvétel mint hitelesítő jegy és a közösségi elkötelezettség.”
A kötet címadó verse, az Elmentem a falumba, akár a költő szülőhelyére, a fejér megyei Zámolyra is utalhat, ugyanakkor tudható, hogy Csoóri a magyar népköltészet modern megfogalmazójaként minden magyar falu, a Kárpát-medencei teljes vidéki folklórja szerint idézte fel versében a magyar falut, s annak minden szellemi és fizikai velejáróját, kincseit.
E helyen hívjuk fel a szerző életútja és munkássága iránt érdeklődők figyelmét, hogy a Digitális Irodalmi Akadémia rendkívüli részletességgel készítette el Csoóri Sándor portfólióját. Az oldalon nemcsak a most ajánlott gyermekversei, de teljes bibliográfiája is fellelhető. A virtuális készletben válogatva, a kötetek borítójára kattintva tulajdonképpen végigolvashatjuk a teljes adott könyvet. Prózai és lírai művei mellett megtekinthetők esszéi, levelei, a vele készült interjúk, naplói, továbbá a róla szóló irodalmi írások is.
Egypercesek
Budapest, Pécs, Kecskemét, Orosháza, Szolnok, Kazincbarcika és Szekszárd kapott elismerést
Ritka Micimackó-levelek kerültek kalapács alá
Rózsa Dávid, a nemzeti könyvtár főigazgatója vállalta a feladatot