Ufó ufónak ufója

Bizonyára mindenkinek van magamagánál idősebb barátja, olyan atyai cimborája, aki bölcsességével, humorával, szeretni való józanságával egyengeti útját fiatalabb pajtásának. Nekem nem is egy ilyen barátom volt. Éppen úgy meghaltak már, mint Kállay Kotász Zoltán L.É.L.E.K című kötetének főszereplője, Baka Flórián. És miközben gyakran morfondírozok azon, hogyan lehetne megőrizni azt a sok szellemes, okos, vicces, vagy csak különös történetet, amit elmeséltek az elvesztett jóbarátok, most íme Kállay Kotász Zoltán elmondja helyettem. 

Kép forrása

Emberek a múltból

Mert persze, hogy másféle adomákat mesélt Aristó barátom, másféle történeteket idézett elénk Tarpay Laci, de valahol, valahogy mégis összeérnek ezek az elbeszélések. A huszadik század közepén született férfiak, dzsentri fiúk, polgárgyerekek, munkás-suhancok, keresztények vagy éppen zsidók, mint Baka Flórián mind-mind ugyanazt a Duna-völgyi sorsot mesélik, ki innen, ki onnan láttatva egyazon történetet. 

Aristó valamelyik felmenője még a Honvédelmi Bizottmánynak is tagja volt, onnan eredtek a szabadságharccal kezdődő, s a rendszerváltás zűrzavarában befejeződő, évszázadokat átölelő elbeszélései. Tarpay Laci nemcsak Cseh Tamás barátja volt, s így lánya ihletője lett a Tarpay grófné szép szőke lányának, de egészen közelről látta a szocialista külügy működését. Hátborzongató történeteket mesélt… Baka Flórián pedig – Kállay Kotász Zoltán könyvét olvasva, immár, mintha magam is ismertem volna – zsidó család sarja, lágereket megjárt, sodródó, helykereső fiatal, aki végül a Találmányi Hivatalban köt ki, s akit bölcs humora, filozofáló hajlama, és persze magával ragadó történetfűzése jó társassággá, és nyilván jó baráttá tesz. Kállay Kotász Zoltán pedig remekül adja vissza mindazt, ami a jóbarátból visszaadható. 

Kép forrása

Fordítógép 

Lássunk példa gyanánt egy szösszenetet a Szabadalmi Hivatalból! 

„Wchsler egy ragyogóan verőfényes nyári napon beállított: fordítógépe van. Mit fordít a gép? Az ufók és az emberek beszédét, illetve jelrendszerét, oda vissza. Próbáltam utalni rá, hogy a földönkívüliek léte még vita tárgyát képezi, magyarán nem bizonyított, ám, ha vannak, akkor meglehet, hogy ien sokan vannak, sokfélék, hogynemondjam ufó ufónak is uffancsa, no és ha mindezt egymás mellé sorakoztatom, oda lyukadok ki, hogy egy vitatott valóságszegmens feltételezett problémájára – ráadásul az összes lehetséges problémájára – megoldást keresni és találni többszörös bakugrás… Képtelenség – de ezt persze nem mondtam, csak gondoltam, mert feltaláló társaságában a képtelenség szó tabu!” 

A feltalálók furcsa ötletei mellett megtudhatjuk a kötetből, hogyan robbantotta föl egy amerikai bomba a Baka-apuka terített durchmarsát, miért nem volt okos ötlet megszökni a gettóból, miért kell megvendégelni egy hajléktalant, miféle fohászt mormolgat egy imádkozó sáska, számos humoros pillanatot, megrázó eseményt, elgondolkodtató okfejtést. 

Kép forrása

Lehetséges Életek

Az ufók ufóiról szóló, rendkívül szellemes gondolatmenet mellé érdemes idézni valami olyasmit is, ami nemcsak villanásnyi bepillantást kínál a kötet tartalmába, de egészlegeset is mond róla. Nem is választhatnánk jobb passzust annál, mint amit a kiadó is kiírt a hátoldalra, amolyan fülszöveg gyanánt és amiből megtudjuk, valójában mi lehet az emberi lélek. 

„Hogyan is mondtad? Lehetséges Életek Egyetemes Könyvtára...? Könyvtár... Hogy jön ide a könyvtár? Tudod te, mi az a könyvtár? Én tudom, könyvtáros vagyok. Ott dolgoztam negyven évig. Hullaház. Halott információk temetője. Csak az emberi szellem teszi élővé. A szellem! És nem a lélek! Szóval! Apró pontosítás, de minden az apróságokon múlik... Nem könyvtár, hanem kísérlet! Érzed? Ízlelgesd kicsit... Lehetséges Életek Egyetemes Kísérlete! A kísérlet itt a kulcsszó, a megkísértettség, a megkísérletezettség! Minden lelket más lelkek kísérnek az életben, az élet pedig maga a lélek kísérlete, ami vagy sikerül neki, vagy nem. Tétre megy a buli, bizony ám! Na, ezt most tisztáztuk.”

Kérdések és válaszok, ötletek és felvetések, döntések és lehetőségek sorakoznak a kötetben, éppen úgy, ahogyan követték egymást Baka Flórián életében vagy úgy, ahogy követhették volna egymást bármelyik barátunk életében. És ahogy a gondolatokból tettek lesznek, lassan felépül egy sors, egy huszadik századi polgárember életpályája, amely… Amely bármelyikünk életútja lehetne… 

Kállay Kotász Zoltán: L.É.L.E.K. Cédrus Művészeti Alapítvány, 2023