Minden, amit elmondani érdemes
Az a jó ebben a meghökkentően bőséges és minden értelemben nagyformátumú könyvben, hogy van érkezése ráérősnek lenni: ki tud fejteni, el tud mondani olyan dolgokat, eseményeket és gondolatokat, amelyek ennél rövidebb lélegzetű írásokban egyszerűen nem kerülhetnének kifejtésre, rá tud világítani olyan összefüggésekre, rejtett búvópatak-hatásokra és -jelenségekre, amelyek önmagukban megkövetelik a könyvnyi terjedelmet.
Közélet és irodalom
„Olyan tűzkeresztségen, olyan beavatáson estem át a megelőző hét évben, 1987-től 1994-ig, hogy azt gondoltam, nekem két feladatom maradt a jövőre. Az egyik, hogy minderről beszéljek, emlékezzek és elemezzek, ahogy most is teszem. Hogy tanúságot tegyek írásban is. A másik pedig, hogy visszatérjek a költői létmódhoz. Azért is, mert tudtam, hogy számomra ez a gyógyulás, a lelki újjászületés útja a mélypontról, amelybe 1994-ben zuhantunk”, mondja és írja Kodolányi Gyula grandiózus életútösszegző interjúkötetének vége felé, amikor számot vet az eddigi úttal és a további feladatokkal.
A könyvben elválaszthatatlanul hömpölyög előre a közéleti ember és a művész sorsa és életútja: néha ugyan felerősödik egyik (többnyire a másik rovására), de az olvasóban az a képzet alakul ki, hogy valamiképpen mégis minden egyensúlyba és a helyére kerül – köszönhetően a könyv formájának, az interjúkötet sajátosságainak, lehetőségeinek, továbbá Csűrös Csilla beszélgetőtárs remek kérdéseinek.
Kulturális monopólium született
Az emlékezés sokrétű, pontos és mindenre kiterjed: érdemi és méltó teret kap Kodolányi Gyula családi háttere (különös tekintettel nagybátyjára, Kodolányi Jánosra és apósára, Illyés Gyulára), politikai szerepvállalása (Antall József főtanácsadója volt évekig), de széles látókörű, a nagypolitikában jártas észjárású elemzéseket olvashatunk a korabeli politikai viszonyokról, illetve arról is, hova vezettek azok a korabeli dolgok. Például ide: „Egészen megrázó dolog történt 2002 és 2010 között Magyarországon. A balliberális posztmodern értelmiség mindenfajta fenntartás nélkül állt oda e mögé a rezsim mögé, és nemcsak a dolognak a gondolati sekélyessége és erkölcstelensége volt a megdöbbentő, hanem az is, hogy ez idő alatt alakult ki, szilárdult meg egy nagyon komoly szövetség a posztmodern irodalom, valamint a vezető kiadók és könyvterjesztők között. Egy olyan kulturális monopólium alakult ki, amelyik megnyilatkozásában nem volt politikai jellegű, azonban gyakorlatában kiszorított mindenkit, aki nem tartozott ebbe a körbe.”
Erős szavak és erős megállapítások
Soha egy pillanatra sem válik unalmassá, sodró és lendületes marad, és szinte minden oldal szolgál valami újdonsággal, érdekes, különleges, fontos eseménnyel, és komoly, már-már aforizmaszerű bölcs megállapításokkal: „Egy haranggörbe mutatja jól az emberfajtákat: nyolcvan százalékuk normális, csak a két végleten találunk szélsőségesen gondolkodó. viselkedő, romboló, akár kimondottan gonosz embereket. Elég bajt tudnak okozni.” Vagy: „Azt gondolom, hogy a 68-as szellem mostanra lengett ki a szélső értékig. A 68-as gondolatoknak még vezető pozícióban vannak köztünk a hívei, még mindig nagyon fontos pozíciókban a nyugati politikában, médiában és tudománypolitikában, miközben mostanra teljesen beigazolódott ennek a magatartásnak a teljes csődje – mondhatnám, szinte jóvátehetetlenül a Nyugat mostani válságában.”
Erős szavak és erős megállapítások egy erős erkölcsű, szilárd és konzekvens művész, ex-politikus és gondolkodó tollából – érdemes tehát olvasni, hiszen a remek sztorik között általános érvényű megállapításokra lelni; továbbá meggyőz ez a könyv arról is, hogy egy ilyen beszélgetőkönyv járna és kéne mindenkinek életútösszegzésként: ahol komfortosan és komótosan elmondhat mindent a szerző, amit fontosnak tart.
Kodolányi Gyula: A világfa ágain. Beszélgetőtárs: Csűrös Csilla. Nap Kiadó, Budapest, 2021.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból