Titkok és rejtélyek
Mostani könyvszemlénk közös mottója a titok, a rejtély, illetve azok leleplezése lehetne. Az első részből kiderül, hogy miként lehet az elmúlt évek legnépszerűbb írójának a lábnyomába lépni anélkül, hogy az új írótitánok plágium perekbe bonyolódnának. A második részben beavatjuk az olvasókat a világot leginkább érdeklő összeesküvés-elméletek rendszerébe, vagyis abba, hogy miért jönnek létre egyre vadabb konteók és milyen magyarázattal szolgálhat az, aki alaposabban utánajár jár azoknak. Hab a tortán az utolsó rész, ahol viszont a városi legendák nemkülönben abszurd és sikamlós terepét mutatjuk be egy olyan könyvön keresztül, mely a bulvársajtó legvadabb sztorijairól rántja le a leplet.
Misztikus kaland az apácáknál
Ki ne szeretne megtudni fontos titkokat, ki ne szeretné, ha tudná a fondorlatos rejtélyek megoldását? Az irodalom számos műfaja épül e vágyakra, így aztán nem is csoda, hogy Dan Brown, aki csupán ötvözte az összeesküvés elméleteket és a rejtélyekkel és titkokkal teli történelmet, mintha új műfajt hozott volna létre. Egyik követője (másolója?) a nála tíz évvel fiatalabb Constantino D'Orazio még kötete címével sem rejti véka alá, hogy igen markánsan követi mesterét, elődjét. A Nővérek és démonok című regény finoman szólva is hasonló Brown Da Vinci-kód és Angyalok és démonok című könyvében találhatókra.
D'Orazio, aki nem mellesleg műkritikus, a Santi Quattro Coronati zárda falai közé kalauzolja el az olvasót. A történet főhőse Virginia, aki a szerzetesnővérekhez menekül múltja miatt. Nagyon úgy tűnik, hogy az apácák közösségében végre nyugvópontra ér élete, azonban a rendházban az első pillantásra nyugodt élet valójában álca, a felszín alatt démonikus erők lappanganak. Virginia egy, a zárdába érkező fiatal, művészettörténész kutatóhoz csatlakozik, akivel együtt próbálnak utána járni, hogy mi lehet a zárda titka, mi az, amitől az apácák látszólag békés élete valójában egy különös és félelmetes erő dominanciájának van alárendelve. A szerző, hasonlóan Dan Brown zseniális történetvezetéséhez, ugyancsak az egyháztörténet, a vallás, a képzőművészeti alkotásokban elrejtett titkos kódok mentén viszi a szálakat. Tudomány és teológia, ráció és misztikum keveredik egy jó nagy adag okkultizmussal itt is.
Ön melyik konteót nyalta már be?
És ha már összeesküvés, akkor talán néhány emberben felmerült a kérdés, hogy vajon lehet-e a konteókat rendszerezni? A válasz igen, köszönhetően Jamie Kingnek, aki Összeesküvés-elméletek című magyarul frissen megjelent kötetében összegzi a legvadabb és a legismertebb konteókat. King nagyon naprakész akart lenni, így aztán a Covid-19 körüli rémlátomásokat is belerakta könyvébe. Persze így, a járvány után (?) és a háború közepette már mintha valamelyest vesztett volna lendületéből az összeesküvés-elmélet-gyártósor, és az emberek – vélhetően a félelemből – inkább az igazsághoz közelebb álló hivatalos hírcsatornákon található információkkal bombázzák az agyukat.
A könyvben első helyen szerepel a koronavírus járvány körül kialakult konteók egész sora, de rögtön mellett számos, immár hagyományosnak mondható összeesküvés-elmélet is helyet kapott. Így például az is, hogy a Föld valójában lapos, Oszama Bin Laden megölése, Bruce Lee halálának körülményei, a lakosság cukorfüggővé tétele, a „chemtrail” csíkok és hasonlók. King arról is kifejti véleményét a könyvben, hogy kutatásai szerint az összeesküvés-elméletek egyidősek az emberiséggel, hiszen mindig is voltak olyanok, akiknek érdekében állt mások dezinformálása, átverése, s ezáltal manipulálása.
Abszurd sztorikkal élvezetesebb az élet
Egy másik tengerentúli szerző, egy bizonyos James Proud a Városi legendák című könyvében közel hasonlóval rukkolt elő, mint Jamie King, csak Proud nem a globális kamusztoriknak járt utána, hanem azoknak az elképesztő, és éppen ezért rendkívül szórakoztató „urban legend”-eknek, melyek – akár igazak, akár nem – mégis csak csip-csup ügyek, mondjuk a nyugati világ leigázása végett kínai laboratóriumban mesterségesen létrehozott Covid-19 konteóhoz képest. A kötet így aztán leginkább egy olyan bulvárújság cikkgyűjteményhez hasonlít, melyben nevenincs helyeken élő nevenincs emberek keverednek különféle fura helyzetekbe. A Városi legendákban a vad sztorik mellett Proud elárulja azok hátterét, vélhető megfejtését, leginkább racionális magyarázatát is. A kötetben többek között olyan meredek városi legendákról olvashatunk, mint az elásott Ferrari, amelyre gyerekek bukkantak a kertben, a férfi, aki beperelte a sátánt, az elátkozott ametiszt története a londoni Természettudományi Múzeumban, egy gyilkos gang vagy a Nyúlember rémisztő legendája…
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból