Arcok és álarcok

Már régen kijöttek az első 2022-es báli, farsangi plakátok, internetre szánt hirdetések a kisebb-nagyobb közösségek, intézmények részéről. Nagyon úgy tűnik, a magyarok idén türelmetlenül várták a farsangi, karneváli szezont. Az idén március 1-ig tartó farsangoláshoz kínálunk ezúttal olvasnivalót. Három olyan könyvről adunk számot, mely a bálokhoz köthető, vagy azokról szól. Móricz Bál című regényben újra Nyilas Misit állítja főhősnek. Marci és Bálint meg akarja nyerni az iskolai jelmezversenyt. Velence pedig még mindig a titkok és rejtélyek, ezúttal a bűnügyi rejtélyek helyszíne.

Kép forrása

Móricz bálja

És ha bál, akkor klasszikusok. Nem tudom megragadta-e az olvasó figyelmét, hogy a bál, a farsang, mint olyan, a hagyományok gyűjtőhelye, mi több, a klasszikusok eldorádója is egyben. Ezeken a rendezvényeken a mai napig a régi idők szokásai dívnak, a télűző mulatságokon pedig a régi korok tradíciói is meg-megjelennek. Ehhez mi is csatlakozunk, s elővesszük egy klasszikus, mégpedig Móricz Zsigmond Bál című regényét. A kötet nem mellesleg e-könyv formában is elérhető, illetve a Pesti Napló Könyvek sorozatban az interneten kompletten is fellelhető, elolvasható. Móricz ebben a könyvében tovább viszi Nyilas Misi történetét, akit a Légy jó mindhalálig című történetben megismerhettünk. A Bál már csak azért is fontos könyv a Nyilas Misi rajongóknak, mert, mint az internetes irodalmi fórumokon kiderült, sokak számára nem egyértelmű, hogy Misi a Légy jó mindhalálig végén tényleg meghal, vagy csak elájul, így az elájulás-pártiaknak itt van a Bál, a meghalás-pártiaknak pedig akkor a Bál egy prológus. Ebben a regényben Misi ugyancsak elkülönül társaitól, a hatodikosoktól, akik sztrájkolnak az iskolában, illetve ezért tanítási időben el is hagyják az épületet, kivéve Nyilas Misit. Móricz ezúttal is azt a problémás helyzetet boncolgatja, hogy az egyén ellenállhat-e a közösségnek, ha meggyőződése, hogy azzal a jó oldalon marad. A diáktörténet a tanulóifjúság jellegzetes élethelyzeteinek, tanórákon való munka, tanárokkal, kollégiumi nevelőkkel és igazgatósággal való rendszeres küzdelem a nagyobb és több szabadságért, illetve egy diáktanács körüli taktikázás különféle fejleményeiről szól, benne a felszabadító hangulatú bálról is.

Kép forrása

Farsangi kalamajka

A báli szezon főhősei pedig nagyon úgy tűnik, hogy mégis csak a gyerekek, akik a felnőttekénél nagyobb odaadással vetik bele magukat a jelmezek, álarcok bűvös világába. Nekik ugyanis a lehető legtermészetesebb, hogy az maszkok és jelmezek segítségével történő átalakulás egyfajta varázslat. Talán erre a gondolatmenetre simult rá a Marci és farsang című mesekönyv, melyben egy izgalmasnak ígérkező jelmezbál történetéről olvashatnak a gyerekek. Akármennyire is profi a mese, de azért – eláruljuk – ez azért mégis csak egy pedagógia szakkiadvány is egyben, melynek segítségével az olvasási nehézségekkel küzdő alsós általános iskolás diákok kapnak segítséget. A kiadvány ugyanis a Most én olvasok széria harmadik része, mely hasonlóan az előző két kötethez „egy szisztematikusan felépített, pedagógusi szakértelemmel megtámogatott kortárs, magyar szöveg”, melynek révén a különféle olvasási nehézségi szinteknek állítottak össze könyvet a szakemberek. És persze maga történet is ezt erősíti, hiszen izgalmas, fordulatos históriáról van szó benne. Marci és jóbarátja, Bálint, már nagyon izgatottak a közelgő farsang miatt. Az izgalom abból fakad, hogy még nem találták ki, hogy minek öltözzenek be, de természetesen nagyon szeretnék megnyerni a jelmezversenyt. A történetet egy titokzatos robot feltűnése is fokozza, a két fiúnak így ennek a rejtélynek is a nyomába kell erednie, mégpedig gyorsan, mert a bál hamarosan kezdődik…

Kép forrása

Velence, bál, rejtélyes esetek

Talán nem túlzás, hogy Európa egyik leghíresebb farsangi eseménye, a szabadtéri felvonulásáról elhíresült Velencei Karnevál. Az eseményről készült képek, filmek évről-évre ámulatba ejtik a nagyvilág közönségét. De ki gondolt már bele, hogy mi van akkor, ha egyesek a rendezvénysorozat végén sem vetik le az álarcot és a maszkok, jelmezek mögé bújva különös mesterkedésekbe fognak? Nos, pontosan ez történik Boselli Mauro és Marolla Samuel közös történeteiben, A velencei baba című kötetben, melyben egyszerre két epizódot is találunk. Mindkét történet főhősei Harlan és társai, a már jól összeszokott nyomozótrió, akik azt a bizonyos, említett álarcot, jelmezt nem hajlandók levenni, ugyanakkor nagy örömmel és ugyanekkora szakértelemmel vetik bele magukat a misztikus és félelmetes, horrorisztikus bűnügyekbe. Az első epizódban a Velencei Karnevál utáni egyfajta fásultságban arra lesznek figyelmesek a mesés város lakói, hogy jópáran eltűnnek, mégpedig minden különösebb ok nélkül. A nyomozás elkezdődik, a három ravaszdi menet közben kideríti, hogy az eltűnések hátterében az a gyilkos automata állhat, mely titokzatos masina már egyszer megtévesztette a legendás polihisztort, Casanovát is. A másik epizódban szintén egy elég bizarr helyzet áll elő, hiszen ebben egy szigeten lévő, egykor volt kórház hajótöröttek számára nyújt menedéket, akik egy idő múlva eltűnnek. A helyi rendőrség értetlenül áll a bűnesetek előtt, de Harlan és társai ezúttal is segítenek fényt deríteni a rejtélyre. A nyomozás első részében rájönnek, hogy az eltűnések oka egy réges-régi átok lehet, mely a szigetet sújtja.