„Életünk a kozmikus életközösségek rendjében”

Identitásunk, emberlétünk alapjairól, eredetről, hitről és teremtett világról szól három olyan kötet, melyeket nemes egyszerűséggel akár csak ismeretterjesztőknek is nevezhetnénk, de színvonalas tartalmuk és megjelenésük, formai kinézetük alapján ennél többről van szó. Grandpierre Attila a magyar őstörténethez kapcsolódik újfent, Alec Ryrie pedig a kereszténység atlaszát tette le az asztalra. A harmadik most ajánlandó kötet egy természetvédő mese, melyben az erdő védelme áll a középpontban.

Kép forrása

Barangolás a Selyemúton

Aki már hallott Vágtázó Halottkémek, Vágtázó Csodaszarvas számot vagy látott koncertet tőlük, az nemigen tudja feledni. Grandpierre Attila énekes, frontember, dalszövegíró nemcsak zenekarai élén meséli el az ősi népek, köztük a magyarság históriáját, hanem eddig kiadott több tanulmánykönyvén keresztül. Legutóbbi ilyen volt A selyemút őstörténete, melyben azon kívül, hogy a távoli keletre kalauzolta el olvasóit, bemutatta, hogy nekünk magyaroknak milyen feladatot adott a történelem az ősi, ókori időkben. A könyv kiemelt erénye, hogy a szerző, szerkesztő komoly gárdával a háta mögött vizualitásában is nagy élményt nyújtó kötettel lepte meg ezúttal a közönséget, egy olyan kiadvánnyal, mely bátran és joggal veszi fel a versenyt a középiskolai és főiskolai történelemórák, előadások anyagával, hiszen nemcsak alapos, pontos, de érdekes és olvasmányos. A könyvben egy ősi, még a pusztákon lévő Magyarország képe rajzolódik ki a könyv lapjain.

A csillagász, tehát tudós szerző ezúttal sem tagadja meg filozofikus önmagát és egyes fejezetekben most is kitér a magyarság múltja és jelene, jövője szempontjából fontos kérdésekre, mint az „életünk a kozmikus életközösségek rendjében”. A kötet első lapjain Grandpierre nem kisebb célt tűz ki maga és az olvasók elé, mint, hogy meg kell változtatni a történelem menetét, melynek egyik alapját máris jelzi az egyik fejezetben, ahol ezt a címet olvashatjuk: „A szkíta-hun-magyar nép hatása Eurázsiára”.

Kép forrása

Térképen a kereszténység

Ha nem is legtöbb hívet számláló vallás a kereszténység, a maga jelenlegi kétmilliárdos lélekszámával, azért azt bátran állíthatjuk, hogy a világtörténelemben egyedülálló szerepe van. Alec Ryrie, brit protestáns történész A kereszténység történeti atlasza című munkája egy egyedülálló vállalkozás, de ha azt mondjuk róla, hogy hiánypótló, akkor se tévedünk nagyot. A kötet a címéhez illőn sok, számokban kifejezve, több, mint száz színes térképet, illusztrációt tartalmaz, ami meglehetősen megkönnyíti az olvasó dolgát az információk befogadása tekintetében. Ryrie célja az volt ezzel a munkájával, hogy a kezdetektől napjainkig bemutassa a keresztény vallás történetének minden fontos állomását. Kétségtelen, hogy ez a „karrier” főként Európában és Amerikában fejtette ki leginkább hatását, de a „Tegyetek tanítványokká minden népeket” krisztusi missziós parancs alapján ma már elmondhatjuk, hogy nincs a világnak olyan országa, területe, ahol ne ismernék Jézus Krisztus tanításait, az evangéliumokat. A brit író könyve több, mint kétezer évet átfogó olvasmányos tanulmány, melyben a krisztuskövető hit kézzel fogható, szemmel látható művészi, építészeti produktumait is megcsodálhatjuk.

Kép forrása

A flóra és fauna védelmének meséje

Névery Dorottya Kalandok a Világnagy Erdőben című könyve első pillantásra egy frappáns mesekönyv, de ha tudjuk, hogy a szerző a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Tudományegyetem tagja, mint természettudományi tanár, környezetvédelmi mérnök és pedagógus, akkor már sejthetjük, hogy ez a mese jóval több annál, mint, amit alapon beleláthatunk. A történet lényege persze egy sajátságos gyermeki világ, mely egy erdő életén keresztül mesél. A rengetegben mindenféle állat és növény él, és egy ideig jól meg is férnek egymással, mígnem egy napon baljós előjeleket kapnak arról, hogy veszélybe kerülhet otthonuk, az erdő. A szerző tulajdonképpen összes hivatása összegződik ebben a kötetben, hiszen a bájos történeten keresztül felvázolja azokat a lehetőségeket, melyekkel megmenthető a megkárosított, félig elpusztított természet, ez esetben azon belül is az erdő flórája, faunája. A vállalt szerep és vállalt felelősség históriája ez, mely gyanúsan befogadható és tanulságos nemcsak a gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is.