Ilyen a nő: társ, anya, vezető

A most csokorba szedett könyvek között az a közös pont, hogy olyan, nőkkel kapcsolatos alapvető ismeretekre hívja föl a figyelmet, melyek valahogy az elmúlt években elvesztek, szem elől tévesztődtek, de legalábbis elhalványultak. Az első kötetben a párkapcsolatok fontossága kerül előtérbe, a másodikban a babák éleslátása, a harmadikban pedig a nőknek azon képessége, melyet a férfiak néha hajlamosak elhallgatni, a vezetés képessége.

Kép forrása
Szeretni a tudomány segítségével
Piczkó Katalin Szeretetkert - Milyen jövő vár a párkapcsolatunkra? című könyv jóval több, mint terápiás ismeretanyag, mivel bőséggel találunk benne olyan hétköznapi filozófia szövegeket, melyek mentén érthetőbbé válnak a szerző által tanácsoltak. Pickó Katalin az érintett párokat megszólítva így kínálja a Szeretetkertet: „Ahhoz, hogy ez a kert igazán széppé váljon, és az is maradjon, tudnotok kell, hogy miként gondozzátok erősségeiteket, és hogyan gyomláljátok ki, alakítsátok át mindazt, ami most még nem olyan, mint amilyennek szeretnétek.” A könyvben ennek megfelelően esik szó többek között a párkapcsolatok számára fontos kommunikációról, azon belül is a problémák ki- és megbeszéléséről, az énkép jelentőségéről, a kapcsolat jellemformáló erejéről, a szeretetnyelv elsajátításáról, a különböző lelki sérülések kezeléséről, a konfliktusokból való hatékony és tanulságos kijutásról és kreativitásról, inspirációról, felszabadultságról, melyek a párkapcsolatnak köszönhetően kapnak az abban résztvevők. Pickó Katalin egy korábbi nyilatkozatában tulajdonképpen összefoglalta ezen könyve zanzáját, melyet akkor mottójaként aposztrofált: „Inspiráló számomra egy olyanfajta bizalmi légkör, feltétel nélküliség, intimitás megteremtése, melyben a kliens mélyebben rálát saját magára. Milyen mintázatok szerint működik, mik a legfontosabb szükségletei. Hozzáfér kreatív erőforrásaihoz, szárnyakat kap. Felszínre kerül az a tudás, amiről nem is tudta, hogy tudja. Közös utazás, melyben közösen tekintünk rá arra, hogyan érez, reagál. Közben ugyanezt az utat magamban is bejárom újra és újra, ahogy tanulok, formálódok magam is.”

Kép forrása
De hogyan látnak a babák?
Rögtön itt az elején felteszem a kérdést, hogy lehet-e ellenállni a recenzióírónak egy olyan könyvnek, melynek Mackógyógytorna a babaszemnek - Kontrasztos népművészeti elemekkel a címe? Ugye, nem? Kovács Andrea, az író pedig egy különleges eljárásmódot ajánl könyvével. Az már hosszú évtizedek óta alapvetés, hogy az új szülők könyvek, illetve a digitális felületeken található olvasnivalókból is szerzik ismereteiket a babaápolás, babanevelés témaköréből. S míg pár évtizeddel ezelőtt a védőnői munkát tulajdonképpen ippeghogy féltucat ilyen kötet egészítette ki, addigra ma már ennek kis túlzással, egész könyvtára van már. Ebbe a tékába illeszkedik bele Kovács Andrea kötete, melyben arra hívja fel a figyelmet, hogy miként javítsuk a csöppségek esetlegesen rossz látását. Ennek az állapotnak a felfedezése persze nem könnyű dolog, de az orvoslás, illetve az említett védőnői praktikumok ebben is segíthetnek. A Mackógyógytorna a babaszemnek című kiadvány lényege, hogy a manapság egyre népszerűbb fekete-fehér népművészeti minták segítségével egy olyan tréning alakítható ki, melyet használva javul a babák fókuszálási képessége, magyarul a fizikai éleslátása, illetve ezáltal a szem mozgásának dinamikája. Azok a családok, ahol a rokonságban gyakori a szemüveg viselése, nagyon is elképzelhető, hogy érdemes és hasznos ez a „kontrasztos népművészeti elemek” által alkalmazandó látásjavító, látáskorrigáló módszer.

Kép forrása 
Élet az Instagramon és azon túl
„Akár egy-egy gondolat is képes megváltoztatni a mindennapjainkat”, állítja Török Tünde, a kissé szűkszavú Női vezetők című kötetéről. Az amúgy évtizedek óta nagyobb figyelmet kapott téma egy újabb, ezúttal internetes világból való megközelítéssel értelmezett változata a könyv. A kiindulópont egy Instagram oldal, a @noivezetok, melyből a szerző és társai olyan posztokat emeltek ki, melyek toronymagas interakciót, lájkot vagy kommentelést váltottak ki. Egyszóval, amelyek a legtöbb követő számára voltak fontosak. A kötet mintegy negyven ilyen posztot vesz alapul a női vezetők mindennapjainak feldolgozásában, értelmezésében, a női vezetői munka sajátosságainak kielemzésében. A kötet nem titkolt célja, hogy tanácsokkal, bölcsességekkel segítse azokat a fiatal vagy középkorú, netán idősebb női vezetőket, akik úgy érzik, hogy valami nem stimmel a pályafutások aktuális állomásán. A másik szempont, hogy a felnövekvő új nemzedék még csak tinédzserkorú tagjainak adjanak bátorítást ahhoz, hogy felismerjék magukban a majdani vezetőt.