Családi kör

Akárhogy is nézzük, akármilyen progresszívek is vagyunk, azt kell mondjuk (a konzervatívok meg alapból ilyenek), hogy a család és az aköré szerveződött ismeretségi, baráti kör a legalapvetőbb társadalmi egység. Ajánlónkban három megközelítést, háromféle látásmódot, irodalmi értelmezést kínálunk. A szerzők sem egyformák, ahogy nincs két egyforma család sem, így ők: a rendkívül termékeny Lackfi János, a kifinomultan empatikus Petra Nagyová-Dzerengová és nemes irodalmi veretnek számító Arany János.

A könyveket, sok egyéb remek olvasnivaló mellett december 31-ig rendkívüli, egységesen 30% kedvezménnyel kínálja a Könyvtárellátó webshopja.

Kép forrása

Gyümölcsöző pesti emberek

Lackfi János egyik legtermékenyebb kortárs írónk, költőnk. Az 1971-es születésű alkotó közel 50 verseskötettel, majd ugyanennyi prózai könyvvel, továbbá drámákkal és több tucat műfordítással, büszkélkedhet, s akinek ez még nem lenne elég, a művész Facebook oldalán is rendkívül aktív, tulajdonképpen naponta oszt meg rövidebb prózai és lírai alkotásokat. Ezúttal egy különösen bájos, szoc-reál utalásoktól és pszichológiai személyiségelemzésektől sem mentes, 2015-ös meséjére hívjuk fel a figyelmet. A Belvárosi gyümölcsök - Egy ház és lakói című kötet amolyan pesti emberek mintapéldányait vonultatja fel, a szereplőket pedig (és innen a cím) különféle gyümölcsökről nevezte el a szerző. A tanulságos mese alapját egy társasház háttere adja, ebben él többek között „Eper bácsi, a meg nem értett művész. Dinnye bácsi, az örök házmester. Körte úr, az elfoglalt üzletember. Torma kisasszony, a migrénes fiatalasszony. Pitypang bácsi, a nagydarab melós. Cukkini néni és Padlizsán néni, vénkisasszonyok. Mák, egyetemista. Ribizli, magányos kislány. Szeder, a vagány városi szamuráj”. Aki már olvasott Lackfi Jánostól regényt vagy verset, az tudja, hogy műveinek veleje az élettapasztalatra, empátiára és ösztönös autodidakta pszichológiai ismeretre alapozó tanulság. Itt is ez a bölcselkedő, ugyanakkor rendkívül humoros és lényeglátó megfogalmazás várja az olvasót, melynek során attól válnak valójában gyümölcsökké, azaz az élet pozitív terméseivé válnak.

Kép forrása

Perpatvar a hókunyhóban

Valahogy az ová végződésből azt sejtettem, hogy a kassai születésű szlovákiai írónő magyar felmenőkkel rendelkezik. Petra Nagyová-Dzerengová Klára és az iglu című mese egy korábbi rész folytatása. A főhős a címbéli 6 éves lány, akinek már korábban is komoly problémái voltak, igaz ezeket az első részben nagyjából sikerült megoldania, de most egy új korszak, az új kistestvér érkezése nehezíti meg életét. Klára úgy érzi, hogy szülei, édesanyja és nevelőapja sokkal többet foglalkoznak a kicsivel, mint vele és ez bizony nem esik neki jól. Akiket eddig sikerült felvillanyozni, de ezzel együtt azért a címnél elakadtak, azoknak gyorsan magyarázzuk is, hogy mi is az az iglu. Mivel egy téli történetről van szó, könnyen tudunk asszociálni az eszkimókra, s így jutunk el hókunyhóhoz, melyet ők, ott fenn a fagyos északon iglu-nak hívnak. Az eszkimók ugyanakkor ezt a kifejezést nem csak általánosságban, hanem saját otthonukra is használják, így viszont már még jobban érthető, hogy a korábbi sok viszontagságon átmenő 6 éves Klára miért látja kissé fagyosnak családjuk lakhelyét, ahol számára egyelőre legalábbis úgy tűnik, kevesebb szülői figyelem jut. A mese másik fő témája az általános iskola első osztályába lépő kisdiák élete, illetve az a valóságban is megépített hókunyhó ahová a cserfes Klára a legjobb barátjával Lacival kiköltözik a kertbe. A karácsony közeledtével aztán elsimulnak a dolgok, ahogy az a főhős életében lenni szokott.

Kép forrása

Arany meséje a családról, a csodáról

Gyerekkorunk klasszikus verse Arany János Családi kör című költeménye. Ez az irodalmi mű, melyhez nem tudok és nem is akarok időszakokat, korszakokat igazítani, mert úgy gondolom, hogy az abban foglaltak a társadalom legkisebb, de mégis legalapvetőbb egységét ábrázolják úgy, ahogy annak lenni kell és sehogy másként. Melegség járta át szívemet, amikor kiderült, hogy ez a kedves mű továbbra is eljut az iskolásokhoz. A Scolar Kiadó gondozásában megjelent könyv a maga 32 oldalával új megjelenésben helyezi a figyelem középpontjába a 19. század egyik legnagyobb magyar lírikusának klasszikusát. A kiadó a Klasszikusok kicsiknek sorozat részeként kínálja Arany alkotását, melyet olyan szerzők előztek meg a sorban, mint Ady, Kosztolányi, Móricz Zsigmond, illetve József Attila és Móra Ferenc nemkülönben híres és népszerű művei. A Családi kör című verseskötetet Békés Rozi lenyűgöző illusztrációi teszik feledhetetlenné.

A kötetek egységesen 30% kedvezménnyel megrendelhetőek a Könyvtárellátó Webshop karácsonyi kínálatából.