Kommunista kiskirályok tündöklése és bukása

Elképzelhető, hogy a legifjabb nemzedékek tagjai már azt fogják kérdezni szüleiktől, nagyszüleiktől, hogy miért bukott meg az a szocializmus, mely cirka negyven éves magyarországi története során mindvégig azzal hitegette az embereket, hogy a megtermelt javakat egyenlően, igazságosan osztják el. A Kommunista kiskirályok című tanulmánykötet jó válasz lehet erre a fenti kérdésre, hiszen annak egyes fejezeteit megalkotó levéltáros-kutatók a négy évtized legkiemelkedőbb kommunista gazdasági bűnözőiről adnak számot.



Kép forrása

Mi volt ez a hülyeség?!
A rendszerváltás óta eltelt most már több, mint harminc esztendő azt hozta el, hogy 2021-ben olyan nemzedékek fiai tekinthetnek egymásra, akik teljesen eltérő eszmeiség szerint indultak, indulnak neki a nagybetűs életnek. Míg a rendszerváltás generációja az elvek, eszmék, jogok mentén formálhatták tudatukat és pályafutásuk motorját, addig az ezredforduló után születettek mára főként az érvényesülés, a vállalkozás sikere, a kreatív ötletek megvalósítása a sorvezető. Pedig volt idő, amikor egyik sem dominált, és a társadalom iránymutatói valamilyen egészen furcsa cél felé terelték az embereket. A szocializmus korszaka volt ez, melyről az 1940-es évek második felétől kezdve egyre kevésbé hittek még a mozgalom vezetői is, nemhogy az átlagember. 


Kép forrása

Az proletariátus osztályharcaiból eredő erkölcs

És ez utóbbiaknak volt igazuk, akik mindvégig tudták, hogy „a megtermelt javak egyenlő, igazságos elosztása” egy hazugság, a kommunista párt vezetői kiskirályokként élték életüket, kiemelt jólétben, luxusban, olyan grandiózus körülmények és lehetőségek között, melyről a tömegeknek azt állították, hogy úgy csak az elnyomó burzsoázia él nyugaton. 
Majtényi György, Mikó Zsuzsanna, Szabó Csaba Kommunista kiskirályok című kötete remek korszaktabló azokról a vörös bárókról, azokról a bolsevik nagyurakról, akik a saját maguk által hirdetett eszméket is megtagadták vagyonuk egyre nagyobbá növelése érdekében. A kötet a fenti helyzetről a kommunistákat idézi: „A marxizmus szerint azt, hogy valami erkölcsös-e vagy erkölcstelen, helyes vagy helytelen, jó-e vagy rossz, nem lehet levezetni semmiféle természetfölötti örök elvből, sem a józan észből, sem az emberi természet örök és változatlan sajátosságaiból. (…) Mi az erkölcsünket a proletariátus osztályharcainak érdekeiből vezetjük le.”

 

Kép forrása

A kiskirályok
A tanulmánykönyv különleges munka eredménye, húsz levéltáros-kutató produktuma, mely írásokat a három szerkesztő rendezte egységbe. A szerkezet pedig nem bonyolult, minden fejezet egy-egy kiskirályról, akik nem bírtak magukkal a szocializmus idején és hatalmukat, befolyásukat saját vagyonosodásuk és hatalmuk, befolyásuk növelésére használták. A lista egészen az 50-es évektől indul, majd az enyhülésnek számító 60-as és 70-es években folytatódik, hogy a rendszer vesztét okozó 80-as évek legdurvább korrupciós ügyeiről, s annak főszereplőiről adjon számot. A kötetben így többek között olvasni lehet a felsőnyéki téeszelnök, Seress János zalaegerszegi párttitkár, a Heves megyei munkásőrparancsnok, Zábráczki Ferenc, Czinege Lajos miniszter, Sikula György, a hortobágyi libaügy egyik szereplője viselt dolgairól. 
A tanulmányok a kiskirályok birodalma kialakulásának hátterét is bemutatják, miként az aktuális politikai és gazdasági környezetet is.