Aspergeres volt-e Hans Asperger?
Kép forrása
Új utakon
Több vetülete van Edith Sheffer teljes címén Asperger gyermekei – Az autizmusfogalom gyökerei a bécsi nácizmusban című könyvének. Ezek egyike – miként a szerző is alátámasztja – az 1930-as években kiterjedt európai náci birodalomban összpontosult szellemi erő, amely tudomány a második világháború után számos szakterületen a nyugati világ és az Egyesült Államok szellemi tőkéjének alapjaivá vált. A hitleri Németországból, illetve Európából a két világháború között és a II. világháború idején a tengerentúlra távozott tudósok, művészek, értelmiségiek a világégés utáni társadalmi, gazdasági fejlődés meghatározó alakjaivá váltak.
Hans Aspergerről azonban csak részben ennek okán írt könyvet a Berkely Egyetem munkatársa. Könyvében a náci kollaboráció és az orvostudomány egy fejlődésszakaszának összefüggéseire mutat rá, nem kihagyva, hogy a több náci szervezetben is szereplő Asperger tudományos munkássága az autizmusban szenvedők és a velük foglalkozó orvosok számára új utakat nyitott.
Kép forrása
A kollaboráns tudós
A könyv egy eddig kevéssé bemutatott időszakot és orvostörténeti szakterületet kristályosít ki, benne a bécsi tudományos közéletet, és a főváros hitleri bekebelezése után kialakult politikai, társadalmi és egészségügy-rendszer átalakulásait.
A főhős persze Asperger, akiről azért nevezték el a szindrómát, mert kortársaival ellentétben nem vonta egy kalap alá azokat a gyerekeket, akiket addig elmegyógyintézetekbe csuktak, holott csak fejlődési zavaruk volt. A különleges képességekkel megáldott Aspergerről számos vita folyik napjainkban is, a kötet egy pontján a szerző megállapítja, hogy többen is úgy vélekednek, hogy maga Hans Asperger is Asperger-szindrómás volt.
A könyv legizgalmasabb részei kétségkívül azok a leírások, melyek bemutatják, hogy a nácik bécsi térnyerése nyomán kialakult új érában az éles eszű, taktikus Asperger miként állítja orvosi kutatásai, fejlesztései szolgálatába a nácikkal való kifinomult, jó kapcsolatait, nem kitakarva, hogy Asperger is számos, frissen alakult náci szervezet tagja volt. De ez nem a legsötétebb folt az orvos fehér köpenyén.
Kép forrása
Élet és halál ura
A Hitlerék által propagált és a gyakorlatban is megvalósítani kívánt fajelmélet tényszerű programjai közé tartozott a tiszta, árja faj kialakításának és megőrzésének igénye, melyben a korszak bécsi gyerekklinikái, gyerekekkel foglalkozó egészségügyi intézményei is nagy szerepet kaptak. Asperger feladata volt többek között az, hogy eldöntse: az általa vezetett bécsi gyerekkórházba utalt kicsik alkalmasak-e a felsőbbrendű faj által irányított társadalomban való részvételre, vagy a Spiegelgrund nevű intézménybe kell-e őket utalni, ahol gyakorlatilag meggyilkolták őket.
A szerző nem tör pálcát Hans Asperger felett, ugyanakkor kutatásaira alapozva bemutatja azt a folyamatot, melyben az intézményvezető főhős orvos élet és halál ura is volt. A kötet mindezekkel együtt a két világháború közötti és a második világháború időszakának bécsi története is, és nemcsak az egészségügy szemszögéből nézve. A címszereplő személyéről is sokat megtudunk, és ha olvasás közben Szabó István Mephisto-ja jut eszünkbe, akkor ne csodálkozzunk. A zsenik is emberek, és sokszor kiderül, mint ez esetben is, hogy nem igazán hősies alkatok, tudják, hogy mikor milyen alkukat kell megkötni saját túlélésük érdekében.Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból