Mi Vonnegut, ha nem ez?
Kép forrása
Egy különc figura
A Macskabölcső, a Mesterlövész, Az ötös számú vágóhíd és a Bajnokok reggelije
című regények szerzője, Kurt Vonnegut meghatározó egyénisége volt a 20. század második felében, már, ami a tengerentúli ellenkultúrát illeti. Életművének értékelői szerint humanista volt, bölcs társadalombírálata, kritikus, de a kíméletlenségig őszinte egyénisége, szarkasztikus humora, sajátos hangulat- és világteremtő képzelete mindenképpen a huszadik századi irodalom legnagyobb hatású íróegyéniségei közé emelte. Viszont vannak, akik utálják. Ők úgy vélik kommunisztikus, Amerika- és kereszténységellenes eszmeisége is felelőssé tehető az amerikai társadalom ezredfordulón kialakult morális válságáért. Vonnegut mindenképpen különc figura volt, aki hamar kult-ikonná vált, hasonlóan híres rockzenészekhez, polgárjogi aktivistákhoz, politikusokhoz, tudósokhoz, s akit emezekhez hasonlóan szívesen hívtak meg különféle egyetemek diplomaosztóira emlékezetes beszédeket tartani.
Kép forrása
Szent rítusok
Szerzőnk 2007-es halála után Dan Wakefield kezdte el gondozni az író életművét, s ásta elő az általa elmondott diplomaosztókon elmondott beszédeit. Mint kiderült, ezek a beszédek pontosan olyan humorosak, életbölcseletekkel telik és tanulságokat voltak, mint regényei, így Wakefield úgy döntött, hogy gazdagítva az amúgy is terjedelmes vonnegut-i életmű-galaxist, kiadják a mester ebbéli ténykedéseinek gyümölcseit is. A Helikon Kiadó jóvoltából az eredeti kiadáshoz képest egy évvel később, 2015-ben Mi ez, ha nem szép? címmel, már kézhez vehették a Vonnegut-fanok a híres, hírhedt amerikai író beszédeinek gyűjteményét. A magyar változathoz, a fordítást végző Szántó György Tibor többek között ezt fűzte hozzá: „[…]Vonnegut minden évzáró beszédének közös eleme az iskolák iránti megkülönböztetett szeretet és figyelem, a nagy tanáregyéniségek iránti tisztelet. A pedagógust Vonnegut a társadalom legfontosabb szereplői közé rangsorolja. A diplomaosztást szent rítusnak, felnőtté avatási szertartásnak nyilvánítja.”
Kilenc beszéd
A kötetben e beszédek mellett a beszédek közönségre és írótársadalomra gyakorolt hatását is bemutatják, egészen addig a kultúrhackelésig menve, melyben egy bizonyos Mary Theresa Schmich chicagói glosszaíró Vonnegut nevében és stílusában írta meg a máig leghíresebb „vonnegut-i” diplomaosztó beszédet.
A kilenc beszédből csak kettő nem végzős diákok előtt hangzott el, az egyik egy polgárjogi egyesület tagjaihoz szólt, a másikat az író a Carl Sandburg Irodalmi Díj átvételekor mondta el. De mindegyikből ugyanaz jön le: Kurt Vonnegut egy rendkívül jóhumorú, rendkívül bölcs és jólelkű amerikai volt, még akkor is ha a neve alapján valahova Svájc és Németország közé tennénk születési helyét.
S ha már az imént felnőtté avatásról is szó esett, most meg Németország keveredett ide, hadd citáljak egy elgondolkodtató idézetet egyik remek beszédéből!
„Amikor hazatértem a második világháborúból, a német frontról Indianapolisba, az egyik bácsikám ezt mondta: Az áldóját, most már úgy festesz, mint egy igazi férfi. Meg tudtam volna fojtani. Ha megfojtottam volna, ő lett volna az első német, akit megöltem.”
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból