Hygge, a boldogság fantomja

Aki eddig nem tudta, hogy mi az a hygge, az ne keseredjen el, most mákja van, itt a nagy hygge könyv! Meik Wiking, a dán Boldogság Intézet munkatársa bántóan egyszerű tanásokkal látja el azokat, akik hónapról hónapra, vagy csupán évről évre megkérdezik maguktól, hogy hogyan tehetnék végre valami varázslatos módon rendbe az életüket. Itt an a Hygge című könyv, mely egy beavatási kötet, egy olyan komplex tudásba, melyet talán nem mindenki birtokolhat, főleg ha magyarnak született. De azért adjunk neki egy esélyt!

A dán életérzés

Töredelmesen bevallom, hogy első, kezdeti utálkozásomat követően végül megkedveltem az életmódbeli és életvezetési tanácsok könyveit. Igaz, gyártottam egy elméletet is arra vonatkozólag, hogy mi is a ráció ezekben a „hogyan lehetsz boldog?” kategóriájú kiadványokban. A válasz egyszerű, ugyanis a kötetek címe már sokszor egyben a kód megfejtése is, így például a Hogyan lehetsz gazdag? című könyv megfejtése, az, hogy sok olyan könyvet kell eladnod olyan témában, hogy Hogyan lehetsz gazdag?... Nos, igen, tény, hogy kissé cinikus és főleg szkeptikus vagyok az ilyen könyvek terén, de néha van egy-egy, ha nem is üdítő, de mégis, valamelyest szórakoztató kivétel. Ilyen a nemrég a magyar boltok polcaira kikerült Hygge, avagy a dán életérzés, mely boldoggá tesz című. 

Hangulat és élmény
A könyv valahol a feng-shui európai változatának leírása, de már maga a könyv tipográfiája, papíranyaga, borítójának ornamentikája, a tördelés, a betűtípus, a szöveg és illusztráció aránya is sokat elárul ebből a számunkra különleges világból. A szerző Meik Wiking, aki ilyen névvel persze könnyedén válhat a világ olvasóközönsége előtt rokonszenvessé, azt gondolom, sokak számára mesél vadonatúj őrületről, a Hygge-ről. 
Wiking a könyv előszavában máris filozofál, és innentől kezdve be is von minket új, hygge-vel teli életünk terepébe. A szerző egy helyen így határozza meg, hogy miről is szól könyve: „A hygge inkább szól a hangulatról és élményről, semmint a dolgokról. Arról, hogy együtt vagyunk  a szeretteinkkel. Az otthon érzéséről. Hogy biztonságban vagyunk, védve a világtól, egy olyan helyen, ahol elengedhetjük magunkat.” Wiking emellett elárulja, hogy a dániai Boldogságkutató Intézet munkatársa és hát ismerjük ugye a híres világmérést, mely szerint Dánia a világ legboldogabb országa. Tehát hihetünk ennek a dán tudósnak! 

Évente hat kiló gyertyát
Könyvében fejezetekre osztva gardírozza szét a témákat, melyek mind-mind erről a „dán-féle boldogságról szólnak”. És már hallom is a nálam is nagyobb kétkedőket: Ha ez egy dán módszer, akkor hogyan élhetik meg, hogy alkalmazhatják ezt más népek? Nos, igen…
De lapozzunk bele egy kicsit a kötetbe, mi mindentől ilyen boldog ez a Dánia!
Meik Wiking külön felhívja a figyelmet a gyertyák és a megfelelő lámpák, mint fényforrások használatára. (Igazolásként rögtön odabiggyeszt egy adatot: egy dán évente hat kiló gyertyát éget el.) Ezzel függ össze, hogy a szerző szerint a hygge-ben az alacsony hőmérsékletű fények a kívánatosak. Ugyanilyen kedves, bágyadtan lágy és békés szelídséggel erőszakolja ránk az elszánt dán az emberi együttlét, az evés és ivás, az öltözködés, az otthon belső kialakítása, a hygge gazdálkodás, az ünnepek illetve úgy általában az egész emberi élet megannyi fontos és tán kevésbé fontos szegmensének hygge változatát. Úgy tűnik persze, hogy aki ennyire „behyggézett” az már vagy őrült, vagy valamiféle fanatikusa egy számunkra ismeretlen és kifürkészhetetlen valaminek, ami valójában csak az olyanoknak adatik meg, akik olyan gazdag országokban élnek, mint a dánok. De ne gondoljunk erre így! Vegyük meg a könyvet! Hadd legyenek a dánok még ennél is boldogabbak!