Bódítóan bődületes biznisz

Még 1998-ban volt, hogy Magyarországon bemutatták a Hunter S. Thompson könyve ihlette Félelem és reszketés Las Vegasban című filmet, melyben többször is elhangzott a drogkultúra kifejezés. Tom Wainwright Narkonómia című nemrég magyarul is megjelent kötete tulajdonképpen a drogkultúráról szól, arról a világról, melyben a tápláléklánc csúcsán lévők ugyanúgy működnek, akár a McDonalds.

A narkó világa

Annak ellenére, hogy össztársadalmi szinten magas az elutasítottsága, rendkívül nagy az érdeklődés az amúgy multinacionális cégeket megszégyenítő drogkereskedelem iránt. Mi több, a széles közönséget nagyon sok mindennel meg lehet fogni, ami drogokkal kapcsolatos, így például igencsak népszerűek a drogbűnözésről szóló riportok, regények, filmek.
Tom Wainwright az ismeretterjesztés igényével elkészített alapos, átfogó dokumentumkönyvet írt arról, hogy Amerika-szerte, hogy működik a drogbiznisz. A kötetből az is kiderül, hogy mindezt, hogy tudta túlélni, hiszen vélhetően nem volt könnyű a drogbárók, drogkartell vezetők közelébe, s bizalmába férkőzni. De mégis sikerült és Wainwright mélyen beleásta magát a narkó világába.

Mint a multik

Az egyik legmeglepőbb dolog a nagy mennyiségű adathalmazzal zsonglőrködő szerző művében, hogy abban egy vállalati működésszerkezet részletességét tekintheti át az olvasó. És mint kiderül a vaskos kötet lapjain, a drogüzlet nagykutyái valóban úgy üzemeltetik „vállalkozásaikat”, mint mondjuk a McDonalds, a Walmart vagy a Coca-Cola. (Ez utóbbi esetében még az egykori alapanyag is stimmel.) Ugyanis a ma bűnözői ugyanazokat a marketingstratégiai fogásokat, piaci, kereskedelmi manipulációkat, sőt, reklámtrükköket alkalmazzák, mint a világvállalatok. Az író által feltárt drogkereskedelmi folyamatok látleletéből kitűnik, hogy a globális világrendszer kihívásainak a kábítószerháló résztvevői is eleget próbálnak tenni.

A kábszeres tápláléklánc
Wainwright a kábszeres tápláléklánc legaljától a legtetejéig hatolt, hogy a szcéna minden szereplőjét megszólaltassa, illetve tevékenységét bemutassa. Könyve egy tényadatoktól és sztoriktól hemzsegő bedekker, mely a drognövény termesztőktől, a droglaboratóriumokban bűbűjoskodókon át egészen a fogyasztók illetve az elképzelhetetlen luxusban élő ágazatvezetőkig, mindenhova bepillantást enged.
A kiadói ajánló szerint „az Andok kokamezőit, közép-amerikai börtönöket, coloradói marihuánabutikokat és a dark web online drogbarlangjait bejárva, Wainwright friss, újszerű képet alkot a drogkereskedelemről, és annak 250 millió vásárlójáról. Olyan szereplőkkel találkozhatunk, mint „Bin Laden”, a bolíviai kokamezők idegenvezetője, „Öreg Lin”, a salvadori bandafőnök, „Starboy”, a milliomos új-zélandi tablettakészítő, és egy barátságos mexikói nagymama, aki egy gyilkosság kitervelése közben áfonyás palacsintát süt.”