A szeretet nyelvei

Továbbra is szkeptikus vagyok a bestsellereket illetően. Nem szeretem a „nesze, én tudok egy receptet, ez majd segít minden gondodon” könyveket. Egy kedves barátnőm viszont születésnapom alkalmából meglepett egy ilyennek tűnő művel. El kell ismerni, pozitív csalódás volt.

Szeretetnyelvek

Gary Chapman a „selfhelp” (segíts magadon) és pszichológia műfaját keverve írta meg húsz évvel ezelőtt, többrészes sorozatának első részét, Az 5 szeretetnyelv – Egymásra hangolva c. könyvét, amelyet 2015-ben, a huszonegyedik század hozta problémákhoz átdolgozva ismét megjelentetett. A több mint harminc éve lelkészként és házassági tanácsadóként dolgozó Chapman szemináriumokat tartva járja az Egyesült Államokat, és több évtizedes tapasztalatait foglalja össze a fenti műben. Ez a kötet a házasságban élőket célozza meg, de a sorozat többi tagja között találunk egyedülállóknak, vagy szülőknek szóló kiadásokat is.
A könyv tulajdonképpen nem más, mint konkrét párok konkrét problémáinak leírása, amelyekhez egy elemzés és szeretetnyelv kategória társul. A mű újdonsága a szeretetnyelvek fogalmának bevezetése, és ezzel kommunikációs problémák mögötti feszültség feloldása. Az elmélet maga egyszerű, néhány oldalon elfért volna, a könyv nagy része a szemléltető példákra épít. A szerző közvetlen stílusának köszönhetően azt érezzük, mintha ott ülne mellettünk és személyesen mesélné el a történeteket.

Szeretet-tank
Chapman szerint az öt szeretetnyelv a következő: az elismerő szavak, a minőségi idő, az ajándékozás, a szívességek és a testi érintés. Emellett mindenki rendelkezik egy „szeretet tankkal”, amelyet a megfelelő szeretetnyelven való kommunikálással lehet megtölteni. Ha a szeretet tankunk tele van, akkor érezzük magunkat boldognak a társunk mellett. A problémák akkor kezdődnek, amikor nem ugyanazt a nyelvet beszéljük párunkkal, például elhalmozzuk ajándékokkal, mert nekünk ez lenne a legfontosabb, míg ő elismerő szavakra vágyik. Hiába fejezzük ki szeretetünket, számára ez nem azt jelenti, amit mi szeretnénk adni neki. Végtelenül triviális hangzik, nem? De őszintén, belegondoltunk már ebbe korábban? Ha igen, felismertük a kategóriákat?

Én is bedőltem?
Kedvcsinálóként a könyvhöz egy honlap is tartozik, ahol kitölthetjük a szeretetnyelv tesztet és alapismereteket szerezhetünk a szeretet kifejezésének öt típusáról. Beismerem, én szeretem az időmet teszt töltögetésre pazarolni és érdekes felismerés volt, hogy más eredményt kaptam az egyedülállóknak és párkapcsolatban élőknek szánt kérdőívek kiértékelése után. A valóságot számomra az első tükrözte jobban, amely akár újabb kérdéseket is felvethet a témában, de lehet, csak annyiról van szó, hogy mint sokan mások, én is bedőltem Gary Chapman elméletének. Ennek ellenére azt mondom, érdemes elolvasni Az öt szeretetnyelv valamelyik kötetétet, ha másért nem, az öt kategória megismeréséért, amely hozzáadhat kommunikációnk és emberi kapcsolataink fejlesztéséhez.