Aggodalom Európáért

Az egységes Európa mellett érvel magyarul újonnan megjelent kötetében Helmut Kohl; a volt német kancellár szerint ez az egyetlen esély a tartós béke megteremtésére, és a nemzetállami gondolkodáshoz való visszatérés veszélyeztetné a békét és a szabadságot.

Széthúzás vagy összetartás

Európa viharos időket él: 2015 novemberében Párizst, 2016 márciusában Brüsszelt rázták meg terrortámadások, az adósságválság, majd a menekültválság felerősítette az Európai Unió tagállamai közti ellentéteket, megerősödtek a nacionalista ideológiák, a populista pártok – fejti ki véleményét a hajdani kancellár Aggodalom Európáért című esszéjében, amelynek magyar kiadásához – Helmut Kohl felkérésére – Orbán Viktor miniszterelnök írt bevezetőt.
Európát sok tekintetben széthúzás, és nem az összetartás jellemzi – vélekedik a tekintélyes német politikus, aki rákérdez arra: „Elfelejtettük volna, hogy Európa nyugati felében jó hetven éve békében és szabadságban élünk, demokráciában, emberi jogokkal, jogállamisággal, nagyobbrészt jelentős jólétben és szociális stabilitásban? Vajon már megfeledkeztünk arról, hogyan nézett ki a világ 1945-ben?”.

Erő és felelősség
A kötetben a nyolcvanhat éves Kohl saját tapasztalataival átszőve ír az elmúlt hetven év, általa legfontosabbnak vélt sarokpontjairól: az 1945 utáni letargiától az alakuló nyugat-európai összefogásig, a hidegháborús megosztottságon át az Európai Unió megalakulásáig, és a mérföldkőnek számító közös valuta, az euró bevezetéséig.
Orbán Viktor a könyv bevezetőjében azt írja, a mű „egy legendás államférfi könyve, akinek egyedülálló életműve elidegeníthetetlen részét képezi Európa huszadik századi történelmének”. A miniszterelnök szerint „a II. világháború utáni Európa történetében volt egy kivételes kegyelmi pillanat, amikor a kontinens vezető politikusai elég bátrak voltak ahhoz, hogy megragadják a Gondviselés köpönyegének a csücskét.
Ma azonban egy másfajta kegyelmi időt élünk, ahol a bátorság inkább már azt jelenti, hogy van bennünk elég erő és felelősségérzet ahhoz, hogy visszarántsuk a szakadék felé száguldó lovakat”.


Értékek, döntések, tévedések
A német egység kancellárjának és az európai egység építőmesterének nevezett Kohl szerint a 21. században is ésszerű, megfontolt és hosszú távú gondolkodással lehet megóvni azokat az értékeket, amelyek mentén, és amelyekért az Európai Unió létrejött: a szabadságot és az azon nyugvó békét.
Írásában Kohl kitér kényes témákra is: az euró 1999-es bevezetését követő hibákra, az európai eszme körüli rövidlátó diskurzusra, a téves politikai döntésekre, amelyek Európa határain messze túlnyúló következményekkel járnak. Az Angela Merkel, jelenlegi német kancellár tanítómesterének tartott Kohl könyvében górcső alá veszi a nagy vitákat gerjesztő görög, ukrán és transzatlanti kapcsolatok kérdését is.
A magyar kiadáshoz írt előszavában nélkülözhetetlennek nevezi Magyarország hozzájárulását Európához, és megfogalmazza véleményét a legaktuálisabb európai témáról, a menekültválságról.    
Helmut Kohlt 1982. október 1-jén választották meg a Német Szövetségi Köztársaság kancellárjává. A konzervatív német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa rekordideig, tizenhat évig volt kormányfő. Hivatali idejében zajlott a kelet-európai rendszerváltás, Németország újraegyesítése és az uniós integráció számos döntő lépése, köztük az euró-övezet kialakítása.