A legkimunkáltabb sci-fi

Nem tudom hány sci-fi rajongó dolgozna szívesen egy olyan Lélektárolóban, melyben a Majipoor krónikái főhőse, Hissune, az utcagyerekből lett főhivatalnok dolgozik? Persze Robert Silverberg írónak több más „találmánya” is van a Lélektároló mellett, és a Majipoor krónikái című regényére „a modern sci-fi legalaposabban kimunkált világa” jelzőt aggatták.

Monumentális saga

Robert Silverberg, az amerikai Hugo- és Nebula-díjas író nemcsak, hogy az egyik legelismertebb sci-fi szerző, de a legelismertebb fantasy szerző is. Most ajánlott műve, a Majipoor krónikái egy igen komoly széria része. Az 1935-ös születésű Silverberg, bár már 1955-ben kötete jelent meg, csak 1980-ban kezdte meg monumentális saga-ját, a regényfolyamot, melynek állandó helyszíne Majipoopr bolygó. Az emberek mellett több más értelmes lény, faj jelenlétével bíró bolygó históriája eddig tíz különböző regényben jelent meg, a Majipoor krónikái a második a sorban, és bár az író 1981-ben rendezte sajtó alá a kötetet, Magyarországra csak 2009-ben érkezett meg. Érdekesség, hogy a Lord Valentine kastélya című első részt a magyar sci-fi író Nemere István fordította még 1990-ben.

Cyberpunk és térképtabló
Láthatjuk tehát, hogy Silverberg a rendszerváltás utáni Nagy Nyitás részévé vált, de aztán, más szerzőkkel ellentétben, mégsem lett a magyar sci-fi rajongók célpontjává, ki tudja miért, majd húsz év kellett ahhoz, hogy a világszerte híres, legendás mester további alkotásai is elérhetővé váljanak a műfaj honi fanjai számára.
A Majipoor krónikái valóban egy alaposan kidolgozott, kimunkált képzeletbeli világ szép bemutatása, a főhős Hissune kalandjain keresztül. És, bár Silverbergnek nincs közvetlen köze a cyberpunkhoz, Hissune trash metal-os előélete, majd a bolygót vezető uralkodói trónhoz való, kissé földhözragadt, mondhatni puritán és szabados kötődése és utcakölyök élettapasztalata okán mégis valahogy egy disztópikus társadalom rémképét idézi.
Az író egyetlen előnyt ad az olvasó számára a jobb megértés érdekében, mégpedig egy saját maga által készített térképtabló sorozattal, melyen a regényben szereplő bolygók, helyek egyfajta Verne Gyulás-regényillusztrációiként szolgáló térképek láthatók.

Lélektároló
Ennek az egyszerre kalandos, akciódús, de a környezetábrázolásában nagyon részletes elbeszélésnek valóban a fentiekben idézett Lélektároló a központi eleme, Silverberg ezzel a ketyerével fejeli meg az amúgy is cizelláltnak és kellően bonyolultnak felépített históriát. Mielőtt bármi másra gondolnák e szerkezetről, álljon itt egy rövid részlet a regényből: „Nem messze a poros kis irodától, ahol a hegyekben álló jelentéseket Hissune válogatja és osztályozza, van egy sokkal, de sokkal érdekesebb hely, a Lélektároló. (…) Abban a teremben Majipoor több millió lakójának leolvasott emlékeit tárolják. Elég kikérni az egyik kapszulát, beilleszteni a különleges aljzatba, és máris annak a személynek a bőrében találjuk magunkat, akit valaha leolvastak. Bárhol és bármikor lehetünk, mondjuk Lord Confalume vagy Lord Siminave korában, de akár Lord Stiamot mellett harcolhatunk a Metamorf Háborúban…”