Zarándokolj, ha elmélyülés és megnyugvást keresel!

Magyar Zarándokút útikalauz címmel, praktikus kiadvánnyal erősít a Magyar Zarándokút Egyesület, mely néhány éve indított el az Esztergomtól a déli határnál lévő Máriagyüdig tartó spirituális túra programját. Az erről szóló kötet ízig-vérig zsebkönyv, tényleg a zarándokok hátizsák zsebébe való, rengeteg hasznos információval, útmutatással, praktikus tanáccsal, adatokkal, elérhetőségekkel, állomásleírásokkal.

A magyar El Camino

Rögtön az elején mondom, az útikalauz a magyarzarandokut.hu és a magyarzarandok.hu oldalak által is beszerezhető. A kötet fontos és hálára érdemes útitársa lehet azoknak, akik a magyar El Camino-n szeretnének részt venni, illetve elmondhatjuk róla, hogy vele sok időt és fáradtságot is megspórolhatunk, hiszen a könyv lapjain a már rutinos zarándokok, a szervezők sok-sok tapasztalata sűrűsödik a nem mellesleg szép és frappáns kivitelezésű kiadványba.
Az útikalauz egyik szerkesztője az a Rumi Imre építész, aki a Magyar Zarándokút ötletgazdája, alapítója és aki a Magyar Zarándokút Egyesület elnöke is. Rumi 2008-ban járt először a spanyol El Camino-n, és mondhatjuk, hogy rabul ejtette ez a zarándok életforma. Innentől kezdve dolgozik azon, hogy Magyarországon is létrejöjjön egy olyan zarándokkultúra, mely tulajdonképpen a korábbi századokban megvolt, illetve minimálisan, nyomokban megmaradt, de a ma magyar embere számára itthon eddig nem volt elérhető a maga komplexitásában. A most ajánlott útikalauz tulajdonképpen a Rumi Imre és munkatársai által felépített zarándokút ismeretanyagának gyakorlati részét foglalja magába.

Szakaszok, lehetőségek
Mint egy november 20-ai ünnepi évadzárón elhangzott, a Magyar Zarándokúton bárki részt vehet, és az Esztergomtól Máriagyüdig tartó majd négyszázötven kilométeres szakasz egészét vagy csupán bármely tetszés szerinti szakaszát is végigjárhatja. A kötetből kiderül, hogy milyen szakaszokból áll a teljes Magyar Zarándokút Esztergom és Máriagyüd közötti vonala. Ugyancsak külön tájékoztat a kötet a zarándoklatra való felkészülés szellemi, lelki, egészségügyi, adminisztratív, pénzügyi vetületeiről, a szükséges felszerelések, eszközök listájáról. Fontos rész a kiadványban a zarándokút említett szakaszain belül található zarándokállomások, zarándoklati célhelyek, spirituális helyszínek felsorolása, mely amolyan klasszikushoz hasonló túratervnek is vehető.  Már csak azért is, mert a kötetben lévő leírások, adatok zavarba ejtő bőséggel állnak a zarándoklaton részt venni szándékozók segítségére.  Az egyes útszakaszok leírásánál tételes felsorolásban találjuk meg az érintendő állomás, illetve település fontosabb adatait, a különböző vízvevő helyeket, a szállások, élelmiszerboltok adatait, elérhetőségeit, az egyes terepsajátosságokat, az adott útszakasz útminőségére, tengerszinthez mért magasságára, domborzatára vonatkozó információkat.
A sok-sok adat mellé olvasmányos leírásokat kapunk a korábbi zarándokok adott helyről szóló tapasztalatairól, de külön kiemelt részt kapnak azok a szépen illusztrált fejezetek is, melyek a zarándokút mentén található települések történelmi, egyházi és művészeti látnivalóit jelzik részletesen.

Alapelvek
Végezetül álljanak itt a kötetben is olvasható alapelvek:
„A Magyar Zarándokút egy keresztény szellemiségű út. A barátság, békesség, szeretet, elmélyülés és megnyugvás útja. Segít a testi, szellemi és lelki megújulásban. Az út végigjárása nehéz feladat és időnként nagy toleranciára van szükség hozzá. Az út során zarándoktársaidat segítsd, és ne zavard. A szállásokon és a Magyar Zarándokút Egyesület honlapján is olvasható házirendet tartsd be. A kiváltott zarándokútlevél az adottságok mértékében, az érkezés sorrendjében biztosít lehetőséget, és nem jogot arra, hogy az egyre bővülő kapacitású zarándokszállásokban megszállj. Az utat önként, saját akaratodból, saját felelősségedre járod, ennek figyelembe vételével kell gondoskodni saját ellátásodról. Az úton a fenti alapelvek elfogadása esetén indulj el. Természetesen igyekszünk megadni minden segítséget, hogy elérd célodat.”