A helyi királyság titkai

Néhány nap múlva, szeptember negyedikén, fél öt körül a Kódex Könyváruházba, (1054 Budapest, Honvéd u. 5.), ahol Turóczi Ildikó Boszorkányok, sámánok, varázslók című könyvének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők. A szerzővel a PR Herald június elején készített interjút. A beszélgetés legérdekesebb részleteit válogattuk össze, hogy kedvet csináljunk a közelgő eseményhez.

Afrikáról két kötetben

Elsősorban el kell mondanunk, hogy Turóczi Ildikó nem véletlenül figyeli afrikai kalandzásai során a helyi gyógyító technikákat. A szerző maga is orvos, addiktológus, pszichoterapeuta. 2011 óta szabadúszó orvos, önkéntesként dolgozik Kamerunban, ahova többször visszatért, sőt önálló betegellátó intézményt is alapított.
Ugyancsak el kell mondanunk, hogy a közelmúltban sajtó alá rendezett Boszorkányok, sámánok, varázslók című kötet egy korábbi munkájának a folytatása. Az előzmény címe pedig Változó idők Kamerunban. Az első rész, az Afrikában végzett munka első tapasztalatait foglalja össze, az új kötet azonban már kimondottan a gyógyítás hagyományos, népi, sokszor babonás elemeire fókuszál.

Hármas szerepben
Az interjúban a szerző elmondja, hogy korábbi szakirodalomra nem támaszkodhatott, hiszen a kameruni Esu-földdel kapcsolatban semmiféle anyagot nem talált. Így könyvében azt tudta leírni, amit látott, hallott, tapasztalt.  Így kerültek a kötetbe a napló- és levélrészletek is.
Megfogalmazása szerint a második útja alkalmával „többszörös szerepben voltam jelen, mint orvos, mint nő, és mint adatgyűjtő, és így kellett megtalálnom a helyem a közösségben, pontosabban a közösség kellett elhelyezzen engem önmagában, ami nem volt könnyű egyáltalán, és mindez hozta a maga bonyodalmait, konfliktusait, perpatvarait, egyeztetéseit és megbéküléseit, néha elég boszorkányos vagy varázslatos módon. Ennek többé-kevésbé tárgyilagos leírása a második kameruni kötet.”
A hármas szerepkör különféle konfliktusokra adott lehetőséget. „Ha adatgyűjtőként rendben is lettek volna a dolgok, asszonyként és orvosként kemény kihívásokkal találkoztam, amiket már nem tudtam higgadt racionalitással kezelni, viszont úgy éreztem, hogy ezek nélkül nem lenne teljes az írás” – fogalmazott a szerző.
Ugyanakkor az új könyv bizonyos fokig reflektál is az előző kötetre, hiszen – mint Turóczi Ildikó kifejtette – az első kameruni utazás sok megállapítását volt kénytelen most megcáfolni.

Esu-föld népe
A kötetet a szerző leginkább azoknak ajánlja, akik kíváncsiak Afrikának erre a különös vidékére, az Esu-föld „hegyi királyságára”, az ott élőkre, szokásaikra és hagyományaikra, történeteikre, ünnep- és hétköznapjaikra, örömeikre és bánataikra, reményeikre és reményvesztettségükre.
És természetesen azok számára sem lesz csalódás a könyv, akik korábban már olvasták Turóczi Ildikó munkáit. A szerzőnek ugyanis nem pusztán a két említett könyve jelent meg, de a Buen Camino! – Jó utat!, illetve az Álomcsapda című könyvek is.
Minden bizonnyal érdekes beszélgetés vár tehát azokra, akik szívesen ellátogatnak szeptember negyedikén, fél öt körül a Kódex Könyváruházba, hogy ott Turóczi Ildikóval és a kötet lektorával, Gergely András antropológussal beszélgessenek.