A Világ Könyvfővárosában tartott könyvfesztivál

A Bienal do Livro Rio-val, azaz a Riói Biennáléval folytatjuk nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunkat. Rio de Janeiro leginkább a Cukorsüveg nevű óriási természetes képződményről, a gigantikus Krisztus-szoborról és a világhíres óceáni strandról, a Copacabana-ról ismert város, ugyanakkor érdemes megismerni több évtizedre visszanyúló könyvipari, irodalmi rendezvényét is, mivel ez sem semmi.

A történet 1983-ban kezdődött a Copacabana Palace Hotelben, egy könyvvásáron, amelyet a Könyvkiadók Országos Uniója szervezett. Azóta 20 kiadást és 40 évnyi találkozót, könyvet és könyvekről szóló történetet rendeztek. A Bienal do Livro Rio szervezői így helyen így fogalmaztak: „A Rio de Janeirói Nemzetközi Biennálé négy évtizede által felölelt történelmi időszak hatalmas átalakulás időszakát mutatja be Brazíliában: a katonai uralom vége és az ország újrademokratizálódása, gazdasági tervek és valutaváltozások, a telefon térnyerése és a mobiltelefonok iránti őrület, a könyvkészítés és -értékesítés módjainak modernizációja, a piac megnyitása az importált termékek előtt, az e-könyvek megjelenése, és számos más mérföldkő, amelyek meghatározták a mindennapi életet. A Biennálé mindezek tükörképe volt.” Ahogy olvasható, a 2025-ös rendezvényt abban az évben tartották, amikor Rio de Janeirót az UNESCO a „Világ Könyvfővárosának” szentelte, így az ország legnagyobb irodalmi, kulturális és szórakoztató fesztiváljává vált, ennek megfelelően az UNESCO-s ünnepségek csúcspontja lett, és „túlmutatott a különböző narratívák közötti párbeszéden, történeteket hozva el egy új koncepcióba, a Könyvparkba, amely ígérete szerint izgalmassá tette az eseményt.”

A Bienal do Livro Rio helyszíne, a Könyvpark a rendezők bevallása szerint az olvasásból fakadó varázslatot népszerűsítette, és a történetek ünneplését még magával ragadóbbá, lebilincselőbbé, szórakoztatóbbá és gördülékenyebbé tette. Ajánlásukból kitűnik a kínálat, miszerint kihagyhatatlan látnivalók között szerepelt a „Leitura nas Alturas Light”, azaz egy óriáskerék, amelyen hangoskönyvek szereplői és részletei voltak hallhatók, valamint a „Labirinto de Historias Paper Excellence”, egy interaktív tér, ahol a könyvek játékos módon keltek életre. Emellett kiemelt helyszín volt a „Praça Além da Página Shell” az olvasók találkozása, a dinamikát, az estélyeket, az ünnepségeket és a zenét népszerűsítő Riocentro hatalmas, központi szabadtéri területe. Újdonság számba ment a szabadulószoba, a Bienal Estácio, amely tele volt rejtvényekkel és kihívásokkal, sikeres thrillerek alapján, a krimik szerelmeseinek. 

A Riói Könyvbiennálé honlapja messze a legjobb szerintem, az eddig bemutatott nemzetközi könyvfesztiválos site-ok között. A nyitó felület nagyon kedves a szemnek, üdítően kellemes színvilággal csábít, mely könnyed kezelhetőséggel párosul. A kiindulópont egy középre elhelyezett tartalomjegyzék, ahol az említett szemet gyönyörködtető színkavalkádban sziporkázó témanévsor, melyek a rendezvény legfontosabb, kiemelt programjait jelölik. Ezekre kattintva jutunk el a dedikálások, könyvbemutatók, író-olvasó találkozók és zenei programok területére. Külön rovatot kapott a rendezvény története, az idei biennálé céljainak és fő üzeneteinek leírása, illetve a sajtónak szánt gazdag információhalmaz. Érdekesség – legalábbis számomra – hogy a riói rendezőség külön rovatot szánt a fesztivál rendkívül széles skálán lévő merchandise termékeinek, ahol a Bienal do Livro Rio logójával és többféle mintáival díszített ruházat, bögrék, kitűzők, táskák, kulacsok és még egy csomó minden beszerezhető volt online.