Irodalmi szalon Genfben
Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató, kalendárium alapján haladó sorozatunk mostani részében a mesés Svájcba kalauzoljuk el olvasóinkat. A Geneva Book Fair (azaz a Genfi Könyvvásár) a kiadó rendezvénye, melyen 350 kiállító kínálta a köteteket és ahol öt napon keresztül az olvasók, írók, kiadók és könyvkereskedők találkozhatnak különleges művészeti, kulturális élményeként, könyvekből kinyerhető tudásért, író-olvasó és kiadói kapcsolatokért, no meg persze sok-sok tapasztalatért.

Salon du Livre
Mint a szervezők elárulták, a Genfi Könyvvásár minden tavasszal öt napra összehozza az olvasókat, szerzőket, kiadókat és könyvkereskedőket. A pontos szám a 39., ennyi alkalommal nyílt már meg márciusban a Geneva Book Fair. A fesztivál jelentősége a háromnyelvű Svájcban talán még hangsúlyosabb, mint az egynyelvű országokban, bár, ahogy az eddigi nemzetközi könyvfesztiválokat megismertük sorozatunkban, az azért elsőre kiderült, hogy járjunk bárhol is a világban, az angol a váltónyelv.
Ugyanakkor ez a rendezvény alapvetően a frankofón, francianyelvű irodalmat állította a középpontba. Erről így írtak a rendezők: „A svájci francia nyelvű világ zászlóshajója, a vásár minden évben fogad francia, afrikai, belga és québeci szerzőket és kiadókat, hogy népszerűsítsék a francia nyelvet a maga sokszínűségében. A francia nyelvű Svájc legnagyobb kiadói vására, amely számos svájci szerző és kiadó jelenlétének köszönhetően erőteljesen népszerűsíti országa irodalmi híreit.”

A fesztivál sokszínűsége nyelvek, nemzedékek, szerzők és kiadók tekintetében is megnyilvánult /kép forrása/
Arabok és afrikaiak
Bizonyára az is feltűnt a sorozatot követő olvasóinknak, hogy a nyugati világ országaiban rendezett könyvfesztiválokon szinte kivétel nélkül külön szekciókat jelentenek a távoli országokból, más földrészekről érkező migránsok számára tartott foglalkozások, könyvkínálati programok. Így történt ez a svájci rendezvénynél is, ahol a hét felállított színpad egyikénél az arab kultúra java mutatkozott be könyveken, irodalmi foglalkozásokon keresztül. Érdekes momentum volt az idei Geneva Book Fair alkalmával, hogy megszűnt az afrikaiakról, afrikaiaknak szóló rész, mely fejlemény közvetlen okai egyikének azt jelölték meg, hogy elvesztették a jelentős pénzügyi támogatást, de a közvetett ok vélhetően politikai lehetett.
Az egész fesztiválról, annak minden egyes napjáról elmondható, hogy rendkívül gazdag volt a programok és persze a könyvkínálat tekintetében, ennek megfelelően a közönség érdeklődése is hasonlóan intenzív volt.

Egy előadás a Genfi Könyvvásáron /kép forrása/
Műfajok fénytörésében
A könyvvásáron kiemelt díszvendégek emelték az esemény rangját, emellett a szokásos kötelezők – író-olvasó találkozók, dedikálások, prózai és zenés színpadi produkciók, kiállítások, gyerekeknek, fiatalok és felnőtteknek szóló foglalkozások és szakmai találkozók – várták az érdeklődőket. Mindezek a különféle írott műfajok fénytörésében is elérhetők voltak, így többek között a képzőművészet, a képregények, mangák, az életmódleírások, a fenntartható fejlődés, a történelem és más társadalomtudományok, az ifjúsági, az afrikai, a nem francia nyelvű irodalom, a svájci irodalom, a filozófia, a spiritualitás, a krimik és thrillerek, az iskolai oktatási, színházi és utazási témákban várták a közönséget.
A Genfi Könyvvásár honlapja különleges, élményszerű, de mégis minimalizált animációval feldobott honlappal segítette, segíti a rendezvény iránt érdeklődőket. Az ilyen eseményeknél szokásos fontos rovatok mellett kiemelésre méltó a rendkívül gazdag sajtóanyag és az eleve minden részletében bőséges információ. Az pedig külön extra, hogy a honlapon saját rovatot kapott a könyvfesztiválra érkezők számára szervezett genfi turisztikai út, mely leírás és infocsomag alapján már csak igent kellett mondani a felkínált idegenforgalmi szolgáltatásra, melynek révén a helyszínről, a patinás Palexpoból kiindulva meg lehetett ismerni a svájci nagyvárost.
Egypercesek

A Gyűrűk Ura és A hobbit alkotójának képregényben elbeszélt élettörténete
A könyvesboltokban is népszerű a Hunyadi-sorozat!
JK Rowling és csapata évek óta küzdött azért, hogy a nők jogaival ne élhessenk vissza férfiak