Puccos könyvvásár Európa szívében
A politikai cikkekben mostanság oly sokat emlegetett, s ezért már-már misztikus Brüsszel ezúttal egy másik oldaláról nyilvánul meg, hiszen most az ottani könyvfesztiválról adunk számot olvasóinknak. A belga fővárosban március 13. és 16. között tartották ezt a rendezvény, melynek a hangzatos Foire Du Livre De Bruxelles nevet adták, ami magyarul persze nem ilyen menő, de azért csak azt jelenti, hogy Brüsszeli Könyvvásár.

A könyvvásár hivatalos plakátja /kép forrása/
Gyerekektől a börtönlakókig
A fesztivál több szekcióra osztva várta a közönséget. Így például a Családi falu, a Romantikus sarok, a Manga kerület, az Európa tér kínált különleges könyves élményeket. Ezeken túl egy kizárólag francia irodalommal foglalkozó rész, továbbá egy olyan szekció is megnyílt a négy nap alatt, ahol dedikáció és író-olvasó találkozók borzolták a kedélyeket. Ezeken túl egy külön részlegben Wunderlust néven a német irodalom iránt érdeklődők kaptak számos élményt és persze sok-sok könyvvel és szerzővel való találkozást.
Egy másik vetületben az úgynevezett Az Objective Read programban több témára nyitott a fesztivál, mégpedig akként, hogy a felnőtt-, illetve bevándorló felnőtt olvasók számára, az idős olvasók, valamint a mozgáskorlátozottak, hallás- vagy látássérültek, tanulási nehézségekkel küzdők, a francianyelű börtönökben lakók felé kínáltak olvasásnépszerűsítő foglalkozásokat, programrészeket, illetve azok elméleti, gyakorlati megoldásait, távlatait.

Ahogy más fesztiválok, úgy a brüsszelinél is kiemelt program volt az író-olvasó találkozó /kép forrása/
Filmesek, tévések, krimiírók
A könyvvásár, avagy fesztivál sok más mellett koncentrált könyvszakmai találkozó is volt. Ezt a karaktert egy programsorban domborították ki, melyben ifjúsági irodalommal foglalkoztak, workshopokat kínáltak, a filmesek, tévések által feldolgozott könyvek kedvelőinek tartottak foglalkozásokat, továbbá külön előadássorozat szólt a fordítók és a mai könyvesboltok sajátságos világáról.
A rendezvény egyik különleges mozzanata egy krimi-díj átadó volt, melynek hátterében – ahogy írták – a kreativitás előmozdítása volt. A bűnügyi történetek egész spektruma vonult fel, így többek között jelen volt a detektívregény, a thriller, a noirregény, a történelmi noirregény, a disztópia és az egyelőre csak kevesek által így beazonosított műfaj, az uchronia, vagyis a „Mi lett volna, ha…?” kérdésfeltevésre adott irodalmi válaszok regénytípusa.

A könyvvásáron zsúfoltságban sem volt hiány /kép forrása/
A világ legszebb tárgyának szolgálatában
A fesztivál rendezői, szervezői egy rövid költői hitvallásban árulták el céljukat. A már-már könyvfetisiszta felhangú, de mégis csak patetikus krédóban többek között így fogalmaztak: „A könyv, ez a kivételes tárgy, a legcsodálatosabb szezám a tudás, más univerzumok, más vélemények és a kritikai gondolkodás számára. Ez egyben a menekülés ígérete is, megkönnyebbít, felráz és felnövekszik. Büszkék vagyunk arra, hogy a világ legszebb tárgyának szolgálatában állhatunk. És megértjük a mi felelősségünket: közvetítőknek lenni, hidat képezni a tehetségek, az olvasók és a jövő olvasói között. A non-profit szervezet több mint 50 éve szervezi a Brüsszeli Könyvvásárt, amely az európai táj jelentős eseménye, és partnereink megtisztelnek minket bizalmukkal.”
A rendezvény honlap kifejezetten üde vizuális hangulatot ad, ami egyrészt végtelen egyszerűségéből és könnyű átláthatóságából, valamint a felkínált sok-sok hasznos információ egyszerű eléréséből adódik. A site a klasszikus „a honlap nyitólapján lévő fejlécen található rovatok” sémáját mutatja, melyekre kattintva újabb és újabb opciós listák, pontok nyílnak meg, melyek mindegyikénél érdekes írások, információk találhatók.
Egypercesek

Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Ma este az 1938-as Pillanatnyi pénzzavar című Rejtő-filmet is láthatjuk