A lengyelek szeretnek olvasni
A Warta folyó partján fekvő egyik legnagyobb lengyel városban, Poznańban rendeztek március elején könyvvásárt, melyet most bemutatunk. A nemzetközi könyvfesztiválok sorozatunk ezen része tehát oly sok távoli kontinens, ország adta rendezvény után visszakanyarodik Európába.

Szerzők és olvasók
A Poznani Könyvvásár szervezői vallják: „Ez nemcsak egy esemény, hanem egy igazi ünnep minden irodalom és művészet szerelmesének”, majd hozzáteszik: „Évek óta bizonyítjuk, hogy a lengyelek olvasnak és aktívan támogatják a kultúrát.” Elmondásuk szerint, céljuk, hogy népszerűsítsék az olvasást Lengyelországban, és olyan teret hozzanak létre, ahol mindenki – a gyerekektől a tinédzsereken át a felnőttekig – talál magának valamit.
Akárhogy is, egy könyvvásár, egy könyvfesztivál mégis csak attól a legmenőbb, ha ott a kötetek mellett, azok szerzői is megjelennek és szemtől-szemben lehet velük találkozni. Így volt ez Poznańban is, ahol a könyvvásáron több száz lengyel és külföldi szerzővel találkozhatott a közönség. A paletta pedig igen széles volt, a krimi mestereitől a neves riportereken át a gyermekirodalom alkotóiig, szinte mindenki ott volt. Ahogy a tudósításokból kiderült, a publikum számára ez egy egyedülálló lehetőség volt arra, hogy személyesen találkozzon irodalmi bálványaival, autogramot kapjon vagy akár feltegyen egy-egy kérdést, amelyre csak itt találja meg a választ.

A jövő olvasói
A vásár idén is több, volt, mint csupán a könyvek széles kínálata. Ha az elején kezdjük, akkor irány a Családi Olvasózóna, azaz 7-es pavilon, ahol a legkisebbek felfedezhették az irodalom varázslatos világát. A gyerekeket és a fiatalokat itt irodalmi műhelyek, animációk, zenével és érzelmekkel teli színházi előadások várták. A legismertebb és népszerű mese- és ifjúsági regényírók ekkor dedikálták könyveiket, és meséltnek inspirációikról.
Az Illusztráció Mesterei Kiállítás például neves és tehetséges művészek alkotásainak bemutatásával örvendeztette meg a képzőművészet szerelmeseit. Az Illusztrátorok Szalonjában pedig a fiatal generációs alkotók munkáit lehetett felfedezni. Erre a kiállításra mondták, hogy „ez mutatta be és inspirálta az illusztráció jövőjét.”
Szintén egyéni színfoltja volt a rendezvénynek több más részleg, ahol a nem mindennapi attrakciókra vágyókat várták. A Scrabble Zone, a Vinyl Exchange és a Bookmedia területén a kiadók képviselőivel, bloggerekkel, influenszerekkel beszélgethettek az érdeklődők az irodalom világának trendjeiről, újításairól.

A legrégebbi és a legmodernebb
A Poznani Könyvvásár honlapja markánsan funkcionális oldal, ahol a nemzetközi könyvfesztiváloknál már megszokott szükségeseket hozzák. Így az egész eseményről szóló leírást, külön a látogatóknak és külön a kiállítóknak szóló tudnivalókat, illetve az utazással és a rendezvény idején szükséges idegenforgalmi, közlekedési információkat tartalmazó infókat helyeztek el a fejlécen. Külön rekeszt kaptak az eseményen készült fotók és a sajtónak felkínált információs csomagok.
Nem mellékes a persze maga a város, a közel félmilliós lakosú Poznań sem, mely nemcsak az egyik legnagyobb lengyel település, de egyben a legrégebbi is. A város nevezetességei között szerepel a reneszánsz stílusban épült piactér és városháza, a régi jezsuita komplexum, a város fölé tornyosuló, dombtetőn lévő vár, az ország első templomát rejtő Tumski-sziget, illetve az úgynevezett „Császári-negyed.”
Egypercesek

Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Ma este az 1938-as Pillanatnyi pénzzavar című Rejtő-filmet is láthatjuk