A Himalája álszent szentje és más csodák
Mostani cikkünkkel a távoli és egzotikus Indiába csalogatjuk el nemzetközi könyvfesztiválokra kíváncsi olvasóinkat. A Jaipur Literature Festival (JLF) február első hetében várta a könyvek szerelmeseit a Jaipur városában lévő impozáns Hotel Clarks Amerbe.

A fesztivál egyik előadása /kép forrása/
Az irodalom, a politika, a tudomány és a művészetek vezető hangjai
A Jaipur Literature Festival rendezősége ezekkel a gondolatokat írta el az idei alkalomhoz: „A Jaipur Irodalmi Fesztivál 2025-ös kiadása folytatja hagyományát az irodalmi gondolkodás előmozdítására és a legrelevánsabb globális témákkal való foglalkozásra. Az irodalom, a politika, a tudomány és a művészetek vezető hangjait egyesítő fesztivál a változatos nézőpontok és az értelmes eszmecsere fóruma. A fesztivál az intellektuális elkötelezettség első számú tereként működik, ahol ötleteket vitatnak meg és történeteket osztanak meg egymással a résztvevők.” A február 1-jétől 5-éig tartó eseményen rendkívül gazdag programkínálattal várták a közönséget. A fesztivál mind az öt napján voltak előadások, koncertek és természetesen hatalmas mennyiségben, kiterjedésben kínálták a könyvkiadók a köteteket.

A Dastaan Live nevű art-rock zenekar volt a fesztivál egyik fellépője /kép forrása/
Kulturális- és zenei élmények
Ennek megfelelően mintegy ötven előadás szólt a legkülönfélébb témákban a Hotel Clarks Amer termeiben. Így többek között szó volt az irodalom erejéről, Gandhiról, a műfajokon átívelő regény jellemzőiről, a középkori költők bölcsességéről, a „rossz közgazdaságtanról”, az írók képzeletében lévő kényszerítő narratívákról, egy középkori misztikus őrültről, aki „a Himalája álszent szentjeként” vált ismertté, az ásványok és fémek történelemi szerepéről, továbbá a költészet a mozi kapcsolatáról, Nalandáról, az ókori világ legnagyobb buddhista kolostoráról, a jogokat és demokráciát védő indiai alkotmányról, illetve „A megszegett ígéretek földje” című kötet kapcsán az izraeli-palesztin kapcsolatok történetéről. A fesztivál úgy általában is nem csupán az indiai kultúráról szólt, hanem egész Ázsiáról, a Keletről, annak népeiről, népeinek kultúrájáról.
A Jaipur Literature Festival számos különlegességet tartalmazott, melyek egyike az volt, hogy minden egyes nap zenével, koncerttel indult. Az öt nap alatt olyan muzsikusok léptek fel a helyszínen, mint a karnatikus hagyományokat ápoló Carnatic Quartet, a „mélység belső szimfóniáját” kutató Niloy Ahsan, az egyedülállóan hipnotizáló és meditatív előadásmódjáról ismert Sandeep Narayan, Supriya Nagarayan, aki az egyik legkeresettebb carnatic énekes az Egyesült Királyságban, valamint Vidya Shah, aki korábban a Goa Egyetem indiai zenei tanszékének professzora volt. A napindító muzsikálás mellett minden nap este volt koncert, ahol a hagyományos indiai, illetve más keleti népek népzenéi, illetve a modern zenei stílusok, valamint mindezek fúziós változatai jelentek meg. Itt érdemes megemlíteni a Festival Buzzaar-t, ami nekünk fura írott formája ellenére mégiscsak a bazárral megegyező, ahol a indiai, illetve keleti kultúra ruházati és ékszerkínálatába engedett bepillantást és persze vásárlást is.

A fesztiválon közel ötven előadás várta a közönséget /kép forrása/
Rendkívüli látványvilág, könnyű áttekinthetőség
Nagy örömmel tárom olvasóink elé a Jaipur Literature Festival honlapjának rövid ismertetését. A site rendkívüli látványvilága, könnyű áttekinthetősége és információgazdagsága minden okot megad erre az örömre. A honlap alapszíne, illetve színezettsége az indai folklórra utalva szemet gyönyörködtető, ugyanakkor ebben nem vész el a lényeg: a fontos és érdekes információk elérése. A lap fejlécén a 2025-ös fesztivál minden apró részletéről, programjairól, nemzetközi kapcsolatokról szóló hálózatáról is szó van, de ugyanitt található meg az elengedhetetlen infócsomag a szálláshelyekről, közlekedésről, éttermek és más szolgáltatások eléréséről is. A médiarovatban pedig számos cikket olvashatunk, így többek között a Hindusan Times vagy a New Indian Express hasábjairól, hogy a helyi és nemzetközi újságírók miként látták a Jaipur-fesztivált.
Egypercesek

A fiatalok többet olvasnak, mint az idősebbek
Sütő András szobrának felállítását ígéri a marosvásárhelyi önkormányzat
A kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja 84 éves volt