Ludwigsburg, a könyvrajongók Mekkája
Nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató sorozatunk idei újabb állomása ezúttal a németországi Ludwigsburgban január végén megrendezett Antiquaria nevű esemény, melyről sok egyéb mellett azt kell tudni, hogy ez bizony már a negyvenedik ilyen rendezvény a festői városban.

Minden, amit elődeink írtak
Előbb festőit írtam, de írhattam volna páratlanul lenyűgöző szépségűt is, mivel a régi német városban megtartott Antiquaria a Ludwigsburg Music Hallban, egy igencsak magával ragadó épületben és annak mutatós környezetében került megrendezésre. Az Antikvárium minden évben a fent jelzett zeneterem gyönyörű hangulatában kínál antikvár könyveket, autogramokat és grafikákat, mégpedig széles kínálatban, valamint – mint írják – „lehetőséget kínál beszélgetésekre, új kapcsolatokra, ismeretcserére az antikváriusok és a könyvbarátok között.”
Minden évben van egy fő téma, amelynek a kiállítók kínálatuk egy részét szentelik. És bár hevesen kerestem, de sehogy és sehol sem találtam meg a jó és precíz németeknél ezt a bizonyos „fő témát”. Mindenesetre a fesztivál igen komoly, ami kiállítókat illeti, hiszen, miképp a neve is jelzi, itt bizony antik könyveket, könyvekkel, irodalommal és minden írott témával kapcsolatos antik dolgot lehet megtekinteni, megvásárolni.

Az antikvár könyvek szerelmeseinek
A fesztiválsorozat történetéről egészen röviden ezt olvashatjuk: „Az első Antiquaria-ra 1987-ben került sor a stuttgarti Gustav-Siegle-Hausban, majd 1993-ban már Ludwigsburgban folytatódott a történet, ahol azóta is minden évben megtartják az eseményt.” Az Antiquaria nemcsak a könyvkereskedők, az antikváriusok, az antikvár könyvek szerelmeseinek, de a könyvkötők, a nyomtatástörténetet kutató tudósok, könyvművészek évenkénti találkozója is. A fesztivál minden évben elismerést ad át, az idei Antiquaria Prize 2025 díj nyertese az a Günter Karl Bose volt, aki a német könyves szakmai nagy klasszikusa, mint tervező, szerkesztő, és szerző, de nem mellesleg kiadói és tipográfiai és könyvtervezési területen is a legnagyobbak között tartják számon.

Részeletes művelődéstörténeti kép
Érdemes – már csak a hűvösen elegáns és precíz munka miatt is – ellátogatni az Antiquaria honlapjára, ahol német barátaink egy valóban letisztult és egyszerű, a lehető legérthetőbb, leglogikusabb módon kínálják a rendezvényről a bőséges információt. Az oldalon a vízszintes fejlécen szépen rendben sorakoznak a szükségszerű rovatok: a „Rólunk” (azon belül is a „Koncepció”, a „Történet”, a „Benyomások”, majd „Vélemények”), a „Kiállítók”, a „Katalógus”, az „Antikváriumok listái”, a „Találkozók”, a „Sajtóinformációk” és az „Impresszum”. Az egyes rovatokból egy rendkívül részeletes kulturális, illetve művelődéstörténeti terület képe bontakozik ki, melyben a minden oldalról érkező résztvevők zavarbaejtő információhalmazzal találkoznak, de az adott információkötegek nem terjengősek, hanem rövidek, lényegretörők, nem tudományoskodók, hanem szakmai módon pontosak.
Egypercesek

Irodalmi kvízzel, koncertekkel és szubjektív tárlatvezetésekkel is készül a PIM a Múzeumok Éjszakájára
Könyves hagyatékok, gyűjtemények feldolgozása áll a közelgő tanácskozás fókuszában
Kormos Istvánról rendez műhelykonferenciát a PIM