Virtuális térben kínált valóságos könyvek dömpingje

Reméljük, hogy hűséges és alkalmi olvasóink is megkedvelték a nemzetközi könyvfesztiválokat bemutató, tavaly indult sorozatunkat, melyet idén is folytatunk. A nyitány rögtön egy különlegesség, az Egyesült Királyságban termett esemény, mely valójában az online térbe csalogatja a könyvmolyokat, azokat, akik a komplett könyvszakmával együtt nagyon is jól tudják, hogy a karácsonyi, évvégi könyvvásár dömping után némi vásárlói vákuum keletkezik, így év elején nem nyílnak könyvfesztiválok, de ettől még online minden lehetséges.

kép forrása

Vásár fotelből

A Provincial Booksellers Fair Association (PBFA): January Online Book Fair a téli hideg időjárásban a kandallókban és kályhákban zümmögő tüzektől, a piros-barna kockás klasszikus plédektől és fűszeres borocskáktól, teáktól melegen tartott kellemes világában lévő könyvkedvelőknek szól. Őket célozza meg a honlap, mely azzal buzdítja új könyvek beszerzésére az olvasókat, hogy széles tárházát kínálja a legkülönfélébb könyvkészleteknek úgy, hogy egy centit sem kell elmozdulniuk a fent leírt komfortból. 

Ez az online könyvvásár így reklámozza magát: „Reméljük, talál egy kis érdekességet. Használt, ritka és antikvár könyvek, térképek, nyomatok, poszterek, kéziratok és tünemények széles választéka lesz elérhető mindenki számára megfelelő áron. Mint minden könyvvásárunknál, itt is közvetlenül a könyvet árusító kiállítóval fog foglalkozni. Kérjük, vegye fel a kapcsolatot a kereskedővel telefonon vagy e-mailben a fizetési módok, a szállítás stb. egyeztetése érdekében.” Képzelhetjük, hogy a jó britek, mi mindennel felszerelve ontják az érdeklődőkre a portékák széles spektrumát.

 kép forrása

A PBFA rendkívül szerteágazó szolgáltatásrendszert kínál az olvasóknak 

És bár ezúttal tényleg egy online könyvvásárról, könyvfesztiválról van szó, a Provincial Booksellers Fair Association-nak is megvan a maga őstörténete, mégpedig azokból az időkből, amikor – még elképzelni is nehéz ugye-ugye – nem volt internet, nem volt online, avagy virtuális tér. Erről a históriáról így fogalmaznak: „Gerry Mosdell könyvkereskedő ötlete az volt, hogy könyveket vigyen el az emberekhez a „könyvvásárokkal”. Az első eseményt a kensingtoni Hotel Edenben tartották 1972-ben. A vásárok gyorsan terjeszkedtek, és az első York-i könyvvásár után 1974 októberében megalapították a Tartományi Könyvkereskedők Szövetségét vagy a PBFA-t.” És igen, jól tippelnek az okosok, a PBFA elég gyorsan országos hálózattá nőtte ki magát az Egyesült Királyságban, mely az évek során több díjat és elismerést bekaszáló szervezetháló non-profit módon működik a kezdetektől a mai napig.

kép forrása

Nem csak könyvmániákusoknak

A PBFA nemcsak jólszervezett, kitartó, állandó minőséget és a kultúra, a művelődés iránti elkötelezettséget egyenletes hatékonysággal működő szervezet, de rendkívül kreatív is. Egyik projektjük igen figyelemreméltó, ez pedig PBFA Fiatal Könyvgyűjtő Verseny, melynek lényege, hogy a legújabb generációs olvasókat, könyvgyűjtőket is „hadrendbe” állítsák, ezzel is kijelöljék azok útját, akik folytatják az olvasó, könyvmániákus elődeik által kijelölt csapásirányt. További érdekes projektek a PBFA kínálatában a régi könyvvásárok keltette emlékek gyűjteményének összegzése, a könyvfesztivál-sorozat saját macskás emblémája kultuszának rendszeres életbentartása, a York Antikvár Szeminárium évenkénti megrendezése, a vásárokon résztvevő könyvkereskedők tapasztalatainak fórumon való megjelenítése, publikálása, könyvgyűjteményekre szakosodott biztosítási brókerek közönségtalálkozója és gyermekkönyvek nemzedékeken átívelő rendszeres elemzése, értékelése.