Séta a Gandhiról elnevezett könyvtárban
Híres emberek könyvtárait bemutató sorozatunkban ezúttal a távoli kelet legnagyobb formátumú gondolkodójáról, politikusáról, polgárjogi mozgalmáráról elnevezett, nyugat-indiai területen található intézetbe kalauzoljuk el olvasóinkat. A Mahatma Gandhi Könyvtár az ugyanilyen nevű intézet keretein belül működik, immár 48 éve.
Puritán polcrendszer
Mahatma Gandhi élete maga volt a puritánság, melyben nem igazán volt jellemző a szerzési vágy. Az 1869-ben született és 1948-ban elhunyt indiai jogász, politikus és spirituális vezető a róla elnevezett könyvtár honlapján olvashatók szerint csupán 100 darab személyes könyvtáraként aposztrofálható kötet, melyet a neves személyiség az utókorra hagyott, de műveinek sorát 1800 könyv teszi ki. Az 1975-ben létrehozott intézményi könyvtárban – a róla közzétett fotók tanulsága szerint – minden különösebb belsőépítészeti igényesség nélkül, mondhatni amolyan dexion-salgó-kinézetű polcokon helyezték a könyvállományt. A létesítményről így írnak honlapjukon: „A Mahatma Gandhi Intézet Könyvtárát, mint nélkülözhetetlen partnert a tanítás és tanulás, a tantervfejlesztés és a kutatás támogatására hozták létre a Mahatma Gandhi Intézetben. A könyvtár fő célja a tudásforrások és szolgáltatások azonosítása, rendszerezése, megőrzése és hozzáférés biztosítása az intézet oktatói, hallgatói és dolgozói, valamint a nagyközönség információs igényeinek kielégítésére.”
Különleges gyűjtemények
A 112 ezer tételből álló gyűjtemény több egységre osztva várja a közönséget. A fenti teljes volumenen belül a könyveken kívül e-könyvek, folyóiratok, hanglemezek, online adatbázis, fotótár, videótéka, speciális kollekciók és kéziratok találhatók. Az egyik legnagyobb tételrészt az úgynevezett Általános Könyvgyűjtemény, mely mintegy 55 ezer angol és francia nyelvű kötetet foglal magában, amelyek a következő főbb tanulmányi területeket fedik le: keleti filozófia, vallás, oktatás, társadalomtudományok, nyelvek és nyelvészet, képzőművészet, indiai zene és tánc, irodalom és történelem. A könyvtár állományát az ázsiai nyelvek szerint is lehet szortírozni, mely szerint a kötetek között hindi, tamil, urdu, telugu, marathi, mandarin és szanszkrit nyelven írott példányok találhatók. A nagy halmazon belül több híres gyűjtemény várja az olvasókat. Így többek között a Mauritana-kollekció, melyben 2500 Mauritiusról szóló és/vagy mauritiusi szerzők által írt könyvből áll. Ugyancsak része az állománynak a Gandhiana Gyűjtemény, melyről, mint már írtuk a névadó egykori könyveinek kollekciója, melyben az általa írt és az általa olvasott más szerzők művei találhatók. Az intézmény 50 különböző folyóiratra fizetett elő az induláskor így ebben a szekcióban az eltelt közel fél évszázad tudományos-, népszerű- és helyi újságjai találhatók meg.
Az intézmény arról is tájékoztatja a közönséget, hogy falain belül érhető el a Hindusztáni Prachar Sabha által adományozott könyvgyűjtemény, mely 1357 hindi, 144 urdu és 145 angol nyelvű kiadvány, könyv által adott széles skálát kínálja az olvasóknak. Érdekesség, hogy ez a kollekció már 1942-ben létrejött, mégpedig maga Gandhi irányításával, akinek ezzel a kiskönyvtárral a széles indiai publikum közművelődési tájékoztatása volt a fő célja. Ugyancsak a Mahatma Gandhi Könyvtár része a Jesseraming kollekció, melyet a néha nagykövetről neveztek el, akinek mintegy 200 könyvkülönlegessége található ebben a szekcióban. A személyes iratokon túl a társadalmi-gazdasági és politikai fejlődéséről szóló sajtóanyagok, cikkek és egy kisebb fotókészlet is megtalálható.
Célszerűen bonyodalommentes
A 21. század több gyűjteményrésznél képviselteti magát, már ami az új technikai vívmányokat illeti. A Mediatheque Space-t akár még audio-vizuális fejlődéstörténeti tárnak is hívhatnánk, hiszen itt a hangszalagoktól, videoszalagoktól indulva a CD-ken, DVD-ken át jutunk el és digitális formátumokig, rajtuk sok-sok zenei anyaggal, hangoskönyvvel, dokumentumfilmmel, filmmel.A könyvtárban, hasonlóan a mai modern bibliotékákhoz, online hozzáférést biztosítanak könyvekhez, szám szerint 15 ezerhez, illetve ilyen módon olvashatók el a fent említett folyóiratok digitalizált változatai is.
A könyvtár, illetve az annak otthont adó intézmény honlapja a könyvespolcok egyszerűségének megfelelően inkább célravezető, mint túlbonyolított, benne a létesítmény teljes és részletes története, az azon belül folyó oktatási, nyelvtanulási, néprajzi, múzeumi, művészeti, kiadói-nyomtatási, kutatási, levéltári munkák területeinek rovatonkénti felsorolása, a falakon belül megvalósuló programok kínálata, az itt elérhető szolgáltatások listája és sok más hasznos információ.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból