Egy emblematikus mozdulatot ábrázoló könyvtár sztorija
Néha van az úgy a könyvmoly emberrel, hogy a polcról lépve kihúz egy könyvet, de ebbéli mozdulata közben megállítja valami, a kiválasztott kötet pedig ott marad félig kihúzva. Ez az emblematikus helyzet adta a szingapúri Bishan Közkönyvtár (Bishan Public Library) épülete tervezőinek az inspirációt, hogy valamit egészen felejthetetlen alkossanak az ezredforduló utáni években.
Forgalomra adott válasz
És valljuk be, hogy a könyv, mint tárgy, mint vizuális téma nem az a kifejezetten dinamikus alakzat. Kétféle változata létezhez: becsukva és kinyitva. Ennek a két formalehetőségnek még a statikussága ellenére is számos változata készült el a különféle könyves cégek, kiadók, nyomdák logóinak megrajzolásakor, a szingapúriak mégis tudtak egyet csavarni a könyvábrázolás témában.
Talán kevés azon olvasóink száma, akik jócskán elmerültek a szingapúri könyves, könyvtári kultúrában, ők, kérjük, ne olvassanak tovább, hiszen ez a történet őket már bizonyára untatná. Tehát, a Bishan Közkönyvtár építésének előzményéhez tartozik, hogy Szingapúrban a National Library Board könyvtárrendszerben működnek az ország bibliotékái. A Bishan Közkönyvtárra azért volt szükség, mert az 1990-es évek végén a Toa Payoh Közösségi Könyvtár és az Ang Mo Kio Közösségi Könyvtár olyan nagy forgalmat bonyolított le, hogy a városállam vezetése úgy döntött, kell egy új és korszerű intézmény.
Különleges hasábok
A tervezés 2002-ben, az építkezés 2003-ban indult, majd a létesítményt 2006-ban adták át. A Look Boon Gee által tervezett, megálmodott épület végül négyemeletes lett, melyben az alagsor is szerepet kap, de természetesen a homlokzati síkból kiálló téglahasábok adják az építmény felejthetetlen karakterét. Mint a nyitás utáni első napokban már kiderült, ezek az ablakként is funkcionáló téglahasábok – melyeket akár nézhetünk a polcról félig kihúzott könyveknek is – azoknak a látogatóknak állnak rendelkezésére, akik a nem közös olvasóteremben szeretnének a könyvek vagy laptopjaik fölé hajolni, hanem egy kis magánszférára, csöndre, nyugalomra vágynak.
A könyvtár a 2007-es President's Design Award és a 2009-es Nemzetközi Építészeti Díj elismerést is megkapta.
A tanulás – élmény
A valóban mutatós épület a nyitás óta jócskán bizonyított: 4 ezer négyzetméteres összalapterületén 90 ezer embernek kínál szolgáltatást, köztük hat általános- és középiskolának, melyek ebben a körzetben találhatók. A bibliotékában 250 ezer kikölcsönözhető tétel várja az olvasókat, ezt a Mylibrary-fiók program segítségével könnyítik meg a digitális forradalom gyermekei számára, illetve a kívánt könyveket házhoz is lehet kérni, akár egy finom Son-Go-Ku pizzát. A Bishan Közkönyvtár egyik alapfilozófiája, hogy a tanulás – élmény, ennek megfelelően segítik a diákokat a számunkra szükséges vagy érdekes könyvek, témák kiválasztásában, valamint külön platformot működtetnek helyben és a virtuális térben a hatékony tanulás módszerének elsajátítására, a kreatív képességek felfedezésére és alkalmazására. Ennek alapján külön tanulmányi részlegek találhatók az épületben a gyerekek, fiatalok részére, de hasonló szeparét alakítottak ki a kutatók, a könyvkiadók számára is.
Az intézmény honlapja közel hasonló élményt nyújt(hat), mint, amikor szerencsés sorsunk elvet Szingapúrba és belekóstolunk az első jellegzetes maláj egytálételbe: érezzük, hogy nagyon rendben van, sőt, később kedvencükké is válhat, de valami ott a hátsó nyelvgyök részen még az ismeretlen ízek, aromák okán kissé bezavar.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból