A századvégi rock városának könyvtára
Tovább barangolunk a modern könyvtárak világszerte megtalálható láthatatlan hálózatán, mely utunk során ezúttal a seattle-i nagykönyvtárba látogatunk el. Az irigylésre méltó amerikai városban nem csupán a Seattle Public Library várja az olvasókat, a több, mint 700 ezer lelket számláló településen fiókrendszerben 26 másik bibliotéka várja a könyvek szerelmeseit.
„Ez tuti, mindjárt összedől”
Ha pedig Seattle, akkor rockzene, mégpedig akár a gitárlegenda Jimi Hendrix szülővárosa megtisztelő cím okán, vagy azért, mert az 1980-as évek második felében, majd pedig a 90-es évek első felében innen indult el a könnyűzenében sok mindent átalakító, megújító grunge-rock, noise-rock, garázs-rock műfajcsokor, mégpedig olyan képviselőkkel, mint a Nirvana, a Soundgarden vagy a Pearl Jam. Ezúttal akár az említett zenészek dalaival fülünkben nyitunk be a Seattle Public Library csupaüveg és acél borítású épülete ajtaján.
Modern könyvtárakat bemutató sorozatunkból már megszokhatták olvasóink, hogy az amolyan ultramodern építészeti tabló is egyben, ahol a gazdag pénzügyi forrásokkal megsegített tervezők majd minden esetben tobzódva engedik el a fantáziájukat, amikor egy új könyvtárépület tervezésébe fognak. Így van ez a Seattle-i Közkönyvtár esetében is, hiszen a létesítmény több, más hasonlóval együtt váltja ki az „ez tuti, mindjárt összedől” hatást a nézőben, de persze nem, hogy statikával nincs itt gond, de a felépítmény számos praktikus és esztétikus megoldást is magában hordoz.
Vágyak és tervek
Ennek a könyvtárnak a létrehozását természetesen több seattle-i könyvtár működése előzte meg. Így 1868 fontos évszám a város közművelődése történetében, amikor is erőteljes szándék mutatkozott arra a város polgárai és vezetése részéről, hogy saját bibliotékájuk legyen. A vágyak és tervek végül 1890-ben valósultak meg, amikor megnyílt a település első közkönyvtára. A seattle-i könyvtártörténet több fejezetre osztható, melyben a 19. századi alapítást követően ott van a több költözéssel járó időszakonkénti bővülés és megújhodás, egy 1896-ban helyben indított könyvkötészet, egy 1901-es tűzvészben elpusztult bizonyos könyvállomány tragédiája, majd 1906-os újjászületés, új épületbe költözés fejezete. Ekkor lendült először nagyot a seattle-i könyvtárrendszer, amikor a város iparosodásával, kereskedelmi központ jellegének erősödésével egyenes arányban nőtt a népesség, melynek folyományaként az egyre sűrűbben lakott városrészekben további fiókkönyvtárak létesültek. A II. világháború előtti nagy gazdasági válság e helységben is stagnálást hozott, hogy aztán az ötvenes évek végén, a 60-as évek elején egyre bővülő építészeti, művészeti és gépészeti megoldásokkal megnyissák az első seattle-i központi közkönyvtárat.
Egymillió kötet
A város könyvtári rendszere a múlt század második felének, végének idején a gazdasági fellendülés adott további löketet. A Seattle Public Library 2004-ben készült el, s egyből része lett a fent említett városi könyvtárrendszernek. Az USA Washington államának legnagyobb városaként működő Seattle-ben több, mint 700 ezer ember él és amelynek területe 217 négyzetkilométeres, közel harminc kisebb városrészből áll, s mindegyik városrésznek megvan a maga könyvtára, ezek adják ki azt a bizonyos rendszerhálózatot.
A Seattle Public Library-ban közel egymillió kötet található (a fiókhálózatban még egyszer ugyanennyi), köztük többféle tematikus gyűjtemény, így például „a szóbeli történeti gyűjtemény, az állami dokumentumtár, a szövetségi dokumentumtár, a repüléstörténeti gyűjtemény, a genealógiai feljegyzések és a Seattle-ről szóló történelmi dokumentumok.” Figyelemre méltó a könyvtár honlapja, ahol az intézmény szerteágazó szolgálatatásait, állománykínálatát, kulturális, oktatási és művelődési lehetőségeinek gigantikus tárházát kínálják.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból