Magyarország első nyilvános nemzeti közgyűjteménye és közintézménye
Széchényi Ferenc gróf kétszázhúsz éve, 1802. november 25-én ajánlotta fel magángyűjteményét a nemzetnek, megalapítva a mai Országos Széchényi Könyvtárat. Magyarország első nyilvános nemzeti közgyűjteménye és közintézménye 1803-ban nyílt meg.
Könyvtár és múzeum
Széchényi Ferenc 1802 márciusában nyújtotta be folyamodványát a bécsi magyar kancelláriához azt kérve, hogy könyvtárból, kézirat-, metszet-, térkép-, címerkép- és éremanyagból álló gyűjteményét a nemzetnek ajándékozhassa. Az irat a budai helytartótanácshoz került, ez néhány kiegészítéssel visszaküldte a kancelláriához, amely felszólította Széchényit az ajándékozó okirat kiállítására. Az ajándékozó-alapítólevelét november 25-én adta be a bécsi kancelláriához, I. Ferenc másnap aláírta és kiadatta az ünnepélyes királyi oklevélbe foglalt alapító okmányt. Ez az esemény jelentette Magyarország nemzeti könyvtárának születését.
A könyvtár a pesti pálos kolostor épületében 1803. augusztus 20-án nyílt meg, ünnepélyes felavatására 1803. december 10-én került sor, amikor Széchényi személyesen adta át könyvtárát József nádornak. A gyűjtemény mintegy 13 ezer nyomtatott könyvet, 1200-nál több kéziratot, sok száz térképet, címerképet, metszetet és pénzérméket tartalmazott.
A gyűjtemény hamarosan újabb felajánlásokkal kezdett bővülni, az első adományozó, Kindi Mátyás szűcsmester 48 könyvet adott át a Nemzeti Könyvtár számára. A könyvtári dokumentumok mellett a bibliotéka gyűjtőkörébe nem illeszthető nagy mennyiségű tárgyat (érceket, kőzeteket, ásványokat, kézműipari remekeket, ipari és néprajzi objektumokat, fegyvereket, stb.) is ajándékoztak az új intézménynek. Ez utóbbiak számára - József nádor kezdeményezésére - alapította meg a magyar országgyűlés az 1808/VIII. törvénycikkel a Magyar Nemzeti Múzeumot.
Gyarapodás
A két társintézmény 1846-tól több ütemben költözött be az addigra felépült pesti Múzeum-palotába, és közös főigazgatóság alatt működött. 1949-ben a könyvtár kivált a közös főigazgatóság keretéből, és 1985. április 2-án helyileg is elkülönülve a múzeumtól, felköltözött a Budavári-palota F épületébe.
Széchényi haláláig gyarapította a Nemzeti Könyvtárat, melynek állománya magánszemélyek, közösségek és vételek útján szintén bővült - gyűjteményekkel, könyvtárakkal, könyvgyűjteményekkel, írók, költők, tudósok, politikusok dokumentumaival. A bécsi udvari könyvtárból 1932-ben visszakerült 33 középkori kódex (köztük Anonymus Gesta Hungaroruma, a Képes Krónika, 16 corvina, a Thuróczy-krónika). A 20-21. század folyamán további dokumentumok, 1802 óta nyomdai kötelespéldányok is gazdagítják.
A sokáig adományozónként elkülönülten tárolt dokumentumok egységes gyűjteménnyé formálása, valamint dokumentumtípusok szerinti szétválasztásának és feldolgozásának megindítása Mátray Gábor nevéhez fűződik. A mai rendezett állomány nagysága eléri a 10 millió egységet. A gyűjtemény értékét növeli, hogy számos magyar könyv és folyóirat egyetlen fennmaradt példányát őrzi a könyvtár. 1866-ban létesült a külön olvasóterem (az OSZK nem kölcsönző könyvtár, dokumentumait csak helyben lehet használni), a múlt század közepén pedig önálló hírlapolvasó termet alakítottak ki.
Az intézményben több osztály működik: a különgyűjtemények (köztük a Képes Krónika, Mátyás király könyvtára, a Bibliotheca Corviniana harmincöt kötete, a Himnusz és a Szózat eredeti kézirata, Magyarország első nyomtatott térképe, a Tabula Hungariae, avagy Lázár térképe, az Esterházy-kottaarchívum), a kézirattár, a régi nyomtatványok tára, a színháztörténeti és zeneműtár, a térkép- plakát- és kisnyomtatványtár, a történeti fénykép- és videótár.
Fejlődés
A könyvtár gyarapítását és a bibliográfiai feldolgozást végző osztályok, valamint az állományvédelmet biztosító műhelyek a 20. században jöttek létre. Az OSZK dokumentumainak mikrofilmre mentése a második világháború után kezdődött. A hungaricumok gyűjtése mellett 1952-től a könyvtár feladat lett a központi katalógus létrehozása, a digitális könyvtár és képarchívum megteremtése. 2007 óta nehezen hozzáférhető vagy távoli könyvtárakban őrzött ritkaságok között is lehet válogatni digitális formában. 2020-ban csaknem ezer, 1850 előtt nyomtatott térképet, illetve újkori metszetet tettek digitálisan hozzáférhetővé, 2021 óta több mint 2600 digitalizált hangfelvétel - köztük Blaha Lujzával készült 1902-es hanganyagok - is elérhető online.
2006-ban avatták fel a nemzeti ereklyék bemutatására szolgáló kiállítóteret (elsőként Mátyás király könyvtárának egyik leggazdagabban díszített kódexe, a Philostratus-corvina volt látható, ezt követte az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Chronica Hungarorum bemutatása). Az intézmény 2011-ben közösségi oldalakon is megjelent, 2020-ban nyilvánosan is elérhetővé tette webarchívumát. 2022 februárjában adták át az OSZK digitalizáló központját.
Az intézmény évente a kulturális örökség napjai, a múzeumok éjszakája, valamint az augusztus 20-i ünnep alkalmából hagyományosan ingyenes programokkal várja az érdeklődőket, s az állandó és az ideiglenes kiállítások mellett egyéb konferenciákat és szakmai rendezvényeket is szervez. (MTVA Sajtóarchívum)
Egypercesek
Elhunyt Nemere István író, műfordító
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Egy kicsit késtem…
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Női sorsvallomások egy csokorban
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból