Húsz éve hunyt el Orbán Ottó
Húsz éve, 2002. május 26-án hunyt el Orbán Ottó Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító.
Az írás mint terápia
Budapesten született 1936. május 20-án. Könyvelő édesapja munkaszolgálatosként halt meg a II. világháború végén, ő maga a Sztehlo Gábor evangélikus lelkész alapította gyermekotthon, a Gaudiopolis lakója volt 1945 és 1950 között.
A focimeccseken csak kapufának beállított szótlan kisfiú korán eljegyezte magát a versírással, csodagyerekként kezelték, műveit is megjelentették, s a kis közöség egyik lapját is ő szerkesztette. Az írás egyfajta terápiaként is szolgált: művei megteltek a háborúban szerzett rossz élményekkel, szorongásokkal, emléktöredékekkel, amelyek gyermekfejjel megemészthetetlenek voltak számára – inkább kiírta azokat.
Korai példaképe a hasonlóan félárva József Attila volt, egy későbbi versében „az árvaság balekjainak” is nevezte magukat. Korán megismerkedett emellett William Blake és Federico García Lorca művészetét is.
1954-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karára jelentkezett magyar-könyvtár szakra, de csak két évvel később, 1956-ban vették fel. Az egyetemi évek azonban nem az elvárásai szerint alakultak. Olyannyira nem, hogy három szemeszter elvégzése után idegösszeroppanást kapott, s a kórházi gyógykezelés után már nem folytatta tanulmányait.
1958-tól szabadfoglalkozású író volt, első verseskötete, a Fekete ünnep 1960-ban jelent meg. Ifjúkori költészetének fő jellemzője az érzelmi telítettség, az áradó képi gazdagság, verseinek fő motívumai a háború, az árvaság, az üldöztetés.
A világ teremtése és egyéb badarságok
1962-ben tagja lett a Magyar Írók Szövetségének, majd 1964-ben a magyar PEN Clubnak is (ahol majd huszonöt évvel később, 1989-től az alelnöki posztot is betöltötte). 1968-ban Indiában járt tanulmányúton, élményeiről, tapasztalatairól az 1973-as Ablak a földre - Indiai útinapló című munkájában számolt be. A hetvenes évek elejétől mind nagyobb teret kaptak művészetében a műfordítások, főként angol-amerikai és spanyol nyelvű költőket ültetett át magyarra, Aranygyapjú címmel válogatott versfordításai is megjelentek, s új hang volt költészetében a gyermekverseket tartalmazó Kati-patika című kötet.
A hetvenes évek második felétől munkásságának egyik alaphangja lett az irónia, a játékos komolytalanság, amely páratlan formafegyelemmel párosult, bravúrosan keverve a klasszikus és a modern versformákat, a különféle stíluselemeket. Jó példa az 1977-ben megjelent A világ teremtése és egyéb badarságok című kötete, amelynek címadó darabja a Jean Effel szellemének ajánlott filozófiai opera, de olvashatjuk benne az ember receptjét, a mennytanács döntését a sztriptíz feltalálásáról, a paradicsom teljes konszolidálását is. Találhatunk még „badarkákat” a történelem és az irodalom köréből, valamint számos paródiát kortárs költőkről, írókról, így például (ahogy Orbán nevezte őket) Poóri Sándorról, Búsuló Juhász Ferencről, Heves Vagy Ágnesről.
Színpompás ostrom lángoló házakkal
1976-ban az International Writing Program keretében az Egyesült Államokba utazott, ahol előadásokat tartott, 1987-ben a St. Paul-i Hamline Egyetem és a Minnesotai Egyetem meghívott tanára volt. 1981-ben a Kortárs című folyóirat rovatvezetője lett, majd 1991-től 1998-ig ugyanott főmunkatárs volt. 1993-ban tagja lett a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának, 1998-tól az Élet és Irodalomnál dolgozott.
Páratlanul termékeny szerző volt, szinte évente jelentek meg verseskötetei, Hatvan év alatt a föld körül címmel háromkötetes versfordításai is napvilágot láttak, és esszéistaként is jelentőset alkotott. Munkáját azonban 1989-től egyre inkább beárnyékolta a Parkinson-kórral folytatott küzdelme, amely a számtalan kórházi és gyógyszeres kezelés után műtéthez vezetett, ez azonban csak rövid ideig hozott javulást állapotában. Orbán Ottó 2002. május 26-án halt meg.
Művészetét több rangos kitüntetéssel is elismerték: 1973-ban és 1985-ben József Attila-, 1974-ben Graves-díjat kapott, 1986-ban Déry Tibor-jutalomban részesült, 1987-ben a Radnóti Miklós-díjat, 1990-ben a Weöres Sándor-díjat nyerte el. 1992-ben „kimagasló költészeti tevékenysége elismeréseként” Kossuth-díjjal ismerték el, 1997-ben pedig több évtizedes alkotói tevékenységéért a MAOE (Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete), valamint a Soros Alapítvány Életműdíjában részesült.
Születésének 80. évfordulóján, 2016-ban a Magvető Kiadó két kötetet is megjelentetett: a Színpompás ostrom lángoló házakkal című kötet Kabdebó Lóránt irodalomtörténész életműinterjúját tartalmazza, a Között címet viselő könyv pedig Dérczy Péter irodalomtörténész, kritikus monografikus igényű esszékötete. (MTVA Sajtóarchívum)
Egypercesek
Elhunyt Nemere István író, műfordító
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Egy kicsit késtem…
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Női sorsvallomások egy csokorban
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból