Könyvek, sztorik, botrányok
A botrány jó, a botrány az egészséges – hogy nem egészen pontosan, de mégis csak ide citáljuk az A.E. Bizottság együttes egykori slágerének szövegrészletét annak kapcsán, hogy könyves panorámánkban botrányos, bulváros, de mindenképpen izgalmas könyvmegjelenésről számolunk be.
Szexmániás fehérmáj volt a sztár színésznő
Csillapíthatatlan szexuális étvágya volt Vivien Leigh-nek, állítja cikke címében az index.hu, mely orgánum egy újabb botránykönyv kapcsán emlegette az Elfújta a szél női főszereplőjét. És igen különös a cikk is, hiszen a hamarosan megjelenő könyvről, annak szaftos tartalmán kívül nemigen említ mást, így sem a szerzőt, sem a kötet címét és más adatait nem tudhatjuk meg. Persze, kit is érdekelnek ezek, amikor Hollywood legnagyobb „fehér májáról” lehet olvasni mindenféle pikáns sztorit. Az Index egy olyan összeállítást szerkesztett a Daily Mail korábbi cikke alapján, melyben tulajdonképpen a március 10-én megjelenő könyvről esik a legkevesebb szó, de annak leghúzósabb fejezeteiről, vélhetően már a tengerentúli szerkesztőségbe eljuttatott példány alapján, sok zaftos sztorit világgá kürtölnek a sajtómunkások. Egész pontosan Vivien Leigh és Laurence Olivier házassága alatti történet kicsapongásokról van szó. Az írás tehát nagyon klasszikus bulváranyag, bár az az éle már rég kicsorbult, hogy az érintetteknek pironkodniuk kell, Leigh és Olivier sincs már az élők sorában, sőt a kikapós feleség szeretői közül is csak kevesen. A két Oscar-díjas színész még az Elfújta a szél idején jött össze, de kapcsolatuk és házaságuk jócskán nem volt tökéletes, mert mint kiderült – és ezt már az egyik korabeli szem- és fültanú állította – Vivien Leigh szinte mindenkivel lefeküdt, akivel csak tudott. Az amúgy is csinos nő ezen titka persze Hollywoodban nem volt titok, de a széles nagyvilág előtt csak most lesz nyilvánvaló, hogy 1940-es, 1950-es és 1960-as években ki mindenki nem dőlt ágynak, engedve a tüzes színésznő vágyainak.
Jót tesz-e a plagizálási botrány egy regénynek?
Klasszikus könyves, irodalmi botrányalap a plagizálás, azaz a különféle írott művek részben vagy egészben való ellopása. Hogy pontosan mi is történt, a jogerős ítéletig nem lehet tudni, annyi azonban már most bizonyos, hogy „dr. Köbli-Sík Viktória még 2019-ben jelentette fel a Barátok közt atyjának is nevezett Kalamár Tamást – illetve két társát –, miszerint ellopták Szerelemkereső című könyvének történetét” – olvashatjuk szintén az Indexen. Az írónő szerint Kalamár és társai az ő regénye alapján, viszont az ő engedélye nélkül alkották meg az Oltári csajok című sorozatot. Az átlagember azt gondolná, hogy egy író, költő repes az örömtől, ha művét megfilmesítik, hiszen ezáltal is öregbítik hírnevét, de azt is minden mezei olvasó tudja, hogy ha a feldolgozáskor nem jelzik, hogy egy eredeti mű volt a kiindulópont, akkor bizony itt plagizálás történt. A felperes szerint elcsent mű ügye a Fővárosi Törvényszék asztalán van, ahonnan ezt a megállapítást fogalmazták meg: „a vád szerint az írónő a könyvét több, műsor- és filmkészítésben jártas személyhez, illetve céghez is eljuttatta, hogy abból forgatókönyv, majd sorozat készülhessen. Az I. rendű vádlott producer és showrunner megszerezte a sértett – nyomtatásban meg nem jelent, szerzői jogvédelem alatt álló – regényét, majd azt a II. és III. rendű vádlottak, illetve az ismeretlen helyen, külföldön tartózkodó társuk rendelkezésére bocsátotta, és aktív közreműködésükkel televíziós sorozattá átdolgozta, majd megfilmesítette, és azt saját műveként tüntette fel – áll a közleményben, amelyben azt is világossá tették, az engedély nélküli átdolgozás és megfilmesítés következményeképp az írónőnek több mint 100 millió forintos vagyoni hátránya keletkezett.” Egy biztos, a botrány kapcsán máris többen felkapták a fejüket, és meg akarják ismerni az állítólag elcsent regényt, így – miként az újkeletű mondás is tartja – a negatív hír is reklám, tehát meglódulhat az érdeklődés az írónő műve, művei iránt.
Egy jóbarát kipakol a többiekről
Egy másik világsikerű televíziós sorozattal, a Jóbarátok című sitcommal kapcsolatos hír szerint a széria egyik főszereplője, Matthew Perry leleplező könyvet ad ki év végén. Az index.hu-n olvasható hírben nem is az a fő húzóinfó, hogy újabb kötet születik a Jóbarátról, hanem az, hogy a szerző már most belengette a bulvársajtónak, hogy írásában az egyes szereplőkről fog eddig bizalmasan kezelt, féltve őrzött információkat megosztani a publikummal. A tíz évadot megélt és világszerte kultikus sorozattá nőtt Jóbarátok rajongói már egy jó ideje kénytelenek beérni a széria újranézegetésével, Perry könyve ugyanakkor újabb löketet adhat a fanoknak, akiknek egészen novemberig kell várniuk. A szerző ugyanis Instagram oldalán ezt az időpontot adta meg könyve megjelenésének. Az íróvá lett színész azt ígérte a közönségnek, hogy Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing című memoárjában a széria minden fontos szereplőjéről és főleg a főszereplőkről árul el titkokat, eddig ki nem beszélt dolgokat. Arról nem szól a fáma, de valahol sejthető, hogy Perry senkiről sem fog kompromitáló adatokat közölni, hiszen könyve is bizonyára eleve azért jelenik meg, hogy kisegítse őt az eladásából származó bevétel. Ha viszont az oldalakon a korábbi társainak nem tetsző dolgokat hoz nyilvánosságra, akkor per is lehet belőle, amit tudvalévő, Amerikában mindig igen nagy költséggel jár. Ez pedig Matthew Perry-nek bizonyára nem célja.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból