Nyugaton a helyzet…

Mostani kitekintésünk nyugatra néz, s onnan vesz színes, érdekes fordulatok. A könyvpiac sosem alszik, csenhetnénk el a híres amerikai szlenget, és ha már a tengerentúli terület, akkor két hírrel máris onnan szolgálunk. Az egyik a horror regények mesterének, Stephen Kingnek egyik legnépszerűbb darabjáról szól, a másik a világjárványok megelőzésére megkomponált stratégiák írójáról. A harmadik hír európai: elmarad a Lipcsei Könyvvásár, az előzményekről, okokról mesélünk olvasóiknak.

Kép forrása

A lány, aki tábortűzzé változtatja környezetét

Sztárkultuszokkal, celebőrülettel terhelt korunkban egyre nehezebb kimazsolázni, hogy kinek a könyvét érdemes elolvasni, hiszen sok esetben az életutakat bemutató kötetek csupán a közfigyelem hanyatlásának első állomásait jelentik, s ekkor az is megnyilvánul, hogy írni azért mégis csak egy szakma. Stephen King viszont igen jó példa arra, hogy a krimi és horror műfaja képes a megújulásra, a világelső amerikai szerző művei hosszú évtizedek óta bestsellerek, sőt, regényeit rendszeresen filmesítik meg sikerrel. King több története, így több tucat között a Tortúra, a Holtsáv, a Cujo, a Christine vagy az Az is megkapta a filmfeldolgozást, ezúttal egy különleges horrorja, a Tűzgyújtó kapott, immár másodszor esélyt arra, hogy blockbuster legyen a filmes piacon.

A másodszori feldolgozásra talán az immár több évtizede Hollywoodot sújtó ötlethiány vitte az alkotókat, producereket, hiszen az elmúlt időszakban minden harmadik film valamelyik korábbi mozis alkotás remake volt. Az ötletemberek persze nem tévednek nagyot ezzel a húzással, hiszen a remake, az újragondolt film az eredeti alkotás rajongóit és az új érdeklődőket is bevonzza a mozikba. King Tűzgyújtója pedig numero egyes produkció volt 1984-ben, amikor nem kisebb név volt olvasható a főszereplőnél, mint az akkor cserfes kislányt alakító Drew Barrymore. A mostani filmváltozatban az író mesterművét már úgy alakították át, mintha egy szuperhős történet lenne, így King kisiskolás korú kislány hőse egy maga körül mindent felperzselő szuperszörnyeteggé vált. A májusi bemutató után pedig kiderül, hogy mindez jó húzás volt-e.

Kép forrása

A Microsoft atyja kontra világjárványok

Nagyon úgy tűnik, hogy újabb puskaport biztosít a róla szóló konteógyárosoknak Bill Gates, aki nemrég arról jelentetett meg könyvet, hogy miként kell védekeznie az emberiségnek a jövőben felbukkanó, a koronavírus járványokhoz hasonló pandémiák ellen.

Mint ismeretes, az 1955-ös születésű amerikai üzletembert –, akinek nem mellesleg a Microsoft-termékeket is köszönhetjük – a koronavírus-járvány kirobbanása után azzal vádolták meg összeesküvés-elmélet gyártók, hogy Gates áll a pandémia mögött, az ő érdeke, hogy a betegség elleni védekezésre szánt vakcinákban lévő mikrochipeket az emberek milliárdjaiba juttassák. A Stephen King regényeket is lepipáló fantázia sokakban ébresztett kétséget a dobogósnak számító dollármilliárdos jóindulatát illetően, ugyanakkor a konteó a világ józanabbik részében csupán mese maradt.

Gates most merészen állt ki könyvével, s nagyon úgy tűnik, hogy – nem hiába jószimatú üzletember – felkapta a róla szóló ordas nagy pletykákat és kötetének címét is huncutul választotta meg. A Hogyan készüljünk fel a következő világjárványra? című kiadvánnyal nem tud tévedni a szerző, hiszen maguk a Gates-ellenesek fogják a leghatásosabban reklámozni, ha hihetünk a könyvpiaci elemzőknek. A Gates Notes nevű saját blogján világgá kürtölt hírben az is olvasható, hogy a Microsoft atyja tulajdonképpen olyan stratégiákat vázol fel, melyekkel megelőzhetők lehetnek a Covidhoz hasonló világjárványok. Gates közleményben arra is rámutat, hogy több egyéb mellett a fertőző betegségek elleni küzdelemre létrehozott saját alapítványával is segíti a győzelemhez vezető utat. A már most híressé vált kötetet május elejétől lehet majd megvásárolni, a magyar fordítás dátumáról egyelőre nincs információ, de bizonyára hozzánk is elérkezik majd. Az eddigiek szerint még addig, amíg üzletileg megéri és nem cseng le a járványról szóló könyvek iránti kereslet.

Kép forrása

Megszakadt egy közel 400 éves hagyomány

Lapunkban is olvashattuk a szomorú hírt minap, hogy elmarad a Lipcsei Könyvvásár. Az egyik legnagyobb európai könyves esemény komoly múltra tekint vissza, ugyanis már 1632-ben volt Leipziger Buchmesse. Ez a rendezvény egészen 1945-ig tartotta vezető pozícióját, amikor megelőzte a frankfurti változat, mely mindezidáig tartja első pozícióját. A lipcsei eseményről fontos tudni, hogy az elsősorban a németországi könyvrajongók találkozója, de nagy befolyással van Európa több országának könyvpiacára is.

A Lipcsei Könyvvásár már többször is bebizonyította, hogy előremutató jelleggel határozza meg a könyvek világát, így például az egyik évben ez a rendezvény volt a hangoskönyvek európai premierjének és így közönség általi megismerésének fő helyszíne. A mostani fejlemény, a – remélhetőleg csak erre az évre szóló – bezárás oka természetesen a világjárvány. A szervezők az általuk kiadott közleményben azzal indokolták döntésüket, hogy a pandémia miatt nagyon sok kiadó mondta vissza a részvételi szándékát, így nem látták értelmét annak, hogy úgy tartsák meg a börzét, hogy annak lényege hiányzik belőle. A mennyiségi és minőségi megkurtítás miatti döntés már végleges. A vásárt amúgy március 17. és 20. között tartották volna. A rendezvény szervezőségének és persze a közönségnek az sem lehetett vigasz, hogy a pandémia miatt ez a vásár az egyetlen, amit le kellett mondani Németországban.