Értem, nem értem
Mostani kitekintésünkben a gyermekvédelmi törvényt első körben nem igazán értő, illetve azt a gyakorlatban alkalmazni nem tudó könyvtáros egyesület nyilatkozatáról informáljuk olvasóinkat. Ezután egy különleges ritkaságokat felvonultató online könyvárversére kalauzoljuk el az érdeklődőket, majd egy történelemtanár Orbán Viktornál is elismerést kiváltó könyve kapcsán idézzük a méltatást.
Szexualitás ábrázolása, ha öncélú
A Magyar Könyvtárosok Egyesületének alelnöke a hét elején interjút adott azzal kapcsolatban, hogy a könyvtárak számára betarthatatlan az új gyermekvédelmi törvény. Kiss Gábor nyilatkozatában kitért arra, hogy a tékák dolgozóinak komoly fejtörést okozott az új szabályozás, hiszen abban „Általánosságban fogalmazzák meg a szexualitást, az erőszakot, a homoszexualitás bemutatását, az, hogy ez öncélúan nem mutatható be...de hol van a határ, hol van a mérték?! Tehát ugye ez egy szubjektív megítélés kérdése”. Az MKE egyik vezetője úgy gondolja, hogy a törvényalkotó részéről finomításra lenne szükség, hogy ne legyen ilyen képlékeny, többféle, szubjektív módon értelmezhető a törvény ezen cikkelye. Az egyesület állásfoglalásának ismertetésében az is szerepel, hogy kifogásolható, hogy a törvényt elolvasva az derül ki, hogy az nem veszi figyelembe az életkori sajátosságokat, tehát egységesen vonatkozik az ugyancsak törvény által meghatározott korhatár alatt lévőkre, így a 18 éves kor alatt mindenkire.
Maga az öncélú bemutatás kifejezés – és ezt már mi fogalmazzuk – a pornográfiával kapcsolatos, onnan ismert séma, hiszen annak meghatározása ez: a szexualitás öncélú, pusztán vágykeltés céljából való bemutatása. Úgy gondoljuk, a törvényalkotó ebből az irányból közelítette meg a szexuális témájú könyvekről szóló szabályozást.
Pilinszky, a szenzáció
Egészen különös világ a könyvritkaságok gyűjtőinek világa. Aki valaha volt már kollektor, az tudja, hogy ez ugyanolyan szenvedély, ugyanolyan függőség, mint azok, melyekről lenézőleg szoktunk beszélni, a dohányzás, a szerencsejáték-mánia vagy akár a drog. Igaz, a könyvritkaságok szerelmesei az előbbiektől eltérően nem antiszociálisak és nem életük fogyatkozásába merülnek el, hanem inkább a gyarapodás az, amivel a végtelenségig fel lehet őket izgatni.
A fidelio.hu pár napja érdekes cikket közölt az egyik hazai könyvárverésről, arról az eseményről, ahol olyan ritkaságok találtak gazdára, mint például Annie Leibovitz, André Kertész vagy Pilinszky János által dedikált kötetek. A listán 223 tétel szerepel(t), az antikvarium.hu online árverése az egyik legkomolyabb hazai ilyen virtuális módon lebonyolítható vásár. A Fidelio kiemeli, hogy az árverés fő szenzációja Pilinszky János Szinopszis elnevezésű kézirata volt, ami egy négyoldalas, kézzel írott változat, melyet a költő Naplók, töredékek című kötetébe illesztettek bele a szerkesztők. Ezüstérmes, de mint tudjuk az is szépen csillog, Annie Leibovitz, a Rolling Stone magazin sztárfotósának dedikált albuma. Leibovitz aláírása a könyvben Balla Demeter fotográfusnak szól, így a kiadvány hangsúlyos a magyar gyűjtőknek.
Akik nem akarnak, tudnak komolyabb összegeket kifizetni egy-egy ritkaságért, de érdeklődnek egy vagy több antikvár jellegű kötet iránt, azoknak úgy általában ajánlhatók a hétköznapi de profi könyvesboltok. Itt egy magára valamit is adó könyvesboltvezető percek alatt végigfuttatja az országos kereskedelmi láncon a keresett könyvet, majd pozitív találat esetén napok múltán a vásárló kezébe nyomja.
A könyv, amelyről Orbán Viktor is elismerően szólt
A Pesti Srácok különleges miniszterelnöki megnyilvánulásról ad hírt, amikor azt írja, hogy munkatársuk (aki nem mellesleg történelemtanár) könyvét méltatta Orbán Viktor. Konkrétan Kovács Attila A bolsevik iszonyat 100 éve című kiadványról van szó, melyet Orbán Viktor így fogalmazott a kötetről: „Mi, magyarok már kétszer is átestünk ezen az életveszélyes fertőzésen, amely százmillió halottat követelt az egész világon. Az érzékek azonban idővel tompulnak, az emlékezet pedig megkopik a napi ügyes-bajos teendők között, és itt vannak velünk azok az új nemzedékek is, akiket nekünk kell felvérteznünk, hogy soha többé ne ismétlődhessen meg az, ami a Tanácsköztársaság 133 napja és a szovjet megszállás negyven éve alatt történt Magyarországon. Úgy gondolom, hogy az Ön által írt könyv jelentős hozzájárulás ehhez a küzdelemhez.”
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból