Érdekességek a könyves világból
Eperjes Károly nemzeti mozi- és könyvhálózatot szeretne, irodalmi idézetekkel ébresztő vekkert hoztak forgalomba, miközben a taxasi kormányzó az iskolai könyvtárakban megjelenő homoszexuális propagandairodalom ellen harcol.
Könyves világpanorámánk következik.
Eperjes többet akar
Első rendezése, a Magyar passió című film bemutatóját követően több interjút is adott Eperjes Károly, aki nem mellesleg a film főszereplője is. A vehemens kiállásáról híres művész a HVG-nek nyilatkozva a produkcióról számos kulisszatitkot árult el, de a tőle megszokott hazafias, keresztény kiállás sem hiányzott mondandójából. Eperjes emellett annak a markáns véleményének is hangot adott, hogy bár Magyarországon van nemzeti dohánybolt hálózat, de nagyon elkelne egy nemzeti mozi- és könyvhálózat is. Ez utóbbiakról így fogalmazott: „Látva a könyvanomáliákat is, szükség volna egy nemzeti könyvterjesztő hálózatra is.” Az, hogy sokszoros díjas színművész, rendező hangját meghallják-e azok, akik például egy általa említett országos könyvterjesztő hálózatot létre tudnak hozni, egyelőre nem tudni, de elképzelhető, hogy Szamóca intelmei nem maradnak szakmai reakciók nélkül.
Irodalommal jelző óra
Nem feltétlenül a legfontosabb vagy vezető irodalmi hírek között szerepel az, amelyik arról szól, hogy várhatóan jövő év első felében már hazánkban is piacra dobják azt az ébresztőórát, melyet elsősorban irodalomkedvelőknek készítenek. A készülék lényege, hogy – a beállításoknak megfelelően – egészkor és más időközönként nem pittyegéssel és nem is kakukkolással jelez, hanem egy irodalmi idézet hangzik el. A berendezést már elnevezték a kritikusok, igaz a név kissé hosszú és túl vitriolos: „a kütyü, amiről nem tudtam, hogy szükségem van rá, amíg nem hallottam róla”. Mi mindenesetre a bohémok oldalán állunk és elmondjuk erről az óráról azt is, hogy az első változat mintegy kétezer idézetből válogatva riasztja az embert a pontos, illetve a beállított időre. Az pedig természetes, hogy az irodalmi idézetek olyan költőktől, íróktól származnak, akik adott műveikben az idővel foglalkoztak. Az Author Clock-ra máris nagy a kereslet, elsősorban persze a nyugati féltekén, ahol a gyártó ígéri, hogy kétféle, nagy- és kisméretben, vagyis fali- és asztali változatban gyártják majd.
Könyvtárakat támad az LMBTQ-mozgalom
A címbeli összefoglalóra összerezzenő olvasóinktól elnézést kérünk, a történet az Egyesült Államokban esett meg. A vasarnap.hu által idézett a Fox News arról számolt be nemrég, hogy Greg Abbott, Texas állam kormányzója kénytelen volt a napokban felszólítani az Iskolai Tanácsok Szövetségét, hogy „távolítsák el a gyermekkönyvtárak polcairól azokat a könyveket, amelyek pornográf és más, koruknak nem megfelelő tartalomnak teszik ki a gyerekeket.” A kormányzó hozzátette, hogy számos szülő kereste meg azzal a panasszal, hogy az állami iskolák könyvtáraiban egyre több a szerintük nem megfelelő tartalmú könyv, melyeket az LMBTQ-lobbisták, aktivisták juttatják be a gyerekoktatási intézményekbe. A vitatott tartalmú kiadványokkal kapcsolatos probléma fókuszában a döntési jogkör áll, mert míg az oktatásban szereplő tankönyvekről az Állami Oktatási Tanács, addig az iskolai könyvtárakban lévő kötetekről a helyi tankerületi vezetés dönt. A kormányzó ugyanakkor a fenti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy álláspontja szerint a szülőknek joguk van a maguk által kialakított szexuális nevelést adni a gyerekeknek és joguk van a mások által rájuk tukmált ismereteket elutasítani, illetve a gyerekeket attól távol tartani.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból