Középpontban a tudomány
November a tudomány hónapja, hiszen november 3. a Magyar Tudomány Napja, november 14. pedig a Feltalálók Napja. Ennek megfelelően számos cikk és számos kötet foglalkozik tudományos témákkal. Lapszemlénk ezen a héten tudományos kiadványokkal foglalkozik, de beszámolunk egy tudós nőket felvonultató tudománytörténeti kiállításról is.
Nyomtassunk házat!
Oly sok kisebb méretű tárgy replikája után nemrég mutatták be, ahogy – ha nem is órák – de napok alatt egy komplett házat nyomtattak ki a 3D-s nyomtatóval. A számítástechnika ezen ágáról, a térbeli nyomtatásról mostanság jelent meg egy átfogó könyv, ami azért fontos állomás, mert a digitális világ ezen szeletéről eddig csak újságcikkekből és híradós riportokból értesülhettünk. A mixonline.hu november 16-ai keltezésű írásában Huszár István Tárgyiasult kötetek (3D nyomtatás és tervezés) című könyvét ajánlja. Az újságíró így foglalta össze Huszár munkáját: „A szerző útmutatót nyújt ötleteink megvalósításának mikéntjéhez, a tervezéstől egészen a nyomtatásig, amelyből megismerhetjük a 3D nyomtatás lehetőségeit, technológiáját, eszközeit és módszereit.” A cikk rámutat, hogy a könyv írója „részletesen ismerteti az alkalmazott technológiák előnyeit és hátrányait, egy mindenki által könnyen megtanulható 3D-s tervezőprogramot, képfeldolgozási eszközöket, nyomtatókat, azok üzemeltetését és buktatóit, illetve a 3D-s tárgyak készítésének menetét, amelynek megértését számos példa és gyakorlati tanács segíti.” Persze tudhatjuk, hogy az a „könnyen megtanulható” csak amolyan IT-szektorbeli csali, a titkok titkát nem szokta egy szakma sem csak úgy kiadni…
Tudós nők a könyvtárban
Különleges tárlattal várja a közönséget a Somogyi Károlyról elnevezett könyvtár a Tiszta fővárosában. A szeged.hu oldalon található cikkben elmesélik a Nők a tudomány szolgálatában – Jelentős női életpályák a középpontban címmel nyílt kamarakiállításon a magyar tudós nőkről láthatnak eddig nem ismert gyűjteményt az érdeklődők. A cikkből kiderül, hogy a tárlat anyaga több, mint 150 évet ölel fel, és az egyes személyek bemutatásán túl az egyes korok társadalmi viszonyairól is informálja a kiállítás résztvevőit. A könyvtár harmadik emeletén berendezett tárlat kiindulópontja a 19. század első felében fixált Magyar Tudomány Napja, mely november 3., illetve november 14., a Feltalálók Napja. A kiállításon a könyvtár által kínált alapozó kutatói hangulat, miliő valóban megfelelő helyszíne lett ennek a témának. A tárlaton többek között Hugonnai Vilma orvos, szülésznőről, illetve az egyik első magyar nőjogi aktivistáról részletez a legtöbbet a szeged.hu cikkírója.
Mennyire undi az emberi test?
A fenti kérdésre Adam Kay adja meg a választ, akinek Testünk kívül-belül. Egy teljes (és totál undi) anatómiai kalauz című új könyvét kínálja a Magyar Nemzet online felülete. A kiadványról ugyan már címe alapján is merészen gondolhatjuk, hogy nem szájbarágós, nem tudományos(kodó), hanem épp ellenkezőleg, a legújabbkori ismeretterjesztés hangnemén beszél a témáról. Ez pedig az emberi test, melynek leírásáról a szerző így fogalmaz: „Ebben a könyvben felelni fogok az emberi testre vonatkozó összes lehetséges kérdésedre, azokra is, amelyek hallatán a tanáraid és szüleid gyorsan témát váltanak. (Alighanem azért, mert nem tudják a választ. A tökfejek.)” A magyarnemzet.hu cikkírója pedig erre a közvetlenségre apellálva azt nyomatékosítja, hogy Kay egyszerre komolyan tudományos és kacagtatóan szórakoztató munkájáról elmondható, hogy „végre egy könyv, amelyik több mint négyszáz oldalon úgy beszél a gyerekeknek az emberi test működéséről, hogy miközben végtelenül vicces és szellemes, a legfontosabb dolgokat gond nélkül, gyakran afféle „érdekesség” formájában tanítja meg nekik. Tudja, hogy mi az „undi”, jó bőségesen részletezi is ezeket, de éppen a részletezéssel és a humorral úgy elveszi az élüket, hogy egyszerű tényközléssé válnak.” Megjegyzem, hogy a zseniális és érzékletes illusztrációkkal bőségesen ellátott kiadvány nemcsak gyerekeknek való, hiszen, mint fent olvashattuk (vagy akár tapasztaljuk) bizony sokszor a felnőttek sincsenek tisztában az emberi test alapvető részeivel, azok működésével.
Egypercesek
Halálhírét felesége, Szentgyörgyi Judit hozta nyilvánosságra közösségi oldalán
Fél évszázaddal múlva vittek vissza egy könyvet a könyvtárba
Huszonegy asszony a huszonegyedik századból